Hokejistkám unikla olympiáda. Slovenkám ne. Proč?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
12. 11. 2008 10:00
Rozhovor s trenérem hokejistek Karlem Manhartem
České hokejistky na olympijský turnaj nakonec nepostoupily. Trenér je ale chválí. Na nic se nevykašlaly a jsou vzhledem k mládí nadějí do budoucnosti.
České hokejistky na olympijský turnaj nakonec nepostoupily. Trenér je ale chválí. Na nic se nevykašlaly a jsou vzhledem k mládí nadějí do budoucnosti. | Foto: Internet

Praha - České hokejistky jdou zvolna nahoru. Po propadáku na "béčkovém" MS (tzv. divize I) v roce 2007 v Japonsku, kde podléhaly soupeřkám rozdílem třídy, přišel překvapivý letošní bronz na MS v Lotyšsku.

Jenže aby se konečně někdo v hokejové zemi začal zajímat o ženskou verzi tohoto populárního sportu, musely by postoupit na olympiádu. Čeští sportovní fanoušci ji sledují kompletně celou a má velké mediální pokrytí.

Čtěte více: České fotbalistky živoří. V zemi zaslíbené kopané

Šance tu byla. Češky se dostaly na kvalifikační olympijský turnaj. Jenže ve své skupině skončily poslední. Potěšily alespoň vyrovnané zápasy i s elitními týmy.

Mnohem raketovější zlepšení předvádějí Slovenky. Sotva postoupily z divize I do divize II, už zde letos coby nováčkové skončily na MS druhé. A nyní se jim podařilo probojovat se na olympijský turnaj. Na rozdíl od Češek totiž svou skupinu vyhrály.

Nicméně i u nás je velká příležitost pro budoucnost. Osmáctky letos skončily na MS bronzové, staly se nejlepším evropským týmem, před nimi byly už jen oba zámořské celky.

Více již v rozhovoru s trenérem ženské reprezentace a koučem hokejistek Slavie Praha, suverének ligy, Karlem Manhartem.

K trénování hokejistek se dostal, když se na tento sport dala jeho dcera Lucie. Ta nyní patří k oporám nadějných osmnáctek.

Holky se na nic nevykašlaly. Ale chyběly zkušenosti

Jak se losoval kvalifikační olympijský turnaj? Proč Češky musely hrát až v Šanghaji s Číňankami či Japonkami, zatímco Slovenky cestovaly jen do Bad Tölzu a zde narazily na domácí Německo, Francii a Kazachstán?
Je to podle regulí IIHF, podle ratingu. První šestice má turnaj jistý - Kanada, USA, Švédsko, Finsko, Rusko, Švýcarsko.

Dalších osm bojovalo o dvě postupová místa ve čtyřčlenných skupinách. Nejlepší z dané skupiny, v našem případě tedy Číňanky, v případě Slovenek Němky, turnaj pořádaly.

Co scházelo, aby místo tří těsných proher přišly výhry a Česko získalo jediné postupové místo ve skupině?
Chyběly nám zkušenosti, oni mají hráčky kolem 25 let, my máme průměr asi 21 let, měli jsme tam i ročníky 1991, 1992.

S výkonem českých hokejistek jsem spokojený. Holky si dokázaly, že umějí hrát proti hokejové elitě. Číňanky působí mezi elitou pořád, nesestupují, mají svou kvalitu, přesto s nimi uměly držet krok.

Japonky jsou také kvalitní, pohybují se na rozhraní elitní skupiny a divize I. Naše výsledky, prohry o jeden gól, to je kolikrát třeba jedna potrestaná chyba, ne žádný výkonnostní rozdíl. Navíc se holky na nic nevykašlaly a šly do všeho naplno.

Mohli bychom taky diskutovat o tom, jakým způsobem to v Číně pískali. V Německu měli kolem tří vyloučených na zápas, u nás klidně 15-20.

Ročník 1993 úspěšně válí s kluky

Takže i přes prohry a nepostup vidíte zlepšení a naději pro budoucnost?
Ano. V roce 2007 jsme hráli MS v Japonsku, holky nebyly aklimatizované a absolutně tu propadly. Tentokrát jsme zvolili dlouhou přípravu a kemp v Číně, projevovalo se to na našem výkonu, tým nedostával tolik gólů jako tehdy.

Máme mladé družstvo a velmi šikovné mladé ročníky. Když se s hokejistkami bude dobře pracovat, je to opravdu velká naděje pro budoucnost. Obzvláště nadějně se jeví ročník 1993, tahle děvčata válí v lize společně s kluky. A třeba reprezentace osmnáctek vybojovala letos na MS v Calgary bronzové medaile.

Ale zklamání asi přece jen bylo, když se olympijský sen rozplynul...
Pro hráčky kolem 24-25 let skončila možnost zahrát si na olympiádě. Pro ně to bylo veliké zklamání. Mladé mají celý hokejový život před sebou.

Slovenská zázračná cesta? Ta pro Češky není

Češky ve své skupině skončily bez bodu poslední, Slovenky zvítězily a vybojovaly si Vancouver 2010. Jak velký výkonnostní rozdíl je mezi Češkami a Slovenkami?
Myslím, že hrajeme stejný hokej. Jsou na tom ale lépe psychicky, lépe zvládají tlak. Mají také lepší a delší přípravu. Na Slovensku udělali jeden ženský tým, Slovan Bratislava. Pracují tu s děvčaty již dva tři roky.

