Litvínov vyhrál v Třinci souboj o třetí místo, v prodloužení rozhodl Hlava

19. 11. 2023 17:52
Hokejisté Litvínova zvítězili ve 20. kole extraligy v souboji o třetí místo na ledě Třince 3:2 v prodloužení a ukončili sérii tří porážek. Dva body bere i Kometa Brno po vítězství nad Spartou, vedoucí Pardubice naopak doma zaváhaly s Libercem.
Nicolas Hlava a Ondřej Kaše slaví gól do sítě Třince
Nicolas Hlava a Ondřej Kaše slaví gól do sítě Třince | Foto: ČTK

Hosté vedli ve Werk areně 2:0, ale domácí dokázali vyrovnat. Zápas rozhodl v 63. minutě v přesilové hře Nicolas Hlava. Oceláři nenavázali na předešlé čtyři výhry, bodovali ale ve dvanáctém utkání za sebou.

První velkou šanci zahodil hostující Koblasa, proti jehož zakončení do odkryté branky se rychle přemístil Kacetl. Na druhé straně kontrovali Čacho s Draveckým, zblízka ale nepřekonali Zajíčka. V úvodní třetině se ujala jen akce sourozenců Kašových. David poslal do úníku Ondřeje, který se prosadil střelou nad lapačku. Litvínov skóroval v extralize po 140 minutách a 40 sekundách.

V úvodu druhé části řešili rozhodčí problém s kvalitou ledové plochy, ale zápas pokračoval bez zdržení a hosté se radovali ve 22. minutě podruhé. Koblasa si najel od levého mantinelu mezi kruhy a střelou k pravé tyči zvýšil.

Třinec si vypracoval tři gólové šance v první přesilové hře zápasu, ale Zajíček odolal. V další možnosti jednoho muže na víc ale udeřil a ukázal, jak je hokej rychlá hra. Czuczman byl vyloučen v čase 39:55 za zašlápnutí puku, ale trestnou lavici opustil už za tři sekundy. Nestrašil vyhrál vhazování na Růžičku, který vylepšil pozici pro zakončujícího Daňa.

Oceláři otočili skóre z 0:2 v minulém kole v Hradci Králové a také proti Litvínovu smazali manko: Pánik vystřelil z mezikruží, puk propadl Zajíčkovi za záda a důrazný Kudrátek jej doklepl do prázdné branky. Litvínov ještě zvažoval trenérskou výzvu pro nedovolené bránění gólmanovi, ale Kundrátka přistrčil na Zajíčka obránce Šalda a Voženílek se vrhl do brankoviště, když byl puk za čarou. Otřesený brankář Litvínova ale přepustil místo Tomkovi.

V prodloužení mohl završit obrat z úniku Nestrašil, ale Tomek zasáhl betonem. Rozhodčí poté vyloučili domácí za příliš mnoho hráčů na ledě a po učebnicové kombinaci na jeden dotek usměrnil Hlava na hranici brankoviště puk do prázdné branky. Litvínov venku uspěl po čtyřech porážkách a porazil mistrovský Třinec i podruhé v sezoně.

Rozhodl Filippi

Pardubice prohrály s Libercem 2:3 a nenavázaly na sérii pěti výher. Utkání rozhodl v čase 59:06 útočník Tomáš Filippi a Bílí Tygři si tak připsali čtvrtou výhru za sebou. Dynamo prohrálo doma poprvé v sezoně, i nadále ale vede tabulku soutěže. Na druhou Spartu má náskok sedmi bodů.

Východočeši doma nastoupili bez kapitána Sedláka, v brance se tentokrát místo Willa objevil Klouček. Hosté oproti předchozímu duelu provedli jen jednu změnu ve čtvrté útočné formaci. Od úvodních minut se hrál zajímavý a rychlý zápas, v němž se jako první ujali vedení hosté. V 5. minutě se puk dostal od zadního mantinelu před branku, kde měl Vlach dostatek prostoru k zakončení.

Pardubičtí pak byli střelecky aktivnější, během dlouhého úseku bez přerušení hry mohli srovnat Hyka nebo Radil. Brankář Král držel čisté konto až do poslední minuty úvodní třetiny, kdy střílel Kaut a z dorážky se prosadil Paulovič.

V úvodu druhého dějství si dobrou pozici vytvořil Mandát, trefil ale jen tyčku liberecké branky. V polovině utkání už šli Východočeši poprvé do vedení, když Říčka posunul puk Hykovi, který objel libereckého beka a zblízka překonal Krále. Nerozhodný stav po druhé třetině pak zařídil Šír, jenž zachytil pardubickou rozehrávku a střelou od mantinelu zaskočil Kloučka.

Až do 50. minuty se hrálo bez vyloučení, pak fauloval liberecký Birner. Pardubičtí první přesilovku zápasu nevyužili. Na druhé straně potom musel řešit nebezpečnou situaci Klouček, když zblízka zakončoval Faško-Rudáš. V 54. minutě Dynamo rozehrálo další početní výhodu, ale Bílí Tygři se znovu ubránili.

