Nová reprezentace: dřina, volnost a návrat veteránů. Cítili křivdu, řekl Říha

jzp jzp
7. 12. 2018 7:14
Přestože ukončili reprezentační kariéru, jsou zpět. Obránce Ondřej Němec a útočník Milan Gulaš okusí hokejový Channel One Cup. Příště by mohl přijet i Tomáš Plekanec. "Předtím cítili nějakou křivdu, že jim něco nesedělo," vysvětlil návrat veteránů kouč národního mužstva Říha.
MS 2015, Česko-Francie: Ondřej Němec
MS 2015, Česko-Francie: Ondřej Němec | Foto: Milan Kammermayer

Co slíbil, to plní. Opakovaná mantra "mládí není zásluha" platí u Miloše Říhy dvojnásob. Čerstvý šedesátník nepozval na další přípravnou akci reprezentace žádného nováčka (jsou jen mezi náhradníky). "Nikdo nás až tak nepřesvědčil," řekl.

Z 27 hokejistů, kteří naskočili na Karjala Cupu, jich na listopadový turnaj pojede 17. Mohlo jich být i víc, jenže někteří léčí šrámy a třeba odjezd Jakuba Nakládala si nepřála Jaroslavl.

Uvolněná místa nezaplnili zelenáči, nýbrž zpravidla ostřílení borci (celá nominace zde). Jsou mezi nimi i dva, kteří už ukončili reprezentační kariéru - 32letý Gulaš z Plzně a o dva roky starší Němec z Komety.

Překvapivý je zejména návrat brněnského beka a mistra světa z roku 2010. "Ondra řekl, že už končí, ale potom, co jsme se s ním bavili… Jeho výkonnost je na úrovni, že do reprezentace patří," tvrdí Říha.

Stejně smýšlí o Tomáši Plekancovi, který dal národnímu týmu sbohem po minulém mistrovství světa: "Jsme domluvení, že si počkáme na schůzku. Potřebuje si vyřešit svoje problémy. Sdělil nám, ať ho teď necháme v klidu. Uvidíme, jestli by jel na únorový turnaj."

"Ale zase tolik starších hráčů nechceme," upozornil kouč. "Z mého pohledu by měli být dva, aby byli tahouni mužstva."

Česku by výhledově mohl pomoct rovněž Jan Kovář, jenž neuspěl u Islanders ani v Bostonu a momentálně působí v mateřské Plzni.

Velké rošády v sestavě však nečekejte. "Chceme, aby si na sebe kádr zvykl. Aby věřil, že se na mistrovství světa může dostat," říká Říha. A připomíná své vysoké nároky: "Pokud někdo chce reprezentovat, musí držet dlouhodobou výkonnost. Předvádět ji v každém zápase. Dřív bylo jádro jasně dané. Když se tam dostal nový hráč, musel předvést ohromný výkon."

Mladíci to tak oproti éře trenéra Josefa Jandače mají těžší. A ti, kteří by prostor pravděpodobně dostali jako Filip Chytil či Martin Nečas, už hrají za Atlantikem. 

Říha vyzdvihl, jak se svými nadějemi pracuje Rusko, které při ligové pauze staví dva výběry. Ten druhý, v němž jsou hokejisté do 23 let, nastupuje třeba proti Slovákům. "Rozšířili to o tenhle olympijský výběr," vypráví 60letý kouč. "To by se mi líbilo u nás. Aby mladí z extraligy odjeli hrát nějaký turnaj. Tímhle bychom měli mužstvo rozšířit, ne tím, že budeme v reprezentaci měnit 80 hráčů."

Národní mužstvo tak vstoupilo do nové, "osekanější" etapy. Mládí není zásluha a pozvánku dostávají i veteráni typu Němce.

Je těžké je přemluvit k návratu? "Vstoupili jsme do toho dobrou nohou," vysvětluje Říha. "Po kempu mladých hráčů se rozneslo, že jsme navodili dobrou atmosféru. To znamená, že budeme tvrdě pracovat, ale hráčům dáme trochu volnosti v tom, že budou hrát český kreativní hokej."

Česká radost v zápase Karjala Cupu Česko - Švédsko.
Česká radost v zápase Karjala Cupu Česko - Švédsko. | Foto: Milan Kammermayer

"Nechtěl jsem někoho dostat do situace, aby mi vykládal, že někdo je špatný trenér, někdo dobrý. To nerad slyším. Každý trenér je takový, jaký je. Na střídačce stojí ten, který tam má stát. A všichni se mají podřídit. Oni ale cítili nějakou křivdu, že jim něco nesedělo," pokračoval nový lodivod.

A se smíchem dodal: "Možná ji budou cítit i teď, když přijedou na první tréninky."

Jedním z cílů před květnovým mistrovstvím světa na Slovensku tedy je, aby český tým působil hokejověji. Během probíhající sezony však na přípravu není tolik času. "Proto hráče nechceme zatěžovat tím, že budeme celý den sedět u videa a povídat si, kdo si kam má stoupnout. Stále to používáme, ale minimálně," prozradil Říha. 

První medaili po sedmi letech má přinést i dřina: "Chceme udržet tvrdý trénink. Zase se vrátím do historie, i když to někdo nemá rád. Kdysi jsme také neměli top mužstva, ale třeba Rusy jsme porazili srdcem a tím, že jsme byli tvrdě připravení."

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy