Těsně před turnajem: Češi přivezli hvězdy i hráče bez formy

Podívejte se, v jaké formě se sjeli čeští hokejisté na olympijský turnaj v Soči.
Ondřej Pavelec má být v Soči předpokládanou jedničkou. Letos v NHL však patří k horší polovině. Průměr obdržených branek má 2,97 a úspěšnost pouhých 90,1%. Navíc po skvělé šňůře pěti zápasů, v nichž vždy inkasoval maximálně dvě branky, bývají nyní pravidlem spíš čtyřgólové příděly. Reprezentace však často bývá něco jiného.
To Jakub Kovář od přestupu do KHL září a jeho forma ještě gradovala od předvánočního turnaje EHT v Rusku. Krom toho, že byl zvolen brankářem týdne, dokázal v lednu vychytat tři nuly po sobě a dotáhnout Avtomobilist až k příčkám zajišťujícím play off Kontinentální ligy. V bráně strávil Kovář plných 44 z 50 zápasů Jekatěrinburgu a s průměrem 1,91 a úspěšností zákroků 93,4 procenta patří k elitě soutěže.
Alexandr Salák sice začal sezonu v KHL dobře, nicméně v lednu se trochu trápil i vinou virózy, a nedařilo se ani nadupanému Petrohradu. I tak si ale Salák drží výborná čísla: průměr 1,86 a úspěšnost zákroků 93,3.
Přesuňme se k obraně. V ní by měl být stabilním kamenem Radko Gudas, který patří k velkým oporám Tampy. Syn někdejšího reprezentanta Lea Gudase dostával na přelomu ledna a února trochu méně prostoru a připisoval si do statistiky +/- spíš záporné položky. Krom šestnácti bodů nasbíral v této sezoně řízný bek už 122 trestných minut, takže českému týmu by měl dodat i sílu v osobních soubojích.
Foto: ČTK
Jakub Šafránek Tomáš  Kubánek Reuters Jakub Šafránek, Tomáš Kubánek, Reuters
10. 2. 2014 12:11
Podívejte se, v jaké formě se sjeli čeští hokejisté na olympijský turnaj v Soči.

Pětadvacítka českých hokejistů nominovaných na olympijské hry v Soči prožívá různě úspěšnou sezonu. Někteří hráči jsou v klubech nepostradatelnými oporami, jiní živí naději, že se jejich forma ještě zlepší.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy