Hvězda farmy Nosek: AHL člověka zocelí. Rodiče říkali, že s extraligou se vůbec nedá srovnávat

Daniel Poláček Daniel Poláček
25. 1. 2017 6:01
Šanci v NHL letos dostali Ondřej Kaše, Martin Frk nebo Jakub Vrána. To útočník Tomáš Nosek k Detroitu marně vzhlíží, přestože drží pozici nejproduktivnějšího Čecha (14+17 ve 30 zápasech) v AHL. "Je to těžká soutěž i z důvodu, že každý chce nahoru a snaží se hrát sám na sebe. Navíc máme hodně zápasů a cestujeme autobusem, ne letadlem. Člověka to alespoň zocelí, když nic jiného," říká 24letý Nosek. V rozhovoru pro Aktuálně.cz mluví také o šancích na povýšení či mateřských Pardubicích.
Tomáš Nosek v dresu Detroitu.
Tomáš Nosek v dresu Detroitu. | Foto: ČTK

Neříkáte si, že pozvánka od Detroitu musí přijít každou chvíli? Na farmě v Grand Rapids sbíráte bod na zápas, zvládáte i defenzivu.

Herně je to pořád stejné. Myslím si, že hraju dobře. Letos je to jiné v tom, že chodím na přesilovky, ve kterých se body sbírají o trošku lépe. Každý samozřejmě doufá, že dostane pozvánku. Já se snažím odvádět, co po mně chtějí, a čekám, jestli to přijde, nebo ne.

Detroitu se nedávno zranili Dylan Larkin a Thomas Vanek, což zvyšuje šanci, že vedení povýší někoho z farmy. Sledujete dění v hlavním týmu?

Jasně, že sleduju. Mám ale pocit, že oba dvou jsou day-to-day (de facto se můžou vrátit každou chvíli, pozn. red.) a tým má na soupisce dva útočníky navíc. Myslím si, že mě neplánují povolat.

V minulé sezoně jste v NHL odehrál šest zápasů. Co jste si z toho odnesl?

Určitě to byla velká zkušenost, která mi trošku dala i sebevědomí. Vzal jsem si z toho, že tu ligu hrát můžu. Jen musím dál tvrdě pracovat.

Kdysi jste uvedl, že Detroit - jak je známo - pouští hráče do hlavního mužstva, jen když jsou stoprocentně připravení. Vy jste stoprocentně připravený?

Myslím, že jo. Nebo spíš doufám. Řekl bych, že už loni jsem dokázal, že jsem připravený, takže jenom čekám na další šanci. Doufám, že přijde co nejdřív.

Myslíte, že máte těžší pozici kvůli tomu, že jste nebyl draftovaný?

Nevím, možná je lepší být nedraftovaný, protože si pak můžete vybírat z více týmů. Je pravda, že někdy dá klub přednost tomu, koho si vybral třeba v prvním kole, ale myslím si, že tady to zas takovou roli nehraje.

Když sledujete dění v Detroitu, jistě vám neunikly výkony Petra Mrázka. Překvapuje vás, že se letos trápí?

Je to dané tím, že se nedaří celému týmu. V takové situaci nepomůže sebelepší gólman. Mráza je pořád stejně kvalitní.

Bavíte se s ním někdy?

Asi před měsícem jsem byl povolaný nahoru, ale nehrál jsem žádný zápas. Tehdy jsme se bavili. Jinak mi jednou za čas napíše.

Tomáš Nosek ještě v dresu extraligových Pardubic.
Tomáš Nosek ještě v dresu extraligových Pardubic. | Foto: ČTK

Berete AHL jen jako přechodnou stanici na cestě do NHL, nebo je to atraktivní soutěž sama o sobě?

Když jsem sem šel, vůbec jsem nevěděl, co je to za soutěž. Trošku jsem měl obavy, jakou bude mít úroveň. Teď vím, že je čím dál kvalitnější a že je v ní čím dál víc mladých kluků. To je velká změna. Dřív se to tady hodně řezalo, dneska už jsou zápasy, ve kterých se nikdo nepopere. Je to těžká soutěž i z důvodu, že každý chce nahoru a snaží se hrát sám na sebe. Navíc máme hodně zápasů a cestujeme autobusem, ne letadlem. Člověka to alespoň zocelí, když ne nic jiného.

Občas se debatuje, jestli je kvalitnější farmářská AHL, nebo česká extraliga. Jaký je váš názor?

Nerad to srovnávám, ale zrovna asi před čtrnácti dny tady byli rodiče. Oni chodí v Pardubicích na extraligu pravidelně, takže jsem po nich chtěl nějaké porovnání. Říkali, že se to vůbec nedá srovnávat a že AHL je kvalitnější, rychlejší, lepší.

Jistě víte o momentální situaci Pardubic, které udělaly řadu změn napříč celým klubem. Byly to dobré kroky?

Z dálky se mi to těžko hodnotí. Moc nevím, co se tam dělo. Doufám, že kluci to zachrání. Byla by velká škoda, kdyby Pardubice - hokejové město - ztratily extraligu. Doufám, že lidi, kteří nastoupili do vedení a do trenérského štábu, udělají maximum.

Čím to, že tradiční klub, s nímž jste zhruba před pěti lety vyhrál titul, zažil pád až k letošnímu boji o záchranu?

Nemyslím si, že to byla chyba trenérů. Za posledních pár let se jich tam vystřídalo mnoho. Když se podíváte, co za jména bylo v týmu, který před pěti lety vyhrál titul, a kolik kluků od té doby odešlo… Začalo to už s Buchtelem, pak šli Zohorna, Radil, Kousal, já. To je celá střední generace, která teď Pardubicím chybí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy