HC Lev se stěhuje do Prahy, Poprad chce KHL udržet

ČTK ČTK
12. 3. 2012 22:40
Do Kontinentální ligy vstoupí také Slovan Bratislava
Tým HC Lev byl v Popradu spokojený.
Tým HC Lev byl v Popradu spokojený. | Foto: www.hclev.eu

Čeljabinsk - Prezident Kontinentální hokejové ligy Alexandr Medveděv uvedl, že HC Lev opustí Poprad a bude od nové sezony hrát domácí zápasy v Praze v O2 areně.

Zároveň dnes potvrdil, že do soutěže vstoupí Slovan Bratislava.

"Lev se opravdu stěhuje do Prahy a bude hrát v O2 areně, financování klubu je zajištěné na tři roky," prohlásil Medveděv v Čeljabinsku. "Český svaz toto rozhodnutí podporuje a pomůže dořešit všechny věci, které s tím jsou spojené," řekl.

Čtěte také:
Ufa titul v KHL neobhájí, vyřadila ji Strakova Kazaň

Mluvčí HC Lev Jan Rachota nechtěl pro ČTK Medveděvo prohlášení komentovat.

Trenér Radim Rulík.
Trenér Radim Rulík. | Foto: hclev.ru

Poukázal na únorové vyjádření generálního ředitele akciové společnosti ČKD Group, která je majoritním vlastníkem klubu, Jana Musila, jenž uvedl, že klub analyzuje právě skončenou sezonu a na základě výsledku učiní další kroky.

"Momentálně je jisté jen jedno, Lev bude hrát v KHL i příští sezonu. Na stole je více variant," uvedl minulý měsíc Musil.

Vedení HC Lev Poprad ještě před třemi týdny popřelo, že by přesun účastníka KHL do Prahy zvažovalo, i když se o tom stále více spekulovalo. V první polovině února navíc klub propustil většinu zaměstnanců včetně manažerů a po ztrátě nadějí na postup do vyřazovacích bojů v jeho premiéře v KHL opustila klub i řada hráčů včetně několika českých opor.

Český svaz ledního hokeje, který o osudu klubu již jednou v minulosti rozhodoval, zatím k věci nezaujal žádné konkrétní stanovisko. Především proto, že dosud neobdržel oficiální žádost o souhlas s působením klubu v Praze ani o členství v ČSLH.

"O této možnosti se diskutuje tři roky, ale mohu potvrdit, že v posledních měsících a týdnech nabraly kontakty na obrátkách, nejspíš i v souvislosti se změnou vlastníka O2 areny," řekl ČTK mluvčí svazu Zdeněk Zikmund.

Provozovatel O2 arény příchod KHL zatím nepotvrdil

Dosavadní kontakty probíhaly podle něho na ryze formální úrovni. "Svaz se tím začne intenzivněji zabývat ve chvíli, kdy přijde oficiální žádost. Pokud by se jednalo o členství, rozhodoval by výkonný výbor a celou věc by posoudil z řady hledisek; sportovního, finančního a jiných," uvedl Zikmund.

Předseda představenstva společnosti Bestsport provozující O2 arénu Richard Benýšek nepotvrdil, že slovenský Lev Poprad nebo jiný klub bude hrát od příští sezóny zápasy KHL v českém hlavním městě. 

"Samozřejmě pokud bude mít nějaký subjekt zájem o prostory na špičkové úrovni, pak je O2 arena ve volných termínech k dispozici. Naším prioritním cílem je zajistit pro O2 arenu atraktivní program, který přitáhne diváky. Z toho pohledu by tak kvalitní soutěž, jako je KHL, byla určitě přínosem," sdělil Benýšek.

Přítomnost týmu KHL v Praze by znamenala konkurenci v boji o fanoušky pro extraligové celky Spartu a Slavii, která působí v O2 areně v současnosti.

Lev chtěl do KHL už v roce 2010, původně jako Lev Hradec Králové. V červnu tehdy splnil všechny podmínky ohledně zázemí a sehnal finanční garance v přepočtu přes 330 milionů korun, u vedení českého hokeje ovšem narazil. Do KHL nebyl přijat, neboť nedostal souhlas od výkonného výboru svazu.

Následně HC Lev přesunul své aktivity na Slovensko, kde v červenci 2010 začalo s přípravou 22 hokejistů pod vedením českých trenérů Miloslava Hořavy a Radima Rulíka. Rada ředitelů KHL však krátce nato kvůli průtahům ze strany Slovenského svazu ledního hokeje a blížícímu se startu sezony působení týmu v soutěži zamítla.

Jedním z hlavních problémů v Česku i na Slovensku byl fakt, že klub nebyl členem žádné národní hokejové federace. Členem slovenského svazu se Lev stal až v říjnu 2010, v květnu 2011 pak Medveděv definitivně potvrdil jeho účast v KHL od ročníku 2010/11.

Šéf soutěže zároveň ujistil, že Slovensko nezůstane po odchodu HC z Popradu bez KHL. "Na jaře podá přihlášku Slovan Bratislava a bude hrát ve stejné hale, kde se hrálo mistrovství světa," uvedl Medveděv.

Poprad se nechce Kontinentální ligy jen tak vzdát, podle primátora Antona Danka chce město soutěž udržet. Danko chce co nejdříve do KHL přihlásit HK Poprad, který hraje slovenskou extraligu. "Zatím si odchod nepřipouštím, proto budeme bojovat, aby KHL v Popradě zůstala. Myslím, že je jedno, jestli to bude HC Lev nebo HK, protože hráči mohou být dobří v jakémkoli klubu," uvedl primátor.

Dalším zájemcem o vstup do KHL je Milán, který ale ještě potřebuje dořešit otázku financí. 

 

Právě se děje

před 28 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy