Šlágr na Spartě ovládly Pardubice až v prodloužení, hlavním hrdnou byl Kaut

17. 1. 2024 21:51
Hokejisté Pardubic vyhráli šlágr 29. kola extraligy na ledě Sparty 2:1 v prodloužení a ukončili soupeři pětizápasovou vítěznou sérii. Pražané se i přes porážku udrželi v čele tabulky, druhé Dynamo ale ztrácí jen bod a má dvě utkání k dobru. Zápas rozhodl v čase 60:11 Martin Kaut. Utkání sledovalo 16.646 diváků, což je druhá nejvyšší návštěva v sezoně.
Martin Kaut
Martin Kaut | Foto: ČTK

Zatímco Pardubice nastoupily do prestižního souboje v kompletní sestavě, Spartě stále chyběla řada hráčů základního kádru v čele s brankářem Kovářem, obráncem Mozíkem nebo útočníky Kastnerem a Lajunenem. Po skončení trestu se ale do hry zapojil Němeček, po nemoci zase Pavel Kousal.

Jako první zahrozili domácí, Kempný ale ve 2. minutě trefil jen tyč. Hosté se postupně rozkoukali a Kořenář čelil několika nebezpečným pokusům. Cienciala, Říčka ani Zohorna jej ale nepřekonali. Sparta poté nevyužila dvě přesilové hry.

Ve druhé třetině mělo více ze hry Dynamo, jako první se ale střelecky prosadili domácí. Will ztratil po Najmanově střele puk z dohledu a pohotový Chlapík otevřel skóre. Ve 31. minutě mohl Spartu posunout do dvougólového vedení Forman, samostatný nájezd ale zakončil nepřesnou střelou.

Ve 33. minutě rozjásal několik tisíc fanoušků Východočechů v O2 areně Sedlák, jehož přihrávku si nešťastně do vlastní branky srazil Horák. Patnáct sekund před koncem druhé části byli hosté blízko k druhému gólu, Radilova střela se ale od tyče odrazila po brankové čáře a puk skončil pod Kořenářem. Rozhodčí si nepřehlednou situaci zkontrolovali i u videa.

Kořenář měl i poté více práce než Will, Sparta si mohla pomoct v přesilových hrách, vyloučení Hájka a Pauloviče ale potrestat nedokázala. V oslabení navíc zahrozil Poulíček. V 54. minutě si první početní výhodu v zápase zahráli hosté, i Sparta se ale ubránila. Kořenář poté zlikvidoval i šanci Sedláka.

Stejně jako v prvním vzájemném zápase Sparty a Pardubic v sezoně se v základní hrací době nerozhodlo. Prodloužení ale rychle ukončil Kaut, který Kořenáře prostřelil po 11 sekundách.

Boleslav poslala Kladno na dno

Hokejisté Olomouce porazili Karlovy Vary 3:1 a vyhráli sedmý z posledních osmi domácích zápasů. Energie se v první třetině dostala do vedení, ale domácí otočili vývoj dvěma góly ve druhé části. Olomouc tak odskočila Karlovým Varům na rozdíl čtyř bodů a zůstává devátá, Energie je po třech porážkách za sebou bez zisku jedenáctá.

Brněnští zdolali Litvínov 3:1. Severočechy porazili poprvé v sezoně. O své třetí výhře za sebou s plným bodovým ziskem rozhodla Kometa v čase 57:26, kdy se prosadil obránce Jan Ščotka. Brňané se tak posunuli na sedmé místo tabulky před Hradec Králové. Litvínov, který podruhé po sobě nebodoval, zůstal čtvrtý.

Hráči Mladé Boleslavi prodloužili sérii vítězných zápasů v Hradci Králové už na šest, dnešní vyhráli 3:2 v prodloužení. Poprvé od 28. listopadu tak opustili poslední příčku extraligové tabulky, čtrnácté Kladno má však na Bruslaře tři utkání k dobru.

Plzeň zvítězila nad Českými Budějovicemi 4:3 a poprvé v sezoně proti Jihočechům bodovala. Domácí si sice na začátku druhé třetiny díky druhému gólu Ondřeje Matýse vypracovali vedení 4:1, jenže hosté, kteří využili v utkání všechny tři přesilovky, snížili krátce před druhou přestávkou zásluhou druhé dnešní trefy Jana Ordoše na 3:4. Nakonec Západočeši čtvrtou výhru z uplynulých šesti utkání uhájili.

Dohrávané 29. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Dynamo Pardubice 1:2 v prodl. (0:0, 1:1, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 27. Chlapík (O. Najman, Mikliš) - 33. Sedlák (Hyka, Košťálek), 61. M. Kaut (Čerešňák, Sedlák). Rozhodčí: Jeřábek, Šír - Lederer, Ondráček. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 16.646.

Sparta: Kořenář - Mikliš, Krejčík, Moravčík, Kempný, Irving, Němeček, T. Tomek - Řepík, Sobotka, P. Kousal - Chlapík, Horák, O. Najman - Forman, Konečný, Buchtele - Hauser, Žmola, Mužík. Trenér: Gross.

Pardubice: Will - Čerešňák, T. Dvořák, Košťálek, Vála, D. Musil, Hájek - Hyka, Sedlák, Cienciala - Radil, T. Zohorna, R. Kousal - M. Kaut, A. Musil,, Paulovič - Říčka, Poulíček, Mandát. Trenér: Varaďa.

Mountfield Hradec Králové - BK Mladá Boleslav 2:3 v prodl. (0:1, 0:1, 2:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 51. Blain (Pilař), 58. Estephan (T. Pavelka, Blain) - 3. Skalický (F. Pavlík, Lantoši), 38. O. Roman (Fořt), 65. Lantoši (Pyrochta). Rozhodčí: Hradil, Vrba - Axman, Blažek. Vyloučení: 4:3. Využití: 0:1. Diváci: 2987.

Hradec Králové: Laurikainen - Blain, Kalina, Pláněk, T. Pavelka, Freibergs, Jank - Jasper, Tamáši, Perret - Jergl, Miškář, Okuliar - Eberle, Estephan, Šťastný - Zachar, Pilař, R. Pavlík - A. Novotný. Trenér: T. Martinec.

Mladá Boleslav: F. Novotný - Bernad, Pyrochta, F. Pavlík, A. Čech, Lintuniemi, Gewiese, Křepelka - Lantoši, Fořt, Skalický - O. Rohlík, O. Roman, Malát - Rohdin, Hradec, Dvořáček - Závora, Pitule, Krivošík. Trenér: Král.

HC Škoda Plzeň - Banes Motor České Budějovice 4:3 (3:1, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 5. Schleiss (Kvasnička), 7. Pour (Lev, Rekonen), 19. Matýs (M. Indrák, Piskáček), 23. Matýs (Rekonen, Mertl) - 11. Ordoš (Kondelík, Gulaš), 35. Valský (F. Přikryl, Kubík), 40. Ordoš (Kondelík, D. Simon). Rozhodčí: Ondráček, Mejzlík - Špůr, Zíka. Vyloučení: 3:3. Využití: 1:3. Diváci: 4136.

Plzeň: Hlavaj - Zámorský, Malák, Kvasnička, Laakso, Piskáček, Michal Houdek - Rekonen, Lev, Pour - Šiler, Mertl, Schleiss - Matýs, M. Indrák, Söderlund - Jansa, M. Soukup, K. Hrabík. Trenér: Kořínek.

České Budějovice: Hrachovina - Pýcha, Gulaši, Kachyňa, Štencel, Hovorka, M. Doudera, Vráblík - Gulaš, Kondelík, Ordoš - Kubík, F. Přikryl, M. Beránek - Valský, M. Hanzl, D. Simon - Koláček, M. Toman, Chlubna. Trenér: Čihák.

HC Olomouc - HC Energie Karlovy Vary 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 25. Bambula (Nahodil, Orsava), 40. J. Káňa (Nahodil, Navrátil), 51. Řezníček (Menšík, Macuh) - 15. Koffer (T. Redlich). Rozhodčí: Hribik, Úlehla - J. Svoboda, Šimánek. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:0. Diváci: 4269.

Olomouc: Konrád - Škůrek, Ondrušek, Rašner, Řezníček, T. Černý, Švrček, Sirota - Navrátil, Macuh, Kunc - Bambula, Nahodil, J. Káňa - Orsava, J. Knotek, Kusko - Menšík, Anděl, Klimek. Trenér: J. Tomajko.

Karlovy Vary: Habal - Huttula, Plutnar, Stříteský, D. Mikyska, Bartejs, A. Rulík, Pulpán - O. Beránek, Černoch, O. Procházka - Kangasniemi, Jiskra, T. Rachůnek - Koffer, Hladonik, T. Redlich - Kružík, R. Přikryl, Kofroň. Trenér: Bruk.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 3:1 (1:0, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 13. Cingel (Flek, Zaťovič), 58. Ščotka (Gazda, K. Pospíšil), 60. Zaťovič - 22. D. Kaše (Jaks, Hlava). Rozhodčí: Kika, Květoň - Lhotský, Hynek. Vyloučení: 1:4. Bez využití. Diváci: 7412.

Brno: Kavan - Gazda, Ďaloga, Osburn, Ščotka, L. Kaňák, Hrbas, D. Svoboda - Flek, Cingel, Zaťovič - A. Zbořil, Marcinko, K. Pospíšil - Moses, Kollár, Kohout - Kratochvíl, Ekrt, Okál. Trenér: Modrý.

Litvínov: M. Tomek - D. Zeman, Baránek, Jaks, Šalda, Demel, Czuczman - Koblasa, T. Urban, A. Kudrna - O. Kaše, D. Kaše, Hlava - Abdul, Kirk, Maštalířský - Havelka, Jurčík, Zygmunt. Trenér: Mlejnek.

1. Sparta Praha 37 23 5 2 7 119:80 81
2. Pardubice 35 21 6 5 3 136:80 80
3. Třinec 36 16 7 5 8 111:90 67
4. Litvínov 37 17 4 3 13 115:107 62
5. Liberec 38 17 3 2 16 125:118 59
6. České Budějovice 36 15 2 8 11 98:100 57