Do Sparty mě lanařili dvakrát, přiznal Jágr. Pražané prý na Kladno nechtěli jezdit

ČTK ČTK
10. 12. 2023 7:18
Legendární hokejový útočník Jaromír Jágr si s chutí zahrál sobotní exhibiční zápas u příležitosti oslav 120 let od založení Sparty nazvaný Návrat legend. Byl na straně vítězného výběru česko-slovenských hvězd, který zdolal legendy tradičního pražského klubu 5:3.
Jaromír Jágr
Jaromír Jágr | Foto: ČTK

Jágr nastoupil naposledy 21. dubna ve Zlíně, kde Rytíři úspěšně završili baráž o extraligu a udrželi se mezi elitou. Od té doby olympijský vítěz z Nagana nehrál. Pomáhal mužstvu ze střídačky, zapojoval se do tréninků, ale na návrat do sestavy dosud nedošlo. Dostal tak otázku, zda mohla být dnešní exhibice dobrá na rozehřátí.

"Těžko se to dá srovnávat… Teď bude reprezentační přestávka. Během ní uvidím, jestli se přidám k mužstvu, nebo ne," odvětil stručně Jágr.

Přiznal, že první zápas v probíhajícím ročníku pro něho nebyl jednoduchý, ačkoliv se hrálo v exhibičním duchu i tempu.

"Ani když jsem hrál ještě minulou sezonu, nebylo to snadné. Myslím si však, že zápas splnil účel. Bylo tady hodně lidí. Hlavně mě překvapili někteří hráči, kteří - i když už dlouho nehrají - vypadali na ledě dobře. I když už nehrají, pořád se udržují a chodí i čtyřikrát do týdne hrát. K tomu dělají ostatní sporty, posilují. Není jednoduché proti nim hrát. A talent se šikovností nezmizí," ocenil Jágr.

Sám si v jednom útoku užíval souhru s Petrem Čajánkem a bývalým spoluhráčem z newyorských Rangers Petrem Průchou, ale jak sám uvedl, sledoval hlavně hráče z týmu soupeře.

"Takový Vejba (David Výborný) by pořád mohl hrát extraligu. Vypadal ještě silnější než v dobách, kdy v extralize dominoval. Od nás by zase klidně zvládl pořád chytat Ondra Pavelec. Ten je v každé exhibici výborný," řekl uznale Jágr.

Sparta byla vždy pro Kladno mimořádným sokem. "Pro nás Kladeňáky to je velká rivalita. Když jsem jako malý kluk chodil na zápasy se Spartou, vždy byl v Kladně plný dům. Většinou u toho byly i rvačky mezi diváky. Říká se, že Sparta na Kladno nechtěla nikdy jezdit. Je to tradiční a nejpopulárnější soupeř. Tu chtěli vidět všichni," konstatoval Jágr.

Vzpomínal na možnost sparťanský dres oblékat. "Když mi bylo patnáct šestnáct, byla tam šance. Hrál jsem tehdy za PZ Kladno. V té době měl ve Spartě funkci pan Horešovský. Ten se znal s mým otcem. Pak jsem ale přestoupil do SONP Kladno a začal hrát extraligu. Další šance byla před covidem, kdy jsme spadli do první ligy. Neříkám, že to byla velká šance, ale bylo ve hře, že bych naskočil na střídavé starty a hrál extraligu za Spartu," řekl Jágr.

Co se mu v souvislosti se Spartou vedle toho vybaví? "Neměl bych o tom mluvit, protože jsem prohrál sázku s Břízkou (Petrem Břízou). Řekl jsem, že už se k tomu nebudu nikdy vyjadřovat, nebudu to popisovat. Ale dal jsem Spartě tři góly, když on byl v bráně. Ale prohrál jsem sázku, že o tom nesmím mluvit. Takže se mu omlouvám," řekl s úsměvem Jágr.

Stejně jako pro ostatní účastníky exhibice byl i pro něho zajímavý návrat do Sportovní haly Fortuna na Výstavišti.

"Už je to stařenka. Když byla stávka v NHL, tak jsme tady hrávali. Nemůžu říct, že by byla moje oblíbená, protože je to tu velké, je tady široké hřiště. A samozřejmě se mi vybaví mistrovství světa v osmdesátém pátém. Ale to jsem tady nebyl. Bylo mi tehdy třináct, tak jsem koukal v televizi," vzpomínal Jágr.

Ve stejné hale hrál i neoficiální reprezentační zápas proti Calgary Flames, kanadskému týmu, za který pak po dlouhých letech nastupoval v NHL naposledy.

"Bylo mi 17 let. A když jsem viděl hráče, kteří tehdy přijeli… To byli rváči, udělané gorily. Jak jsem je viděl při rozcvičování před zápasem, moc se mi do toho nechtělo. Ale byl to můj první reprezentační start. Pak jsme tu hráli ještě jednou proti tehdejšímu Sovětském svazu," uvedl Jágr, druhý nejproduktivnější hráč historie NHL, před nímž zůstal pouze nedostižný Wayne Gretzky.

 

Právě se děje

Další zprávy