Zázračný obrat z 2:5 na 8:5. Češi dali čtyři góly za padesát vteřin a slaví bronz

5. 1. 2024 17:49
Čeští hokejisté na mistrovství světa hráčů do 20 let získali bronz a navázali na loňské stříbrné medaile. V utkání o 3. místo porazili Finsko 8:5, přestože ještě ve 40. minutě prohrávali 2:5.
Euforie českých hokejistů.
Euforie českých hokejistů. | Foto: ČTK

Vítězný gól vstřelil v čase 58:19 obránce Tomáš Hamara. Následně ještě výběr trenéra Patrika Augusty dvakrát skóroval při power play soupeře do prázdné branky.

Hattrickem a dvěma asistencemi pomohl k obratu útočník Ondřej Becher, který na konci druhé třetiny v oslabení snížil na 3:5, v 59. minutě vyrovnal při hře českého týmu bez brankáře a 66 sekund před koncem pečetil výsledek. Dvě trefy a stejný počet asistencí si připsal kapitán Jiří Kulich.

Loni v Halifaxu došli čeští mladíci až do finále a vybojovali první medaili po 18 letech.

"Věřili jsme si celý zápas. Ve třetí třetině jsme viděli, že Finsko už jenom brání, že se nesnaží jít vůbec do útoku a toho jsme využili. Dali jsme góly rychle po sobě a jsem moc rád, že to vyšlo. Nikdy na tento večer nezapomenu," řekl po utkání novinářům Becher.

První šanci měl hned v úvodu Šalé, který se dostal před gólmana Kokka, přehodil si puk z forhendu do bekhendu, ale zamířil vedle. V čase 6:15 se radovali z vedení Finové. Kumpulainen si našel střeleckou pozici mezi kruhy a přes stínícího Koskipirttiho zamířil přesně do levého horního rohu Hrabalovy branky.

Za 90 sekund už český tým prohrával 0:2. Nyman se po přihrávce Kaskimäkiho trefil z levého kruhu opět přes clonu před českou brankou k bližší tyči. Hrabala, který dosud odchytal celý turnaj, vystřídal v brankovišti Vondraš.

"Nebyl jsem nervózní, snažil jsem se zůstat pozitivní a soustředit se na to, abych podal co nejlepší výkon. Trenér mi řekl, ať jdu, tak jsem se připravil a prostě šel," řekl Jakub Vondraš. "Nebyl to jednoduchý zápas. Pořád jsem věřil, že to zvládneme. Určitě si to užijeme, bude šampáňo. Zkrátka se to musí oslavit," podotkl plzeňský odchovanec, který chytá v Sudbury v OHL.

Češi se vzápětí ubránili při Čechově vyloučení a ve 14. minutě zamířil Keskinen z pravého kruhu do horní tyče. V čase 16:16 při vyloučení Pieniniemiho nabil Melovský z levého kruhu na pravý Kulichovi, který střelou na lapačku poprvé překonal přesouvajícího se Kokka.

V úvodu druhé části na Vondraše nevyzrál Helenius a sérií střel ani Nyman. Ve 29. minutě při Salinově vyloučení po kombinaci Melovského a Bechera prostřelil finského gólmana z pozice mezi kruhy Štancl a vyrovnal. Za 15 sekund ale opět vedli Finové. Nyman se uvolnil od levého mantinelu a předložil puk Heleniusovi, jenž zamířil nad přesouvajícího se Vondraše.

Za 19 vteřin Seveřané opět rozebrali českou defenzivu a po Kulonummiho pasu zamířil do odkryté branky Hämeenaho, který navíc v 35. minutě upravil už na 5:2. Při Štanclově trestu projel po pravé straně, obhodil si obránce Hamaru a bekhendovým blafákem vyzrál na Vondraše. Snížit se podařilo 55 sekund před koncem druhé části v oslabení při Šapovalivově pobytu na trestné lavici Becherovi, jenž po Štanclově dlouhé přihrávce překonal Kokka na vyrážečku.

V 45. minutě proměnil Augustův tým i třetí přesilovku v utkání. Kaskimäkiho vrátil po 11 sekundách z trestné lavice svým šestým gólem na turnaji Kulich. Melovský mu svou třetí asistencí v zápase nabil tentokrát za pravý kruh a Kokkova lapačka po ráně hráče s jedním startem v NHL v dresu Buffala sáhla do prázdna. V polovině třetí třetiny odolali Češi při Galvasově trestu a v oslabení ještě zahrozil Becher.

Kouč Augusta sáhl tři minuty a 56 sekund před koncem k power play a v čase 58:04 vyrovnal z dorážky po Kulichově střele Becher. Za 15 sekund otočil skóre Hamara, který prostřelil Kokka od modré čáry. Za dalších 33 vteřin při hře Finů bez gólmana Rymon obral o puk Kärkiho a pojistil náskok. Za dvě vteřiny hned po vhazovaní ještě trefil prázdnou branku Becher a dovršil výsledek.

"Dát hattrick v zápase o bronz a vyhrát ho… Byl to poslední zápas mé mládežnické reprezentační kariéry a jsem moc rád, že to skončilo takhle. Strašně moc si toho všichni vážíme. Je to něco neskutečného, nikdy na to nezapomenu," uvedl Becher.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Göteborgu - o 3. místo:

Česko - Finsko 8:5 (1:2, 2:3, 5:0)

Branky a nahrávky: 17. Kulich (Melovský, Hamara), 29. Štancl (Melovský, Becher), 40. Becher (Štancl, A. Čech), 45. Kulich (Melovský, Hamara), 59. Becher (Kulich, Šalé), 59. Hamara (Kulich, Becher), 59. Rymon, 59. Becher - 7. Kumpulainen, 8. Nyman (Kaskimäki, J. Pulkkinen), 29. Helenius (Nyman, Kaskimäki), 30. Hämeenaho (Kulonummi, Lassila), 35. Hämeenaho (Kulonummi, Keskinen). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Murray (Kan.) - Nyquist (Švéd.), Rampír (ČR). Vyloučení: 5:4. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 9647.

Česko: Hrabal (8. Vondraš) - Hamara, Alscher, A. Čech, Cibulka, Prčík, T. Galvas - Šalé, Šapovaliv, Kulich - Bareš, Melovský, S. Redlich - Rymon, Becher, Štancl - Maštalířský, M. Přibyl, Židlický - Hujer. Trenér: P. Augusta.

Finsko: Kokko - Kulonummi, J. Pulkkinen, Salin, Pieniniemi, Kangas, Kärki, Väisänen - Hämeenaho, Lassila, Naukkarinen - Nyman, Helenius, Kaskimäki - Halttunen, Keskinen, Männistö - Koskipirtti, Bau, Kumpulainen. Trenér: Mikkola.