Hokejisté podlehli v Liberci Švédsku

ČTK
2. 9. 2006 20:18
Liberec - Čeští hokejisté prohráli ve svém druhém zápase na turnaji o Pohár České pojišťovny v Liberci se Švédskem 2:4.

Tým úřadujících olympijských vítězů a mistrů světa dal všechny čtyři góly z přesilovek.

Česko si tak připsalo již sedmou porážku od severského soupeře za sebou, porazit Švédy v normální hrací době dokázala reprezentace naposledy před téměř dvěma lety na Světovém poháru.

Český tým nastoupil do reprízy finále světového šampionátu v Rize se třemi změnami v sestavě. Příležitost dostali obránce Hunkes a útočníci Pletka se Skuhravým, ale v brance stál opět Hnilička.

Hadamczikův protějšek Gustafsson naproti tomu změnil sestavu pouze na pozici gólmana, reprezentační premiéry se dočkal Backlund.

Gólman Leksandu však ze začátku utkání moc práce neměl. Naopak jeho spoluhráči zkoušeli Hniličkovu pozornost, Bergqvist ani Davidsson jej ale nepřekvapili.

Čeští hráči se v útočném pásmu připomněli až v sedmé minutě, kdy však Hořava po rychlém brejku nezamířil přesně a neprosadil se ani Sýkora o chvilku později.

Bezbrankový stav se nezměnil ani při Kutlákově vyloučení či Jönssonově střele od modré. Nejblíže k zápisu mezi střelce měl v 19. minutě Sýkora, jenž prokázal svou rychlost, dostal se před Backlunda a protlačil i puk za jeho záda, ale jeden ze švédských hráčů jej ale stihl odehrát, než přešel brankovou čáru.

Pardubický útočník své kvality prokázal i ve 24. minutě, ani tentokrát se ale střelecky prosadit nedokázal.

Skóre se tak měnilo až minutu před polovinou normální hrací doby. Na trestné lavici seděl podruhé Kutlák a jedenáct vteřin před jeho návratem na led se hosté dostali do vedení. Žižka nechal najet Manssona z úhlu před Hniličku a švédský útočník toho využil.

Vzápětí se navíc slavistický bek nechal za hru vysokou holí vyloučit na čtyři minuty a Česko se dostalo do hluboké defenzivy, kterou ještě podtrhlo Sivkovo vyloučení.

Úřadující mistři světa a olympijští vítězové tak dostali více než dvouminutovou šanci výhody pěti proti třem, kterou těsně před jejím koncem díky Davidssonovi využili.

Žižka však své chyby nakonec alespoň částečně napravil. Ve 37. minutě snížil na 1:2, když pohotově zakončil akci Pletky se Skuhravým a dočkal se svého prvního reprezentačního gólu. Čtvrtý český útok se před druhým odchodem do šaten málem zapsal mezi střelce znovu, Hořava však nestihl doklepnout puk do odryté Backlundovy branky.

Češi však ve zlepšeném výkonu pokračovali i po přestávce a dočkali se i vyrovnání. Aktivní Sýkora přihrál Markovi a do té doby nevýrazný sparťanský centr se trefil přesně. Otočit vývoj zápasu mohl Rolínek, ale pardubičtí střelci v sobotu neměli seřízená mířidla.

Ani Švédové však nerezignovali na útočnou aktivitu. Blízko ke třetí brance byl Hannula, který ujel obraně domácích, Hnilička však jeho nájezd zlikvidoval a poradil si i s následnou dorážkou.

Vzápětí však byl vyloučen Hamr a Seveřané potřetí udeřili v přesilových hrách. Libereckého gólmana prostřelil Holmqvist. V hektickém závěru byl blízko k vyrovnání Burger, ale nakonec se radovali opět hosté. Hamr přestal dvacet vteřin před koncem hrát a Martensson, jeden z pěti aktivních švédských pamětníků finálového triumfu z MS, překonal Hniličku počtvrté.

V závěrečném zápase úvodního klání seriálu Euro Hockey Tour nastoupí svěřenci trenéra Aloise Hadamczika v neděli od 18:00 proti dosud neporaženému Rusku.

Asistent trenéra českého týmu Pavel Marek přiznal, že reprezentace začala zápas až moc opatrně. "Chtěli jsme hrát ze zajištěné obrany, protože jsme věděli, že když se Švédové dostanou do vedení, bude se proti nim hrát těžce. První třetinu jsme ale hráli příliš s respektem," řekl Marek na tiskové konferenci po zápase.

Od druhé třetiny se domácí tým zlepšil, ale přesto dvakrát inkasoval. "Pozitivní bylo, že jsme se přesto dokázali zvednout a vrátit do zápasu," ocenil Marek hráče. Závěrečná dvacetiminutovka pak podle něj byla z českého pohledu nejlepší. "Dokázali jsme vyrovnat a měli spoustu šancí. Škoda, že jsme je neproměnili. To rozhodlo," soudil.

Švédský kouč Bengt-Ake Gustafsson ocenil, že se jeho svěřenci vyrovnali se zlepšeným výkonem domácích ve druhé části. "Začali jsme velmi dobře, ale ve druhé třetině hráli Češi více agresivně a dostali nás pod tlak. Naštěstí jsme se s tím dokázali vyrovnat a navíc sehráli celkem dobře i přesilovky, což rozhodlo," řekl Gustafsson.

Výsledek:
Česká republika - Švédsko 2:4
(0:0, 1:2, 1:2)
Branky a nahrávky: 37. Žižka (Pletka, Skuhravý), 45. J. Marek (P. Sýkora) - 29. Mansson (Bergqvist), 33. Davidsson (K. Jönsson, Petrasek), 54. A. Holmqvist (Petrasek), 60. Martensson. Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Barvíř, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:4. Diváci: 3797.