reklama
 
 

Vrátí se do Čech Utkání hvězd? Slováci navrhovali společný duel, ale organizátoři se bojí fiaska

27. 1. 2017 6:07
Utkání hvězd, které je obecně spjaté s lednem, chybí české extralize už jedenáct let. Vrátí se ještě někdy? Hlasujte na konci článku v anketě.

PrahaJosef Řezníček zažil extraligové Utkání hvězd s koncem 90. let i v novém tisíciletí. Na tradiční exhibici jezdil podle svých slov rád, jenže mnozí jeho pohled nesdíleli. Omluvenky přibývaly, což fanouškům vadilo. Hlavně proto upadla nevšední akce v nemilost, od roku 2006 se nehraje.

Řezníček už opustil práci hokejového obránce, na Utkání hvězd však nezapomněl. Jakožto šéf extraligy by ho rád obnovil. "Bylo by to dobré," říká, avšak jedním dechem dodává: "Přání je jedna věc, organizace akce věc druhá. Museli by k ní nějak přistoupit partneři a hráči." Což je problém.

Oživení jedinečného večera drhne, byť náležité diskuse probíhají víceméně pořád. Snad i proto, že řada lig své největší hvězdy ukazuje.

Zámořská NHL v tom má největší, desítky let trvající praxi. O svou show pečuje, jak může. Někdy ozvláštní dovednostní soutěže, jindy vyrukuje s hrou tři na tři. A hlavně – inspiruje ostatní. Za oceánem leccos okoukají nižší ligy, v Evropě třeba ruská KHL.

Přehlídky hokejových klenotů mají často úspěch, ale občas někdo přecení síly. Letos střelila vedle druhá nejvyšší slovenská soutěž, která pořádala Utkání hvězd před poloprázdnými tribunami malého stadionu v Detvě.

Problémy se stupňovaly, po dekádě přišel konec

Zažila by česká extraliga podobné fiasko, nebo připomenula počáteční úspěchy? Vše vypuklo v roce 1996, kdy diváci ve Frýdku-Místku viděli Jiřího Dopitu, Romana Čechmánka, Vladimír Růžičku, Jaroslava Špačka a další velikány.

"První ročníky byly fantastické," říká Jana Obermajerová, ředitelka agentury BPA, která měla Utkání hvězd na starosti a dosud na něj vlastní práva.

Na přelomu tisíciletí však akce začala postupně upadat. Hokejisté často posílali omluvenky, byť měli účast ve smlouvě. Potřebnou podporu nedávaly najevo ani kluby, což fanoušci a sponzoři zrovna neocenili.

"Hráči se začali odhlašovat, jenže ta akce už nešla odvolat. Z obchodního a sportovního hlediska pak postrádala smysl," tvrdí Řezníček.

"Jestli byli hráči zvoleni do první pětky a my tam pak místo nich měli náhradníky náhradníků, akce už neměla dostatečný lesk a význam," doplňuje Obermajerová. "Problémy se stupňovaly." A protože dlouhodobě nepomohla ani spolupráce se Slovenskem, sešlost hvězd dostala po deseti letech stopku.

Návrhy Slováků neměly širší podporu

O obnovení akce ale pořád probíhají diskuse, přičemž zájem mají Slováci. Naposledy dali vědět v současné sezoně. "Byli jsme z jejich strany vyzváni ke kooperaci," tvrdí ředitelka BPA Obermajerová. Zároveň však dodává: "Nenalezli jsme sportovní ani ekonomickou shodu."

Nejlepší hokejisté české a slovenské nejvyšší ligy tak v nejbližší době hole nezkříží. Dojde k Utkání hvězd vůbec někdy, třeba jen v rámci tuzemské extraligy?

"Když najdeme nějaký impuls, proč se k němu nevrátit," nebrání se Obermajerová.

"Čas od roku 2006 postoupil, nic takového tady dlouho nebylo," dodává Řezníček. "Akce by ale musela mít pozitivní dopad na atraktivitu soutěže."

Je otázkou, jestli by současné extraligové hvězdy svedly udělat přitažlivější show než jejich předchůdci ze zlaté generace. A jestli by posílaly méně omluvenek. Zatím platí, že obnovení Utkání hvězd postrádá širší podporu.

autor: Daniel Poláček | 27. 1. 2017 6:07

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama