Sparta utnula sérii proher. Při Hořavově premiéře vyhrála v Karlových Varech

18. 11. 2022 20:04
Hokejisté Sparty pod vedením staronového kouče Miloslava Hořavy vyhráli na ledě Karlových Varů 5:1 a ukončili sérii šesti porážek. Plný bodový zisk získali Pražané poprvé od 14. října, po jedenácti zápasech. Gólem a asistencí se na výhře hostů podílel David Tomášek.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Milan Kammermayer

Sparta pod staronovým trenérem nastoupila ve shodné sestavě jako ve středu v Třinci, pouze do obrany se vrátil uzdravený Moravčík.

Hosté měli v úvodu tři slibné šance, brankáře Lukeše však překonat nedokázali. Energie se poprvé předvedla v 9. minutě, Redlichův samostatný nájezd ale Kovář vyrazil.

V 17. minutě se Pražané dostali do vedení, když se Havlínova přihrávka šťastně odrazila k před brankou volnému Gustafu Thorellovi, švédský útočník koncovce nezaváhal a připsal si první gól v sezoně.

O druhý gól hostů se postaral na začátku druhé části obránce Němeček, jenž zužitkoval tlak Sparty po příchodu z kabin. Vzápětí mohl snížit Kohout, ale Západočeši se nedokázali prosadit ani při přesilových hrách při vyloučení Němečka a Erika Thorella.

K ukončení čekání na výhru posunul ve 41. minutě Spartu Tomášek. V závěru druhé třetiny ještě v přesilovce ze slibné příležitosti nestihl zakončit, 19 sekund po začátku závěrečné dvacetiminutovky se ale prosadil střelou od modré čáry.

Hned vzápětí mohl duel zdramatizovat Chalupa, čerstvá karlovarská posila ale trefila jen tyč a dorážku sparťané zablokovali. Když se poté ve 46. minutě prosadil hostující Safin, bylo o osudu utkání rozhodnuto. Vedení Sparty poté dokonce v oslabení navýšil po ukázkovém přečíslení dva na jedno Horák.

Energie se ale nakonec gólu dočkala, trefu Černocha ale rozhodčí uznali až po kontrole u videa. Kovář tak přišel o možné druhé čisté konto v sezoně. Více ale domácí i přes zjevnou snahu nedokázali, Sparta jim tak oplatila porážku z prvního vzájemného souboje v sezoně.

Vítkovice ovládly souboj druhého s třetím

Hokejisté Vítkovic si ve 20. kole extraligy poradili v moravském derby s Olomoucí a po vítězství 3:0 si na domácím ledě drží stoprocentní bilanci. O osmou výhru v sezoně na domácím ledě rozhodl už první gól Petra Fridricha z 11. minuty. Brankář Aleš Stezka si v duelu druhého s třetím týmem soutěže připsal třetí nulu v sezoně.

Brno zvítězilo nad Plzní 3:1. Na vedoucí branku hostujícího Filipa Suchého odpověděli čeští reprezentanti Luboš Horký a Tomáš Kundrátek v přesilovkách, pojistku v podobě třetí branky přidal Radek Koblížek. Brňané zvítězili v šestém zápase v řadě na domácím ledě a z posledních devíti duelů prohráli jen jeden. V tabulce se posunuli na třetí příčku, Plzeň padla podruhé za sebou a je desátá.

Mladá Boleslav vyhrála na ledě posledního Kladna 2:1 v prodloužení. Rytíři se prosadili jako první zásluhou Jakuba Babky, ve třetí třetiny vyrovnal v přesilovce Pavel Kousal a sedmou prohru hostů v řadě odmítl v čase 61:54 útočník Matyáš Kantner.

Litvínov vyšel pod novým hlavním trenérem Karlem Mlejnkem poprvé bodově naprázdno. Po reprezentační přestávce prohrál ve 20. kole extraligy v Hradci Králové 0:3. Rozhodující gól v souboji defenziv a brankářů vstřelil ve 45. minutě slovenský útočník Lukáš Cingeľ. Třetí domácí výhru Mountfieldu za sebou ještě pečetili Oliver Okuliar a Christophe Lalancette. Gólman Henri Kiviaho udržel podruhé v sezoně čisté konto.

Hokejisté mistrovského Třince vyhráliv Liberci 4:1 a potřetí za sebou naplno bodovali. Dvěma góly se na tom podílel slovenský útočník Libor Hudáček, který v letech 2018 až 2020 hájil barvy Bílých Tygrů. Severočeši nenavázali na poslední dvě výhry a připsali si sedmou porážku z posledních devíti duelů.

20. kolo hokejové extraligy:

HC Energie Karlovy Vary - HC Sparta Praha 1:5 (0:1, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 54. Černoch - 17. G. Thorell, 22. Němeček (M. Jandus, Tomášek), 41. Tomášek (Kempný), 46. Safin (Konečný), 48. R. Horák (M. Forman). Rozhodčí: Jeřábek, Ondráček - Brejcha, Gerát. Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 4105.

Karlovy Vary: Lukeš - Plutnar, Huttula, Dlapa, Bartejs, Havlín, Pulpán, Bernad - Chalupa, Gríger, T. Rachůnek - O. Beránek, Černoch, Koblasa - Kohout, Hladonik, Redlich - Sapoušek, Jiskra, Kružík. Trenér: Bruk.

