Faksa, Pastrňák a Zacha vstřelili v NHL gól

28. 3. 2018 6:17
Boston podlehl Winnipegu 4:5,New Jersey porazilo Carolinu 4:3. Dallas i díky Faksově trefě porazil Philadelphii 3:2.
David Pastrňák
David Pastrňák | Foto: Reuters

New York - Útočník David Pastrňák v úterním zápase NHL vstřelil 31. gól v sezoně, ale statistiku plus/minus si pohoršil o tři záporné body a navíc se neprosadil v nájezdech, které rozhodly o prohře hokejistů Bostonu 4:5 ve Winnipegu. Centr Pavel Zacha bodoval potřetí za sebou a brankou pomohl k výhře New Jersey 4:3 proti Carolině.

Branka Pavla Zachy

Střelecky se prosadil i Radek Faksa z Dallasu, který zdolal Philadelphii 3:2 v prodloužení a ukončil sérii osmi porážek. Flyers nepomohlo ani 20 zákroků brankáře Petra Mrázka.

Faksa otevřel skóre v 11. minutě. Střela obránce Dana Hamhuise prosvištěla vedle Mrázka, odrazila se z druhé strany k Faksovi, který ji z hranice brankové čáry pomocí gólmanova betonu umístil mezi tři tyče. Český útočník, který dal 15. gól v sezoně, byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu. Flyers poté zápas otočili, ale Dallas dovedli utkání do prodloužení, v němž Alexandr Radulov po 40 sekundách přerušil šňůru proher. Philadelphia navzdory porážce bodovala pošesté v řadě.

Chce-li Dallas postoupit do vyřazovacích bojů, musí v závěrečných pěti zápasech základní části vymazat pětibodové manko na Anaheim, kterému v Západní konferenci patří druhá divoká karta. Ducks se mohli posunout na třetí místo v Pacifické divizi, ale na ledě druhého nejslabšího týmu ligy Vancouveru prohráli 1:4.

Také St. Louis porazilo San Jose 3:2 v prodloužení a na vítězném gólu se výraznou měrou podílel Vladimír Sobotka. Parádní zadovkou našel před brankou nehlídaného Vladimira Tarasenka, který druhým gólem v zápase rozhodl o šesté výhře Blues v řadě. St. Louis se dotáhlo na Anaheim a navíc má utkání k dobru. Naopak Sharks neuspěli po osmi výhrách za sebou.

Winnipeg vedl po dvou třetinách 3:1, ale Boston zkraje třetí části zásluhou Dantona Heinena a Pastrňáka využil dvě početní výhody a ve 44. minutě vyrovnal. Havířovský rodák vypálil střelu z první z mezikruží, na níž mu nabil zadák Torey Krug. Za 53 vteřin však útočník domácích Brandon Tanev dokonal v oslabení hattrick. Bruins opět vyrovnali gólem z přesilovky, když se prosadil Krug. O šestém vítězství Winnipegu po sobě rozhodl v nájezdech devatenáctiletý Fin Patrik Laine.

Gól Davida Pastrňáka

Boston i přes neúspěch bodoval pošesté za sebou a na vedoucí tým Východní konference Tampu Bay ztrácí pouze bod, navíc má duel k dobru. "Neměli bychom se tím moc zabývat. V poslední době hrajeme dobře a musíme v tom pokračovat," uvedl Pastrňák, jenž bodoval v pěti z uplynulých šesti utkání. "Hrají velmi tvrdě, bod je pro nás úspěch. Měli jsme na to získat dva, ale taky jsme mohli vyjít naprázdno," dodal druhý nejproduktivnější Čech v soutěži.

Zacha v šesté minutě poslal New Jersey do vedení. Ostrý projektil Kylea Palmieriho z první vyrazil brankář Scott Darling před českého centra, který puk pohotově dorazil do sítě a připsal si sedmou trefu v ročníku. Carolina poté dvakrát vedla, ale Devils dvěma brankami v 52. a 59. minutě rozhodli o třetí výhře po sobě. New Jersey drží ve Východní konferenci druhou divokou kartu s tříbodovým náskokem před Floridou, která ale odehrála o dva zápasy méně.

"Po výhrách nad Pittsburghem a Tampou bylo klíčové neusnout na vavřínech. Dneska jsme ukázali charakter a snažili se ukořistit dva body za každou cenu," prohlásil Palmieri, autor dvou tref.

Martin Frk přispěl asistencí k výhře Detroitu 5:2 nad Pittsburghem. V početní výhodě zadák Joe Hicketts poslal puk na pravý kruh českému útočníkovi, který naznačil střelu, ale místo ní zvolil přihrávku na Franse Nielsena a ten v 35. minutě posunul Red Wings do vedení 2:1. Za dalších 41 vteřin Detroit udeřil znovu a ve třetí třetině odskočil do tříbrankového náskoku. Kris Letang ještě v 57. minutě vykřesal pro šampiony z posledních dvou let šanci, ale útočník Luke Glendening druhým gólem večera stanovil konečné skóre.

Jednadvacetiletý Connor McDavid jako první v sezoně pokořil stobodovou hranici. Kapitán Edmontonu se díky gólu a dvěma nahrávkám dostal již na 102 bodů a o dva body si tím vylepšil osobní maximum z minulé sezony. Na druhého Nikitu Kučerova z Tampy má náskok šesti bodů. McDavidův výkon ale zastínil rakouský útočník Thomas Vanek, který se na výhře Columbusu 7:3 nad Oilers podílel hattrickem a asistencí. Blue Jackets uspěli v desátém z jedenácti utkání.

