Hertl: Národ na nás čeká. Snad začnem ve velkém stylu

Adam Sušovský Adam Sušovský
29. 4. 2015 17:12
Máme hodně dobrý tým, abychom udělali nějaký úspěch. Všichni chceme medaili, říká před začátkem mistrovství světa v Praze Tomáš Hertl.
Tomáš Hertl na tréninku v O2 areně.
Tomáš Hertl na tréninku v O2 areně. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Přiletěl do Česka, zapnul televizi a v jedné z reklam na sázkovou kancelář mu do obýváku vypadl z obrazovky Jakub Klepiš. Tomáše Hertla to pobavilo, zároveň si ale hned moc dobře uvědomil, jak už nyní celá republika žije hokejovým šampionátem.

Češi do něj vstoupí zítra ve 20:15 v zápase se Švédskem s jasným cílem: Zakončit domácí mistrovství světa s medailí na krku. „Celý národ čeká, co předvedeme,“ říká v rozhovoru s českými novináři Tomáš Hertl.

„Už je to za rohem a my jsme s klukama moc natěšení, až to začne. Snad začneme ve velkém stylu a ukážeme sílu,“ tuší Hertl, který by měl proti Švédsku nastoupit ve třetí formaci s Jiřím Novotným a Romanem Červenkou.

Vnímáte i to očekávání a tlak na český tým?
Nějaký tlak na nás bude, ale na to nesmíme myslet. Spíše si to užijeme. Hned od začátku bude vyprodáno a celá hala bude fandit nám. Jsme na to připravení, všichni už hráli před nějakými diváky.

Pro vás osobně bude O2 arena opravdu domácí aréna, že?
Tady jsem začínal profesionální kariéru, hrál jsem tady dva roky za Slavii. Jen kluziště je teď ještě větší. Těším se na to, protože přijdou rodiče, nějací kamarádi a podívají se na mě. Bude to super zážitek. Než jsem sám hrál, tak jsem každé mistrovství sledoval. Vím, jak si ten hokej Češi užívají.

Jak se vám líbila vaše hra a hra českého týmu v přípravě?
Já jsem se ve Znojmě ještě trošku hledal, ale v Brně už jsem si víc dovolil a byl víc na puku. Zvykl jsem si na širší hřiště. Trénuju teď ve formaci s Novotňasem (Jiří Novotný) a Červusem (Roman Červnka). Na tréninku máme dobré věci, rozumíme si – teď už to jen přenést do zápasu. Tým máme hodně dobrý, abychom nějaký výsledek udělali. Ale to si taky můžeme jen říkat, dokud to nepotvrdíme i na ledě.

Český tým má hodně náročný start. Švédsko, Lotyšsko a pak hned šlágr s Kanadou…
Bude to hrozně moc těžké, protože budeme potřebovat body. Nesmíme si nechat utéct začátek, protože pak by nám body mohly chybět. Musíme se na to připravit. Teď se soustředíme jenom na Švédy v pátek, na první zápas. Ten zápas musíme urvat a ukázat naší sílu.

Jaké máte očekávání od vašeho týmu?
Všichni chceme medaili a určitě víme, že se po nás bude chtít ta nejlepší. My hlavně musíme začít hrát od prvního zápasu, jednom čekat, co se vyvine. Musíme do toho jít. Je důležité dostat se ze skupiny první, na nic jiného teď nesmíme myslet.

Loni v Minsku jste dal Švédům rychlý gól. Bylo by hezké tahle začít i teď v pátek, že?
Bylo by to hezké. Mně to ale asi nevyjde, já byl tehdy na centru. Určitě by bylo dobré, kdyby to dal takhle někdo z té první lajny, třeba Voras. Ale hlavně, abychom vyhráli.

Od Jakuba Voráčka se čekají góly a teď na něj spadla i tíha zodpovědnosti kapitána. Ustojí to?
Úplně v pohodě. On to moc neřeší, bude hrát svůj hokej, který předváděl celou sezonu. V kabině je s ním hrozná sranda, v okolí má pohodu, protože si jí umí udělat. Bude pro nás jedním z nejdůležitějších hráčů.

A co Jaromír Jágr, jak moc je silný pro tým on?
Pořád je silný. V Brně odehrál výborný zápas. Je vidět, jak je silný na puku. Už třeba nemá takovou rychlost, ale puk podrží a potom to hodí někomu do prázdné. V tom je jeho největší síla a bude jedním z nejplatnějších hráčů. Samozřejmě ale nemůžeme spoléhat na jednotlivce, ale na tým. Musíme i Vorasovi pomoct, aby mohl předvést nejlepší výkon.

Jak na vás zatím dýchá atmosféra šampionátu?
Když jsem přiletěl do Česka, už na letišti byly vyvěšené dresy. Na každé reklamě musí být něco s českým hokejem, takže je to rozjeté ve velkém. Sám jsem jednu reklamu dělal, takže vím, jak se to tady prožívá. Každý sponzor do toho chce zasáhnout a teď se čeká na nás. Celý národ čeká, co předvedeme my. V pátek to začíná, musíme být připraveni.

Na televizi koukáte?
Už jsem říkal Jakubovi Klepišovi, že jsem si jí zapnul a hned mi skočil na gauč (směje se).

 

Právě se děje

Další zprávy