Hosté nakonec odvezli všechny tři body, když vítězný gól vstřelil Filippi 54 vteřin před koncem třetí třetiny. Liberecký forvard se přes protihráče dostal do ideální pozice a prostřelil gólmana Kloučka. Pardubice ještě odvolaly brankáře, ale na vyrovnání nedosáhly.

Kometa už je šestá

Brno porazilo Spartu 2:1 v prodloužení. O druhé výhře Komety nad Pražany v sezoně rozhodl v čase 61:15 před vyprodaným hledištěm Lukáš Cingel. Kometa bodovala doma pošesté v řadě a v tabulce poskočila na šesté místo, Sparta padla po třech vítězných duelech a zůstala druhá o bod před Litvínovem.

Brňané začali náporem a aktivní hrou drželi Spartu pod tlakem. První střeleckou příležitost měl Okál, jehož pokus z mezikruží Kořenář zlikvidoval. Při další střele Mosese po přihrávce Pospíšila se jen díval, jak puk míří těsně vedle jeho branky.

Pražané vyrovnali dění na ledové ploše od své první přesilové hry v deváté minutě, jenže ve vytvoření gólové příležitosti jim bránila pevná defenzíva Komety a pokud přes ni něco prošlo, pochytal to gólman Furch.

Čekání na první trefu v zápase rozkouskovala řada drobných šarvátek, bez efektu skončily i dvě přesilové hry, každá na jedné straně. Prim před kreativitou útočníků hrály pečlivě organizované obrany obou týmů, které nepustily střelce protivníka do střeleckých pozic, natož do vyložených šancí.

Tuto charakteristiku změnila ve 34. minutě druhá brněnská formace, která korunovala převahu svého týmu úvodním gólem. Vincour v den svých 33. narozenin našel po Krejčíkově zaváhání mezi kruhy Kose, jenž propálil Kořenáře a ve svém pátém ligovém zápase po návratu z Finska vstřelil svůj první gól. Druhým brněnským střelcem se mohl stát Pospíšil, jenže po nezištné Cingelově přihrávce zblízka minul.

Sparta musela především směrem dopředu přidat, ale ani v úvodu třetí třetiny se jí to příliš nedařilo. Kometa dobře bránila už ve středním pásmu a držela tak pražské střelce daleko od Furcha.

Až sedm minut před koncem se hosté dočkali vyrovnání, po rychlé akci na levém křídle našel Horák před brankou Chlapíka, který zblízka vyrovnal. Spartu gól vyburcoval k další útočné aktivitě, Buchteleho střelu vyrazil betonem brněnský gólman a poslal tak duel do prodloužení.

V něm Sparta skoro minutu nepůjčila Brňanům puk, pak se ale domácí dostali do přečíslení, které tvrdou střelou k tyči proměnil ve dvoubodové vítězství Cingel.

20. kolo hokejové extraligy:

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 2:3 v prodloužení (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 40. Daňo (M. Růžička), 55. Kundrátek (Pánik, M. Růžička) - 12. O. Kaše (D. Kaše), 22. Koblasa (Abdul), 63. Hlava (O. Kaše, D. Kaše). Rozhodčí: Cabák, Hradil - Axman, Hlavatý. Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 5400 (vyprodáno).

Třinec: Kacetl - Marinčin, Smith, Kundrátek, Polášek, M. Adámek, J. Jeřábek, Nedomlel - M. Růžička, D. Voženílek, Pánik - Daňo, P. Vrána, Nestrašil - Hrehorčák, M. Roman, Sikora - Kurovský, Čacho, Dravecký. Trenér: Moták.

Litvínov: Zajíček (55. Tomek) - D. Zeman, Zile, Jaks, Baránek, Šalda, Czuczman, Strejček - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Koblasa - Kudrna, Jurčík, Válek - Maštalířský, Gut, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

Rytíři Kladno - HC Škoda Plzeň 2:4 (0:2, 2:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 24. M. Procházka (Klepiš), 40. Ticháček (Dotchin, Klepiš) - 3. Šiler (Jansa), 18. Rekonen, 60. Söderlund (Michal Houdek, Lev), 60. Söderlund (Schleiss). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - Brejcha, Frodl. Vyloučení: 4:5. Bez využit. Diváci 3914.

Kladno: Brízgala - T. Hejda, Dotchin, Martenet, Ticháček, Slováček, Veber - Tralmaks, Klepiš, M. Procházka - Smoleňák, Pytlík, Sideroff - Frolík, Melka, Jarůšek - O. Bláha, Babka. Trenér: O. Vejvoda ml.

Plzeň: Pavlát - Zámorský, Malák, A. Jiříček, Piskáček, Kvasnička, Dujsík, Michal Houdek - Holešinský, Lev, Söderlund - Pour, M. Indrák, Schleiss - Rekonen, Jansa, K. Hrabík - Šiler, M. Soukup, Matýs. Trenér: Kořínek.

HC Energie Karlovy Vary - Mountfield Hradec Králové 3:4 (0:0, 1:4, 2:0)

Branky a nahrávky: 26. O. Procházka (Gríger), 41. Mikyska, 49. Jiskra (Rachůnek, Gríger) - 21. Okuliar (F. Pavlík, Jasper), 29. Estephan (Perret), 30. Miškář, 31. Pavelka (Lalancette). Rozhodčí: Jaroš, Šindel - Gerát, Špůr. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 3519.

Karlovy Vary: Frodl (41. Habal) - Huttula, Plutnar, Stříteský, Mikyska, Dlapa, Havlín - O. Beránek, Černoch, Hladonik - O. Procházka, Gríger, Rachůnek - Koffer, Jiskra, Redlich - Záhejský, R. Přikryl, Kofroň. Trenér: Bruk.

Hradec Králové: Bartošák - Blain, Jank, F. Pavlík, Kalina, Freibergs, Pavelka, Marcel - Eberle, Miškář, R. Pavlík - Jasper, Estephan, Okuliar - Chalupa, Lalancette, Perret - A. Novotný, Pilař, Šťastný. Trenér: T. Martinec.

Banes Motor České Budějovice - BK Mladá Boleslav 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 25. Harris (Gulaš, Ordoš), 38. Kondelík (Gulaš, Štencel), 55. Kachyňa (Kondelík, M. Doudera) - 35. Lantoši (Aaltonen, Fořt), 57. Fořt (Pláněk, A. Čech). Rozhodčí: Sýkora, Ondráček - Lhotský, Zíka. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 6009.

České Budějovice: Strmeň - Pýcha, Štencel, Hovorka, Gulaši, Kachyňa, M. Doudera - Gulaš, Kondelík, Kubík - Simon, Harris, Ordoš - M. Beránek, M. Hanzl, F. Přikryl - Valský, Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Gewiese, Pyrochta, Osburn, Jánošík, Pláněk, A. Čech - Lantoši, Fořt, Skalický - Rohdin, Järvinen, Aaltonen - Šmerha, Malát, Suchý - J. Stránský, O. Roman, Závora. Trenér: R. Král.

HC Dynamo Pardubice - Bílí Tygři Liberec 2:3 (1:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 20. Paulovič (M. Kaut), 30. Hyka (Říčka, Čerešňák) - 5. J. Vlach (Ivan, Pérez), 34. Šír, 60. Filippi (Rychlovský, Knot). Rozhodčí: Pražák, Květoň - J. Svoboda, Thuma. Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 9982.

Pardubice: Klouček - Čerešňák, D. Musil, Košťálek, T. Dvořák, J. Kolář, Vála, Bučko - Hyka, Cienciala, Říčka - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil, Paulovič - Rohlík, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

Liberec: D. Král - Knot, McCoshen, Melancon, Budík, T. Galvas, Ivan, Derner - Faško-Rudáš, Filippi, Rychlovský - Kelly Klíma, A. Najman, Birner - Pérez, Šír, J. Vlach - Dlouhý, Plos, Pekař. Trenér: Pešán.

HC Olomouc - HC Vítkovice Ridera 3:2 v prodl. (2:0, 0:1, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Kusko (Bambula), 20. Orsava (Macuh, Mareš), 62. Ondrušek (Bambula, J. Knotek) - 39. Kotala (Roberts Bukarts, Mikuš), 58. Krieger (Bukarts, Kalus). Rozhodčí: Jeřábek, Kika - Ondráček, Šimánek. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 5116.

Olomouc: Konrád - Řezníček, Ondrušek, A. Rutar, Sirota, Švrček, Rašner, Mareš - Navrátil, Nahodil, J. Káňa - Bambula, J. Knotek, Kusko - Orsava, Macuh, Plášek - Klimek, Anděl, Kunc. Trenér: Tomajko.

Vítkovice: Klimeš - Mikuš, Grman, L. Kovář, R. Jeřábek, Auvitu, Prčík, Zeleňák - P. Zdráhal, Krieger, Mueller - Kalus, Chlán, Lakatoš - Roberts Bukarts, Barinka, Peterek - Kotala, Dej, Fridrich. Trenér: Trnka.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:1 v prodl. (0:0, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 34. Kos (Vincour), 62. Cingel (Kučeřík) - 54. Chlapík (Horák, Krejčík). Rozhodčí: Mrkva, Šír - Lederer, Blažek. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Brno: Furch - Lintuniemi, Ščotka, Holland, Kučeřík, Gazda, Ďaloga - Moses, Cingel, Pospíšil - Kos, Marcinko, Vincour - Flek, Holík, Zaťovič - Kratochvíl, A. Zbořil, Okál. Trenér: Modrý.

Sparta: Kořenář - Irving, Němeček, Mikliš, Kempný, Krejčík, Moravčík - Řepík, Sobotka, Chlapík - P. Kousal, Horák, Forman - Kestner, Lajunen, Buchtele - Konečný, O. Najman, Mužík. Trenér: Gross.

1. Pardubice 20 14 1 3 2 76:42 47
2. Sparta Praha 20 11 3 1 5 63:44 40
3. Litvínov 20 11 3 0 6 67:56 39
4. Třinec 19 9 3 4 3 63:47 37
5. Liberec 21 9 3 2 7 71:65 35
6. Brno 20 9 2 1 8 58:51 32