Sýkora odložil oslavy Detroitu. Dal gól ve 110. minutě

Jiří Šidliák
3. 6. 2008 7:12
Detroit - Pittsburgh 3:4 po prodloužení
Rozhodnutí přinesla přesilovková trefa Petra Sýkory ze 110. minuty zápasu. Graguluje mu k ní Ryan Whitney. | Foto: Reuters

Detroit - Nejméně na šest zápasů se protáhne finálová série hokejové NHL. Detroit sice sahal v domácím duelu po šesti letech znovu po Stanley Cupu a k jeho zisku mu chybělo pouhých třicet pět vteřin.

Hostujícímu Pittsburghu se však v šedesáté minutě v závěrečné powerplay podařilo stav srovnat a o jeho vítězství pak rozhodl až ve třetím prodloužení v přesilové hře Petr Sýkora. Na tresté lavici seděl jeho krajan Jiří Hudler.

Na úspěchu svého celku měl velkou zásluhu také brankář „Tučňáků" Marc-André Fleury, jenž si v utkání připsal celkem 55 úspěšných zákroků.

Hráči Red Wings vstoupili do zápasu vcelku vlažně, přestože hned v úvodu utkání hráli dvě přesilové hry. Druhá početní výhoda navíc po chybném vyloučení Dacjuka skončila velmi brzy.

Jak vytěžit z minima maximum neopak ukázali „Tučňáči". Jejich první střelu na bránu v deváté minutě ještě Chris Osgood vyrazil, z následné akce ovšem Sidney Crosby vrátil puk Mariánu Hossovi a ten jej pohotově poslal za záda detroitského gólmana.

A to nebylo vše. O pár minut později zavezli hosté kotouč znovu do útočného pásma, Adam Hall jej nasměroval před branku a Niklas Kronvall při snaze odvrátit nebezpečí zamířil do vlastní sítě. Osgood neměl šanci na jeho střelu zareagovat.

Penguins stačilo ke dvěma brankám pouhých sedm střel. Dát kontaktní gól mohl před koncem první části Darren Helm, jenž se po chybě Sydora dostal do samostatného úniku, situaci však nezvládl.

Stejné možnosti se dostalo na začátku druhé třetiny Crosbymu, ale bohužel pro Pittsburgh si počínal stejně neúspěšně jako před ním detroitský hráč.

Detroitu pomohla šťastná trefa

Helm si spravil chuť o chvíli později. Jeho střela od levého mantinelu minula všechny překážky a skončila až za zády překvapeného Fleuryho. Šťastná branka pak „Rudá křídla" konečně nastartovala ke stoprocentnímu výkonu.

„Tučňáky" v těchto chvílích držel gólman Fleury. Ten se vyznamenal hlavně tři minuty před koncem druhé dvacetiminutovky, když zázračně lapil únik Filppuly a Samuelssona dva na jednoho.

Kirk Maltby z Detroitu a pittsburghský Brooks Orpik v jednom z mnoha střetů.
Kirk Maltby z Detroitu a pittsburghský Brooks Orpik v jednom z mnoha střetů. | Foto: Reuters

Při snaze dohnat unikajícího švédského útočníka však do zadního mantinelu nepříjemně narazil Sergej Gončar a zamířil do šatny. Za chvíli byli navíč Penguins oslabeni o dalšího hráče, když byl po střele spoluhráče Gilla zasažen Malone pukem přímo do obličeje.

Střelecká aktivita byla jednoznačně na straně domácích. A pokračovala i ve třetí části, do které Red Wings nastoupili s velkým odhodláním.

Vyrovnávací branku jim sice nejprve upřel videorozhodčí, po tom, co jasně viděl, že střela Dacjuka skončila pouze na břevně, ve 47. minutě se však už hokejisté Detroitu radovali oprávněně. V přesilové hře vystřelil Zetterberg a znovu Dacjuk ukázkově tečoval za Fleuryho záda.

Z hlediště se začínalo ozývat mocné „We want cup!" (chceme pohár pozn. red.). Skandování mohlo ještě více zesílit o tři minuty později. To si na překrásnou Franzénovu přihrávku najel obránce Rafalski a poslal Red Wings v zápase poprvé do vedení.

Vyrovnání v poslední chvíli

Pittsburgh se však nevzdal, a přestože byl pod neustálým tlakem, dostal se v závěru normální hrací doby ke hře bez brankáře. Pětatřicet vteřin před koncem pak po přihrávkách Hossy a Crosbyho poslal zápas do prodloužení nekrytý Maxime Talbot.

Nekrytý Maxime Talbot zasouvá puk za záda Osgooda a posílá zápas do prodloužení. | Foto: Reuters

Do toho už nenastoupil nejlepší bek Penguins Sergej Gončar, který sice ve třetí části na led několikrát naskočil, ale zranění ze závěru druhé dvacetiminutovky mu nedovolilo dále pokračovat. „Tučňáci" tak museli točit jen pět obránců.

Také díky tomu se prvních deset minut téměř nedostali z obranného pásma a Detroit měl obrovský tlak. Branka Pittsburghu však díky štěstí i umu gólmana Fleuryho stále odolávala.

Ve dvou vyložených šancích se neprosadil ani Jiří Hudler, jenž patřil v prodloužení k nejaktivnějším hráčům na ledě.

Když byl v 78. minutě utkání po najetí do brankáře Penguins přísně vyloučen Zetterberg, naskytla se velká přílezitost rozhodnout utkání hostujícímu celku. I v početní výhodě však velmi chyběl dispečer Gončar a do vážnější akce se Pittsburgh nedostal.

„Rudá křídla" vyhrála nakonec první prodloužení na střely 13:2, na světelné tabuli ovšem stále svítil nerozhodný stav 3:3 a pokračovalo se dále.

Rozhodla přesilová hra

Kompenzovat druhé utkání série, kdy si kouč Therrien stěžoval na dvě sporná vyloučení „Tučňáků" za faul na brankáře Osgooda, se zřejmě rozhodli oba rozhodčí. Na začátku druhého nastavení totiž poslali na trestnou lavici za stejný prohřešek také Daniela Clearyho.

Ani tato přesilovka však rozhodující branku pro Pittsburgh nepřinesla. Naopak po jejím konci chyboval ve středním pásmu Malkin, Zetterberg potáhl puk a orazítkoval spojnici břevna a tyče Fleuryho svatyně.

Zklamaní fanoušci Red Wings opouští halu. Strávili na hokeji pět hodin a svůj tým ke Stanley Cupu stejně nedotlačili. | Foto: Reuters

Početní výhoda se v závěru druhého prodloužení naskytla také domácím, když byl za hákování vyloučen Sýkora. Ani jim se ovšem gólově nevedlo a o vítězi duelu tak nerozhodlo ani sto minut čistého času hry.

V celkově šesté třetině pondělního střetnutí už byla na hráčích obou celků patrná únava. Není divu, když v nohách měli skoro dva regulérní zápasy.

Rozhodnutí nakonec přinesli čeští hráči na obou stranách. Jiří Hudler nejprve nevyužil svou další šanci, poté zasáhl Scuderiho vysokou holí, a jelikož se ve tváři pittsburghského obránce objevila krev, dostal za to čtyřminutový trest.

Kouč „Tučňáků" Michel Therrien ucítil příležitost a do přesilové hry naskočil znovu i Gončar. Tato taktika slavila úspěch. Ruský zadák si vyměnil puk s krajanem Malkinem, ten přihrál Sýkorovi a český útočník rozjásal majitele klubu Maria Lemieuxe i všechny své spoluhráče.

Série pokračuje šestým zápasem ve středu v Pittsburghu.

Výsledek:
Detroit - Pittsburgh 3:4 po prodloužení (0:2, 1:0, 2:1, 0:0, 0:0, 0:1), stav série 3:2

Branky:a nahrávky: 23 Helm (Maltby), 47. Dacjuk (Zetterberg, Rafalski), 50. Rafalski (Franzén, Zetterberg) - 9. Hossa (Crosby, Dupuis), 15. Hall, 60. Talbot (Hossa, Crosby), 110. Sýkora (Malkin, Gončar)