Detroit - Kouč hokejistů Detroitu Red Wings Mike Babcock vyrůstal na dalekém severu. Od svého otce, který pracoval v dole na wolfram a uranium, se naučil, jak si získat respekt svých podřízených.
"Řekl mi: Všechno záleží na tom, aby tvoji muži viděli, jak tvrdě pracuješ," svěřil se trenér Dominika Haška americkému novináři Larry Wiggeovi.
"Vždycky jsem hráčům říkal, že chci, aby pracovali tvrdě a byli na to hrdí. Ale když chcete po někom pracovní morálku, musíte ji sami v trénincích i při zápasech ukazovat," pokračuje Babcock v popisu svých vizí.
Legenda pokračuje. Hašek chce chytat dál - čtěte ZDE
Čtyřiačtyřicetiletý kouč hokejistů Red Wings Mike Babcock si za čtyři roky v zámořské profesionální soutěži prošel ledasčím. Babcock naskočil do NHL v sezoně 2002/2003 na lavičce Anaheimu. Tehdy ještě Mighty Ducks dovedl až do finále Stanley Cupu, kde prohráli v sedmém zápase s New Jersey.
Jenže v následující sezoně Kačeři nepostoupili do play off a Babcockovi v Anaheimu neprodloužili smlouvu. Při roční výluce NHL v sezoně 2004/2005 tak zůstal bez kontraktu.
"Věřím, že není důležité, kdo hraje, ale musí hrát naplno," prohlašuje Babcock, ale po chvilce doplnil.
"Neexistuje kouč, který by nechtěl být úspěšný. Nikdo z nás nechce propadnout. Já se chci zařadit mezi uznávané kouče NHL. Ale jedna dobrá sezona trenéra nedělá," dobře si uvědomuje Babcock, který se o tom sám přesvědčil, když byl v sezoně 2002/2003 jmenován trenérem roku a pak se jeho tým nedostal do play off.
Babcock umí i naslouchat
Bývalý obránce a kapitán univerzitního týmu na McGillisově univerzitě v Montrealu je přísný a vznětlivý a jeho tvář je při zápasech červená od toho, jak řve na své svěřence. Ale zároveň dokáže s hráči skvěle komunikovat a motivovat je k velkým výkonům.
Babcock vystudoval na univerzitě tělesnou výchovu a pokračoval kursy sportovní psychologie. Larry Wigge na nhl.com tvrdí, že ačkoliv je Mike Babcock tak výrazná osobnost, nechybí mu schopnost naslouchat názorům někoho jiného.
"Babcocka můžete často najít, jak mluví se Scottem Bowmanem, bývalým trenérem, který vyhrál pět Stanley Cupů s Montrealem, jeden s Pittsburghem a nakonec tři v Detroitu, kde nyní pracuje jako konzultant. Diskutují o tom, co by mohl Babcock zkusit nového," říká Wigge na stránkách nhl.com.
Přišel čas pro Dacjuka či Zetterberga
Dávat příklad svým svěřencům - to je Babcockovo heslo. A není náhoda, že Red Wings v posledních dvou sezonách dosáhli skvělých výsledků. V ročníku 2005/2006 dovedl Babcock Rudá Křídla na pozici nejlepšího týmu základní části, v následujícím roce pak zaostal jen za Buffalem - a to musel řešit zásadní zásahy do sestavy.
Mimo jiné se bylo potřeba vypořádat s koncem kariéry legendárního Steva Yzermana či odchodem Brendana Shanahana do New Yorku Rangers. Bylo potřeba najít nové vůdce, kteří by se přidali ke kapitánovi Nicklasi Lidströmovi a veteránům Cheliosovi, Draperovi nebo Kirku Maltbymu.
Chris Draper americkému žurnalistovi Larry Wiggeovi řekl: "Mike (Babcock) k nám mluvil o novém identifikování se s týmem. Přišel čas hráčů jako je Pavel Dacjuk, Henrik Zetterberg a další, aby nastoupili koučovu cestu a pomohli vést ostatní. A oni to udělali."
A Mike Babcock pak mohl pozorovat Dacjuka s Zetterbergem, jak mu rostou před očima a táhnou Detroit do finále Západní konference. Tam Křídlům chyběla dvě vítězství ke zdolání Babcockova bývalého týmu z Anaheimu.
Trenér Detroitu chodí do práce každý den o půl sedmé ráno, uvaří si kávu a začne zírat do monitoru počítače. Musí být připraven do nejmenších detailů, které chce vysvětlit svým hráčům. "Podívejte se mu do očí," říká kapitán Křídel Nicklas Lidström.
"Jsou stále otevřené - a tím myslím opravdu široce otevřené. Musí vidět všechny detaily, ty větší i úplně nicotné. Je to zcela upřímný a čestný člověk, je radost s ním mluvit," má pro svého trenéra jen slova chvály švédský hokejista.