Hvězda farmy Nosek: AHL člověka zocelí. Rodiče říkali, že s extraligou se vůbec nedá srovnávat

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 1. 2017 6:01
Šanci v NHL letos dostali Ondřej Kaše, Martin Frk nebo Jakub Vrána. To útočník Tomáš Nosek k Detroitu marně vzhlíží, přestože drží pozici nejproduktivnějšího Čecha (14+17 ve 30 zápasech) v AHL. "Je to těžká soutěž i z důvodu, že každý chce nahoru a snaží se hrát sám na sebe. Navíc máme hodně zápasů a cestujeme autobusem, ne letadlem. Člověka to alespoň zocelí, když nic jiného," říká 24letý Nosek. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o šancích na povýšení či mateřských Pardubicích.
Tomáš Nosek v dresu Detroitu.
Tomáš Nosek v dresu Detroitu. | Foto: ČTK

Neříkáte si, že pozvánka od Detroitu musí přijít každou chvíli? Na farmě v Grand Rapids sbíráte bod na zápas, zvládáte i defenzivu.

Herně je to pořád stejné. Myslím si, že hraju dobře. Letos je to jiné v tom, že chodím na přesilovky, ve kterých se body sbírají o trošku lépe. Každý samozřejmě doufá, že dostane pozvánku. Já se snažím odvádět, co po mně chtějí, a čekám, jestli to přijde, nebo ne.

Detroitu se nedávno zranili Dylan Larkin a Thomas Vanek, což zvyšuje šanci, že vedení povýší někoho z farmy. Sledujete dění v hlavním týmu?

Jasně, že sleduju. Mám ale pocit, že oba dvou jsou day-to-day (de facto se můžou vrátit každou chvíli, pozn. red.) a tým má na soupisce dva útočníky navíc. Myslím si, že mě neplánují povolat.

V minulé sezoně jste v NHL odehrál šest zápasů. Co jste si z toho odnesl?

Určitě to byla velká zkušenost, která mi trošku dala i sebevědomí. Vzal jsem si z toho, že tu ligu hrát můžu. Jen musím dál tvrdě pracovat.

Kdysi jste uvedl, že Detroit - jak je známo - pouští hráče do hlavního mužstva, jen když jsou stoprocentně připravení. Vy jste stoprocentně připravený?

Myslím, že jo. Nebo spíš doufám. Řekl bych, že už loni jsem dokázal, že jsem připravený, takže jenom čekám na další šanci. Doufám, že přijde co nejdřív.

Myslíte, že máte těžší pozici kvůli tomu, že jste nebyl draftovaný?

Nevím, možná je lepší být nedraftovaný, protože si pak můžete vybírat z více týmů. Je pravda, že někdy dá klub přednost tomu, koho si vybral třeba v prvním kole, ale myslím si, že tady to zas takovou roli nehraje.

Když sledujete dění v Detroitu, jistě vám neunikly výkony Petra Mrázka. Překvapuje vás, že se letos trápí?

Je to dané tím, že se nedaří celému týmu. V takové situaci nepomůže sebelepší gólman. Mráza je pořád stejně kvalitní.

Bavíte se s ním někdy?

Asi před měsícem jsem byl povolaný nahoru, ale nehrál jsem žádný zápas. Tehdy jsme se bavili. Jinak mi jednou za čas napíše.

Tomáš Nosek ještě v dresu extraligových Pardubic.
Tomáš Nosek ještě v dresu extraligových Pardubic. | Foto: ČTK

Berete AHL jen jako přechodnou stanici na cestě do NHL, nebo je to atraktivní soutěž sama o sobě?

Když jsem sem šel, vůbec jsem nevěděl, co je to za soutěž. Trošku jsem měl obavy, jakou bude mít úroveň. Teď vím, že je čím dál kvalitnější a že je v ní čím dál víc mladých kluků. To je velká změna. Dřív se to tady hodně řezalo, dneska už jsou zápasy, ve kterých se nikdo nepopere. Je to těžká soutěž i z důvodu, že každý chce nahoru a snaží se hrát sám na sebe. Navíc máme hodně zápasů a cestujeme autobusem, ne letadlem. Člověka to alespoň zocelí, když ne nic jiného.

Občas se debatuje, jestli je kvalitnější farmářská AHL, nebo česká extraliga. Jaký je váš názor?

Nerad to srovnávám, ale zrovna asi před čtrnácti dny tady byli rodiče. Oni chodí v Pardubicích na extraligu pravidelně, takže jsem po nich chtěl nějaké porovnání. Říkali, že se to vůbec nedá srovnávat a že AHL je kvalitnější, rychlejší, lepší.

Jistě víte o momentální situaci Pardubic, které udělaly řadu změn napříč celým klubem. Byly to dobré kroky?

Z dálky se mi to těžko hodnotí. Moc nevím, co se tam dělo. Doufám, že kluci to zachrání. Byla by velká škoda, kdyby Pardubice - hokejové město - ztratily extraligu. Doufám, že lidi, kteří nastoupili do vedení a do trenérského štábu, udělají maximum.

Čím to, že tradiční klub, s nímž jste zhruba před pěti lety vyhrál titul, zažil pád až k letošnímu boji o záchranu?

Nemyslím si, že to byla chyba trenérů. Za posledních pár let se jich tam vystřídalo mnoho. Když se podíváte, co za jména bylo v týmu, který před pěti lety vyhrál titul, a kolik kluků od té doby odešlo… Začalo to už s Buchtelem, pak šli Zohorna, Radil, Kousal, já. To je celá střední generace, která teď Pardubicím chybí.

 

Právě se děje

před 57 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy