Třinec otočil pěti góly reprízu finále, v Hradci vyhrál 5:3. Kometa zdrtila Kladno

17. 11. 2023 19:28
Hokejisté Třince v utkání 19. kola extraligy vrátili Hradci Králové porážku z domácího ledu a připsali si čtvrtou výhru za sebou. Kometa doma rozdrtila Kladno 8:1, jasný výsledek si připsaly i Pardubice, které vyhrály v Plzni 6:1.
Třinecká radost
Třinecká radost | Foto: Lukáš Filipec / HC Oceláři Třinec

V dalším opakování jarní finálové série prohrávali Oceláři ještě po polovině zápasu 0:2, dominanci ve druhé půlce však přetavili ve vítězství 5:3. V součtu se zápasy Ligy mistrů bodovali úřadující čeští šampioni už počtrnácté v řadě.

Prakticky celou první polovinu svátečního utkání přitom držel otěže hry tým Mountfieldu. Během úvodních 13 minut se dvakrát prosadil Lalancette, jehož první střelu si bruslí skopl do branky bývalý spoluhráč Nedomlel, podruhé pak kanadskému útočníkovi nabil střílenou přihrávkou Freibergs.

Mezi účastníky jarního finále planuly poměrně velké emoce. Domácí tvrdě dohrávali zejména neoblíbeného Voženílka, třinecký Kurovský se zase pustil do Bartošáka poté, co ho hradecký brankář slovně vyprovokoval. Rozhodčí jen tak tak bránili výraznějším konfliktům.

Východočeši měli zkraje druhé třetiny řadu šancí na třetí gól, který mohl soupeře zlomit. V přesilovkách ale neuspěli Okuliar nebo Perret a zlom přišel na druhé straně. Dvojité vyloučení Marcela potrestal Nestrašil, Oceláři pak v obrovském náporu pokračovali a napadající Čacho připravil Draveckému snadnou pozici na vyrovnání.

Obrat dokonal ve 43. minutě Voženílek tečí Jeřábkovy střely. Hosté už jasně dominovali, soupeř jim navíc pomáhal špatnou disciplínou. Za Bartošáka zapadla i teč Kurovského a Daňo připravil v přečíslení pátý gól Růžičkovi. Mountfield zcela vyklidil pole, než jeho naděje oživil Okuliar, na kontaktní branku však Královéhradečtí ani v dlouhé hře bez brankáře nedosáhli.

Plzeň s půltuctem

Pardubice zvítězily na ledě Plzně 6:1 a po páté výhře v řadě s plným ziskem mají v čele soutěže osmibodový náskok před Spartou. O svém vysokém vítězství rozhodlo Dynamo třemi využitými přesilovkami, v nichž zaznamenal hattrick Robert Říčka. Gól a dvě přihrávky si připsal Robert Kousal. Domácí skórovali pouze v první třetině a prohráli počtvrté za sebou.

Před slušně zaplněným hledištěm začali aktivněji domácí, ale Houdek v dobré pozici minul. Naopak ve čtvrté minutě potrestal vyloučení Piskáčka přesnou ranou z pravého kruhu Říčka. Indiáni poté svoji přesilovou hru nevyužili a v desáté minutě je zachránil proti střele Říčky z mezikruží jen Hlavaj. Plzeňský gólman dokázal zastavit i průnik Hyky, ale v 18. minutě už po povedené kličce na hraně brankoviště zvýšil na 2:0 Kousal. Jen o 97 sekund později ale po vyhraném vhazování odpověděl kontaktním gólem po ráně od modré čáry Zámorský.

Prostřední část začala sérií vyloučení na obou stranách. Početní výhody šance nepřinesly, pardubického gólmana Willa pořádně zaměstnal až ve 28. minutě Söderlund bekhendovým zakončením individuální akce. Jenže v polovině utkání udeřilo na druhé straně, když po úspěšném buly Poulíčka vypálil přesně do pravého horního rohu Paulovič a zvýšil na 3:1. Domácí se přes zvýšenou střeleckou aktivitu do přestávky přes dobře organizovanou defenzivu soupeře neprosadili.

Třetí dvacetiminutovku už znovu ovládali hosté a Indiány dlouho držel ve hře jen pozorný Hlavaj. Šance Vály a Koláře ještě zlikvidoval, ve 47. minutě už ale nedosáhl na přesilovkový volej Říčky z levého kruhu. Tři minuty na to navíc během další početní výhody dokončil kanonýr Říčka ranou z prostoru mezi kruhy hattrick. Zbytek hrací doby se dohrával v poklidu, který přerušil v 57. minutě krásnou trefou ve vlastním oslabení Poulíček a uzavřel skóre.