Sparta: Jakub Kovář - Polášek, Kempný, M. Jandus, Němeček, Mikliš, Krejčík, Moravčík - Řepík, Sobotka, M. Forman - Tomášek, R. Horák, E. Thorell - D. Simon, D. Vitouch, Buchtele - Safin, G. Thorell, Konečný. Trenér: Hořava.

HC Vítkovice Ridera - HC Olomouc 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Fridrich (Lakatoš, Chlán), 23. Krieger (Lakatoš, Raskob), 46. Chlán (Stehlík, L. Kovář). Rozhodčí: Cabák, Šír - Kis, Lučan. Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 7673.

Vítkovice: Stezka - Raskob, Koch, Mikuš, Gewiese, J. Stehlík, L. Kovář - Lakatoš, Chlán, Fridrich - Bernovský, Krieger, Roberts Bukarts - M. Kalus, Lindberg, Dej - Krejsa, Marosz, Lednický. Trenér: Holaň.

Olomouc: Lukáš - Dujsík, Ondrušek, Škůrek, Mareš, Švrček, Řezníček, Rutar - Navrátil, Strapáč, J. Káňa - Bambula, J. Knotek, Kusko - Olesz, Nahodil, Kunc - Anděl, Menšík, Mácha. Trenér: J. Tomajko.

HC Kometa Brno - HC Škoda Plzeň 3:1 (0:1, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Horký (Holík, A. Zbořil), 48. Kundrátek (A. Zbořil, Holík), 57. Koblížek (Ščotka) - 18. Suchý (Malát). Rozhodčí: Stano (SR), Vrba - Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 2:5. Využití: 2:0. Diváci: 7079.

Brno: D. Furch - Ďaloga, Ščotka, Kundrátek, Hrbas, Kučeřík, Gulaši, R. Černý - Horký, Holík, Flek - Koblížek, Strömberg, Zaťovič - Dufek, T. Sallinen, Vincour - Šalé, A. Zbořil, Kratochvíl. Trenér: Pešout.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Baránek, Vitaloš, Kvasnička, Kremláček, Houdek - Holešinský, Kodýtek, Schleiss - Rekonen, Mertl, A. Dvořák - Hrabík, Malát, Suchý - Adamec, Bitten, M. Lang - Sedlák. Trenér: Kořínek.

Mountfield Hradec Králové - HC Verva Litvínov 3:0 (0:0, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 45. Cingeľ, 59. Okuliar (Cingeľ), 60. Lalancette (Jergl, Jank). Rozhodčí: Pražák, Obadal - Zíka, Rampír. Vyloučení: 6:3. Bez využití. Diváci: 4078.

Hradec Králové: Kiviaho - McCormack, Jank, Blain, Pilař, F. Pavlík, Rosandič, Piegl - Zachar, Lev, Okuliar - Jergl, Lalancette, Kevin Klíma - Kelly Klíma, Cingeľ, R. Pavlík - Z. Doležal, Štohanzl, Smoleňák. Trenér: T. Martinec.

Litvínov: Godla - D. Zeman, Zile, Jaks, Strejček, Wesley, Demel, Freibergs - Abdul, M. Sukeľ, Kudrna - P. Zdráhal, Estephan, Š. Stránský - Hlava, Gut, P. Straka - Havelka, Helt, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Rytíři Kladno - BK Mladá Boleslav 1:2 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 22. Babka (Melka, Zikmund) - 49. P. Kousal (Aberg, Pýcha), 62. Kantner. Rozhodčí: Hribik, Kika - Klouček, Šimánek. Vyloučení: 3:3, navíc Dotchin (Kladno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3482.

Kladno: Bow - Dotchin, Slováček, Sotnieks, Ticháček, Babka, Cibulskis - Kubík, Plekanec, M. Procházka - Zikmund, Klepiš, Michnáč - Pytlík, Indrák, Melka - Brodecki, Filip, M. Beran. Trenér: O. Vejvoda ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Pláněk, Pýcha, Lintuniemi, Jánošík, Stříteský, R. Jeřábek, Štich - Aberg, O. Najman, Kantner - J. Stránský, Fořt, Šťastný - P. Kousal, Závora, M. Beránek - Eberle, Bičevskis, Kotala. Trenér: Čihák.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 1:4 (0:1, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. Ordoš (Filippi, Balinskis) - 15. Dravecký (Chmielewski), 34. L. Hudáček (Daňo, Jaroměřský), 37. M. Růžička (D. Voženílek), 51. L. Hudáček (Marinčin, Hrňa). Rozhodčí: Pilný, Šindel - Kajínek, Ondráček. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:1. Diváci: 6035.

Liberec: Kváča - Nedomlel, Balinskis, Melancon, M. Ivan, J. Dvořák, Derner, Kolmann - Faško-Rudáš, Bulíř, Birner - Frolík, Filippi, Ordoš - Flynn, A. Najman, J. Vlach - Rychlovský, P. Jelínek, J. Šír. Trenér: P. Augusta.

Třinec: Kacetl - Ročák, Marinčin, J. Jeřábek, Čukste, Zahradníček, Jaroměřský - M. Růžička, Marcinko, D. Voženílek - Daňo, L. Hudáček, Nestrašil - Hrehorčák, Miloš Roman, Chmielewski - Kurovský, Dravecký, Buček. Trenér: Moták.

1. Pardubice 20 12 4 3 1 66:37 47
2. Vítkovice 20 11 2 4 3 66:48 41
3. Brno 18 9 4 0 5 56:45 35
4. Třinec 18 9 1 4 4 55:39 33
5. Olomouc 19 9 3 0 7 47:39 33
6. Hradec Králové 19 8 2 1 8 51:48 29