V první třetině byl zápas přerušen kvůli zranění rozhodčího Stevea Bartona, kterého v pádu nechtěně podrazil McDavid. Sudí se udeřil hlavou o led a po základním ošetření opustil plochu na nosítkách.

Za 53 vteřin však útočník domácích Brandon Tanev dokonal v oslabení hattrick. Bruins opět vyrovnali gólem z přesilovky, když se prosadil Krug. Vítězný nájezd zaznamenal devatenáctiletý Fin Patrik Laine.

Výsledky NHL:

New Jersey - Carolina 4:3 (1:2, 1:0, 2:1)

Branky: 35. a 52. Palmieri, 6. Zacha, 59. Noesen - 12. Di Giuseppe, 17. Foegele, 44. Hanifin. Střely na branku: 45:34. Diváci: 15.521. Hvězdy utkání: 1. Noesen, 2. Palmieri, 3. T. Hall (všichni New Jersey).

Ottawa - NY Islanders 3:4 (2:1, 0:2, 1:1)

Branky: 13. Duchene, 15. E. Karlsson, 56. B. Ryan - 7. Lee, 22. Beauvillier, 39. B. Nelson, 58. Ladd. Střely na branku: 36:31. Diváci: 15.284. Hvězdy utkání: 1. B. Ryan, 2. Duchene (oba Ottawa), 3. Ladd (NY Islanders).

Detroit - Pittsburgh 5:2 (1:1, 2:0, 2:1)

Branky: 36. a 59. Glendening, 17. Kronwall, 35. F. Nielsen (Frk), 47. Helm - 1. Crosby, 57. Letang. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.515. Hvězdy utkání: 1. Kronwall, 2. Helm, 3. Hicketts (všichni Detroit).

St. Louis - San Jose 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 33. a 63. Tarasenko (na druhou Sobotka), 18. Sundqvist - 7. E. Kane, 28. Pavelski. Střely na branku: 32:24. Diváci: 18.947. Hvězdy utkání: 1. Tarasenko, 2. Vince Dunn, 3. A. Steen (všichni St. Louis).

Winnipeg - Boston 5:4 po sam. nájezdech (1:1, 2:0, 1:3 - 0:0)

Branky: 6., 21. a 45. B. Tanev, 27. Morrow, rozhodující sam. nájezd Laine - 20. Donato, 42. Heinen, 44. Pastrňák, 49. Krug. Střely na branku: 32:32. Diváci: 15.321. Hvězdy utkání: 1. Tanev, 2. Lowry (oba Winnipeg), 3. Marchand (Boston).

Dallas - Philadelphia 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)

Branky: 11. Faksa, 31. B. Ritchie, 61. Radulov - 17. Konecny, 23. Provorov. Střely na branku: 23:33. Brankář Petr Mrázek (Philadelphia) odchytal 60:40 minut, inkasoval třikrát z 23 střel a úspěšnost zákroků měl 87 procent. Diváci: 17.247. Hvězdy utkání: 1. Lehtonen (Dallas), 2. Gostisbehere (Philadelphia), 3. Faksa (Dallas).

Edmonton - Columbus 3:7 (3:3, 0:3, 0:1)

Branky: 4. Nugent-Hopkins, 7. McDavid, 11. Caggiula - 13. 17. a 36. Vanek, 14. Panarin, 22. Jenner, 27. Atkinson, 52. Nutivaara. Střely na branku: 25:27. Diváci: 18.347. Hvězdy utkání: 1. Vanek, 2. Jenner (oba Columbus), 3. McDavid (Edmonton).

Nashville - Minnesota 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)

Branky: 3. Josi, rozhodující sam. nájezd Turris - 57. E. Staal. Střely na branku: 29:23. Diváci: 17.424. Hvězdy utkání: 1. Turris, 2. Josi, 3. Hartman (všichni Nashville).

Vancouver - Anaheim 4:1 (1:0, 0:1, 3:0)

Branky: 49. a 60. Brandon Sutter, 11. Gagner, 44. Biega - 38. Cogliano. Střely na branku: 30:24. Diváci: 18.405. Hvězdy utkání: 1. Brandon Sutter, 2. Biega, 3. Markström (všichni Anaheim).

Pirát Marcel Kolaja byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu

Pirátský europoslanec Marcel Kolaja, který je členem evropské frakce zelených, byl zvolen kvestorem Evropského parlamentu (EP). Ve druhém kole získal 344 hlasů z 668 platných. Kolaja byl v první polovině pětiletého volebního období místopředsedou EP, z obhajoby funkce ale ve středu "z taktických důvodů" po druhém kole odstoupil.

Pět kvestorů spolu s předsedou a 14 místopředsedy tvoří vedení EP. Kvestoři jsou většinou pověřeni administrativními a finančními záležitostmi týkajícími se přímo poslanců a chodu parlamentu, jsou členy předsednictva s poradním hlasem.

Ve středu si EP zvolil za předsedkyni maltskou lidoveckou političku Robertu Metsolaovou. Post místopředsedkyně obhájila Češka Dita Charanzová, zvolená za hnutí ANO.