Dva fenomény: Slavia Praha, suverén ženské hokejové ligy, a Slovan Bratislava, jenž funguje zároveň coby reprezentační kádr. (V dresu Slavie Lucie Manhartová, trenérova sedmnáctiletá dcera.)
Dva fenomény: Slavia Praha, suverén ženské hokejové ligy, a Slovan Bratislava, jenž funguje zároveň coby reprezentační kádr. (V dresu Slavie Lucie Manhartová, trenérova sedmnáctiletá dcera.) | Foto: Internet

To zlepšení bylo jasně znát. Proto se jim podařilo postoupit z divize II do divize I a hned na svém prvním MS divize I skončily druhé. Mají obrovské sebevědomí. Dokázaly to i teď postupem na olympiádu.

Postup Slovenek na ZOH byl nicméně asi překvapením?
Překvapení to možná bylo pro Němky. Věřily si, že to doma udělají. Mluvil jsem s nimi a varoval jsem je, že jsou ty Sloveny dobrý a že mají velkou šanci. Stalo se to, co jsem si myslel.

Inspirujete se nyní úspěšnou slovenskou cestou?
My na to nemáme dost prostředků a podpory. Je hodně složité soustředit děvčata do jednoho družstva. Každopádně třeba slávistky hrají těžké zápasy v Evropské lize a Lize mistrů a jsou zvyklé na mnohem rychlejší pojetí hry.

Slavia, pak dlouho, dlouho nic...

Nicméně Liga mistrů zahrnuje i třeba taková utkání jako Slavia - Ankara  36:0. Přítomnost tureckého celku v mezinárodní hokejové soutěži mě překvapila.
Jsou to rozvojové země, které se přihlásí do soutěže. Ankara vyhrála tureckou ligu, takže měla právo přihlásit se do prvního kola Ligy mistrů. Loni dostávaly nějakých 45 gólů, takže bylo znát trochu zlepšení. (smích)

Určitým problémem Češek na mezinárodní scéně je i nevyrovnanost české ligy. Slavia jasně dominuje, soupeřky přehrává někdy i rozdílem dvou desítek gólů. Čím to?
Slavia se snaží shánět finanční příspěvky, máme sponzory, díky nimž si můžeme dovolit tak kvalitní kádr, jaký máme. Jak je podle výsledků vidět, nemáme v české lize konkurenci. Našimi metami jsou tedy spíše finále Ligy mistrů a obhajoba titulu v Evropské lize.

Slavia tvoří velkou část reprezentačního kádru. Není to tedy trochu podobný model jako Slovan Bratislava?
Podobně to možná vypadá. Ale je něco jiného, když máte v kádru osm hráček, nebo patnáct. Tři holky z nároďáku máme za mořem, jsou zvyklé na úplné jiné pojetí.

Karel Manhart trénuje elitní ligové družstvo Slavie i národní tým. S klubem poráží soupeře dvouciferným skóre, s reprezentací zažívá spíše zklamání, alespoň co do výsledků.
Karel Manhart trénuje elitní ligové družstvo Slavie i národní tým. S klubem poráží soupeře dvouciferným skóre, s reprezentací zažívá spíše zklamání, alespoň co do výsledků. | Foto: Zuzana Hronová, Internet

Jedna hraje finskou, jedna švédskou ligu. Přijdou a ten hokej vnímají jinak a na nové podmínky se musejí teprve adaptovat. Zápasovou přípravu ničím nenahradíte. Hokejistky ze zámoří sem nedostanu, nemohou přijet do Čech. Setkáme se s nimi až na mezinárodních akcích. Poprvé jsem je viděl až na olympijské kvalifikaci, příští rok se s nimi uvidíme na MS v Německu.

Olympiáda by nás zviditelnila. Škoda

Co by se změnilo na celkové situaci českého ženského hokeje v případě postupu na olympiádu do Vancouveru 2010?Určitě by nám to pomohlo v médiích, kdybychom se objevili na olympijském turnaji.Chtěli jsme tam být, bohužel se nám to o branku v každém utkání nepovedlo.

Mělo by to třeba nějaký zásadnější vliv na postavení ženského hokeje v České republice? Na popularitu, zájem sponzorů, diváků a podobně?
Nemyslím si, že by se to nějak výrazněji zlepšilo. Ženský hokej je zkrátka v pozadí atraktivity sportů v České republice. Finanční prostředí by se také asi moc nezlepšilo, ale určitě by se ženský hokej zviditelnil a do klučičího hokeje by se hlásilo víc malých holek.

Čtěte více:

Jak pomáhá ženskému hokeji Český svaz ledního hokeje?
Česká ženská liga si jede na své prostředky. Co se týče reprezentace, ať už osmnáctek, nebo áčka, tak podpora je výrazná. Bez ní bychom vůbec takhle nevyjeli. Svaz je garantem těchto akcí, financuje nám účast na turnajích i přípravu.

Hokejový důchod u žen? Tak 28 let

Dá se ženským hokejem někde uživit?
V Rusku, ve Finsku nebo Švédsku se s ním ženské uživit mohou, hokejistky jsou honorované. Největší lákadlo je samozřejmě hrát hokej v USA nebo Kanadě, dostat se tam v mladém věku na univerzitu. Aby holky studovaly školu a měly hrazené studium i sport.

Jak to české hokejistky - amatérky všechno zvládají?  Ligové a reprezentační zápasy, studium či práci a pak třeba ještě rodinu?
U nás není zvykem, že by hráčky vydržely v družstvu třeba do 32 let. Holky končí kolem 27-28 let. Pak už se věnují klasickým rodinným povinnostem.

 

Právě se děje

Další zprávy