První hattrick Vincoura

Brno porazilo Kladno 8:1 a doma bodovalo v pátém duelu za sebou. První hattrick v kariéře zaznamenal Tomáš Vincour a dal si tak dárek k nedělním 33. narozeninám. Rytíři nebodovali ve čtvrtém utkání v řadě.

Brno vstoupilo do zápasu zostra a brzy bylo za svoji aktivitu odměněno. Brízgalovi vypadl pod tlakem útočníků Komety z lapačky puk, který putoval na palebnou pozici pro obránce Gazdu a ten našel skulinu mezi betony kladenského brankáře.

Středočeši se z domácího sevření dostali při čtyřminutovém trestu pro Okála, při němž se dvakrát vyznamenal Furch, jehož spoluhráči se pak v plném počtu opět pustili do dobývání branky Rytířů. Ve 14. minutě po přihrávce Marcinka střílel těsně vedle Pospíšil a pár sekund před prvním klaksonem spálil vyloženou šanci při přečíslení tří na jednoho Moses.

Americký útočník se neprosadil ani ve 24.minutě, kdy mu další velkou šanci zlikvidoval skvělým zákrokem Brízgala. Kladenský gólman nestačil až na následnou přesilovkovou kombinaci brněnské speciální formace, na jejímž konci byla opět gólová rána obránce Gazdy.

Rytíři sice předváděli útočný hokej, jenže k efektivnímu vyjádření jim chyběla jednak přesnější střelba a jednak větší důraz před Furchem. I proto se řada útočných akcí nedala označit přívlastkem gólová.

Lekci z produktivity tak Kladnu dal zkušený Marcinko, který dorazil vlastní střelu. Kometa byla při chuti, využívala nedůsledností v hostující obraně a o dvě minuty později přidala čtvrtou trefu, když se dva dny před svými 33. narozeninami trefil Vincour a číselně tak vyjádřil herní i střeleckou dominanci Brna.

Do třetí třetiny nastoupil v kladenské brance místo Brízgaly Bow. Brňané zvolnili v tempu, přenechali iniciativu soupeři. Procházka trefil ve 44. minutě tyč. Jenže Kometě stačily čtyři sekundy přesilovky k pátému gólu: zblízka po buly se prosadil opět Vincour. Krátce poté prostřelil Bowa z mezikruží i Okál a vzal tak Rytířům veškerou naději.

Malou náplastí pro ně byla Klepišova trefa pět minut před koncem, která sebrala Furchovi čtvrté čisté konto v sezoně, na což odpověděl ve svém životním duelu Vincour a dvě minuty před koncem zkompletoval hattrick. Tečku za rekordním vítězstvím Brna v sezoně napsal Lintuniemi.

Kometa porazila Středočechy i podruhé v ročíku a celkově popáté v řadě, navíc v těchto duelech ztratila jen bod. Brňané se tak vítězně naladili na nedělní šlágr, v němž doma hostí Spartu.

Mountfield Hradec Králové - HC Oceláři Třinec 3:5 (2:0, 0:2, 1:3)

Branky a nahrávky: 3. Lalancette (Perret), 13. Lalancette (Freibergs), 55. Okuliar - 33. A. Nestrašil (Daňo, J. Jeřábek), 37. Dravecký (Čacho, Kurovský), 44. D. Voženílek (J. Jeřábek, M. Adámek), 49. Kurovský (Marinčin, P. Vrána), 51. M. Růžička (Daňo, D. Voženílek). Rozhodčí: Šír, Vrba - Rampír, Blažek. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. Diváci: 5256.

Hradec Králové: P. Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, T. Pavelka, P. Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - M. Chalupa, Tamáši, Okuliar - Estephan, Lalancette, Perret - Jasper, Pilař, Šťastný. Trenér: T. Martinec.

Třinec: Mazanec - Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, Marian Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Pánik - Daňo, P. Vrána, A. Nestrašil - Hrehorčák, Miloš Roman, Sikora - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 1:6 (1:2, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 19. Zámorský (Malák, Lev) - 4. Říčka (Košťálek, Cienciala), 18. R. Kousal (T. Zohorna), 30. Paulovič (Poulíček), 47. Říčka (Košťálek, R. Kousal), 50. Říčka (R. Kousal), 57. Poulíček (Paulovič). Rozhodčí: Ondráček, Květoň - Brejcha, Zíka. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:3. V oslabení: 0:1. Diváci: 6618.

Plzeň: Hlavaj - Zámorský, Malák, Dujsík, Kvasnička, A. Jiříček, Piskáček, Michal Houdek - Holešinský, Lev, Schleiss - Rekonen, M. Indrák, Söderlund - Pour, Jansa, K. Hrabík - Šiler, P. Straka, Matýs. Trenér: Kořínek.

Pardubice: Will - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála - Hyka, L. Sedlák, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Cienciala - Paulovič, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

HC Kometa Brno - Rytíři Kladno 8:1 (1:0, 3:0, 4:1)

Branky a nahrávky: 2. Gazda, 25. Gazda (A. Zbořil, Marcinko), 33. Marcinko (Ščotka, Lintuniemi), 35. Vincour (J. Kos, Marcinko), 47. Vincour, 48. Okál (Flek), 59. Vincour (J. Kos), 60. Lintuniemi (Ščotka, Moses) - 55. Klepiš (Dotchin, T. Hejda). Rozhodčí: Kika, Obadal - Axman, Lederer. Vyloučení: 5:5, navíc Kučeřík (Brno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:0. Diváci: 7145.

Brno: D. Furch - Lintuniemi, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga - Moses, Cingel, K. Pospíšil - J. Kos, Marcinko, Vincour - Flek, Holík, Zaťovič - Kratochvíl, A. Zbořil, Okál. Trenér: Modrý.

Kladno: Brízgala (41. Bow) - T. Hejda, Dotchin, Martenet, Ticháček, Slováček, Veber - Tralmaks, Klepiš, Sideroff - Frolík, Pytlík, Jarůšek - Smoleňák, Melka, M. Procházka - O. Bláha, Babka, Strnad. Trenér: O. Vejvoda ml.

BK Mladá Boleslav - HC Verva Litvínov 5:0 (0:0, 3:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 28. Závora (O. Roman), 28. Lantoši (Fořt), 33. Fořt (Lantoši), 45. Järvinen (J. Aaltonen, Skalický), 52. Malát (Pyrochta, Suchý). Rozhodčí: Jeřábek, Jaroš - Frodl, Ondráček. Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 3309.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Gewiese, Pyrochta, Osburn, Jánošík, Pláněk, A. Čech, Bernad - Lantoši, Fořt, Skalický - Rohdin, Järvinen, J. Aaltonen - Šmerha, Malát, Suchý - J. Stránský, O. Roman, Závora. Trenér: Král.

Litvínov: M. Tomek - Strejček, Zile, Jaks, Šalda, D. Zeman, Czuczman - Abdul, Kirk, Koblasa - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - A. Kudrna, Válek, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Zygmunt - Gut. Trenér: Mlejnek.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 5:4 v prodl. (0:1, 2:2, 2:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 26. Rychlovský (A. Najman, Faško-Rudáš), 36. A. Najman (Melancon), 43. Filippi (Melancon, Rychlovský), 48. J. Vlach (Knot, Budík), 64. A. Najman (Kelly Klíma) - 7. T. Rachůnek (O. Procházka, Gríger), 31. O. Procházka (Gríger, Jiskra), 37. O. Beránek (Černoch), 54. Gríger (O. Procházka). Rozhodčí: Úlehla, Veselý - Klouček, Šimánek. Vyloučení: 6:9. Využití: 3:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5986.

Liberec: D. Král - Knot, McCoshen, Melancon, Budík, T. Galvas, M. Ivan, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Kelly Klíma, A. Najman, Birner - J. Pérez, J. Šír, J.Vlach - Gajda, Plos, Pekař. Trenér: Pešán.

Karlovy Vary: Frodl - Huttula, Plutnar, Stříteský, D. Mikyska, Dlapa, Havlín, Pulpán - O. Beránek, Černoch, Hladonik - O. Procházka, Gríger, T. Rachůnek - Zetterberg, Jiskra, T. Redlich - R. Přikryl, Koffer, Kofroň. Trenér: Bruk.

1. Pardubice 19 14 1 3 1 74:39 47
2. Sparta Praha 19 11 3 0 5 62:42 39
3. Litvínov 19 11 2 0 6 64:54 37
4. Třinec 18 9 3 3 3 61:44 36
5. Liberec 20 8 3 2 7 68:63 32
6. Brno 19 9 1 1 8 56:50 30