Hokej byl tehdy více než sport. Holík si přelepil hvězdu a zasypal brankáře nadávkami

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
17. 4. 2020 17:04
Vloni v březnu oslavila dvě vítězství československých hokejistů nad Sověty z MS 1969 ve Stockholmu padesátku. Jedním z hráčů, kteří si tehdy na protest proti okupaci přelepili pěticípou hvězdu na dresu, byl také Jaroslav Holík. Výsledky 2:0 a 4:3 či odmítnutí pozdravit soupeře vešly do historie. Prohlédněte si události, jež ovlivnily dění v socialistickém Československu.
Srpnové události v pražských ulicích - sovětské tanky na Václavském náměstí.
Srpnové události v pražských ulicích - sovětské tanky na Václavském náměstí. | Foto: ČTK

Potlačení pražského jara, okupace

Příběh hokejových bouří začal sedm měsíců před prvním utkáním Československa proti SSSR na MS 1969. Tehdy vojska Varšavské smlouvy obsadila důležitá československá města, nejen na Václavské náměstí přijely tanky. Z příkazu Sovětského svazu došlo k potlačení snah o reformu socialismu, skončilo pražské jaro.

Nepomohla ani jednání prvního tajemníka ÚV KSČ Alexandra Dubčeka se sovětským tajemníkem Leonidem Brežněvem, který cítil z uvolněných poměrů v Československu ohrožení socialismu. V srpnu 1968 začalo dvacetileté krušné období, příjezd vojsk měl za následek 137 civilních obětí.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy