Kanaďané deklasovali Norsko a jdou na druhé místo

7. 5. 2013 22:30
V souboji týmů, které na MS zatím nezískaly ani bod, porazilo Dánsko 3:2 po prodloužení Slovinsko.
Norský brankář Volden sice tentokrát zlikvidoval šanci Taylora Halla, Kanaďané jej však překonali sedmkrát. | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Kanady deklasovali v úterním večerním zápase stockholmské skupiny mistrovství světa Norsko 7:1 a po druhé výhře na turnaji se posunuli na druhé místo tabulky.

Kanaďané rozhodli o své výhře už v první třetině, kterou vyhráli 4:0. Největší podíl na výhře "javorových listů" měl Steven Stamkos, který jeden gól dal a na další tři přihrál.

Naopak Norové poprvé na turnaji ztratili body a z druhé příčky klesli až na čtvrtou.

Kanaďané od úvodu Nory zatlačili

Kanaďané na svého soupeře od úvodu vlétli a v první třetině vyhráli 13:1 na střely.

Poprvé náhradníka v norské brance Voldena překonal už v 5. minutě po Stamkosově přihrávce Ladd.

V závěru třetiny Volden inkasoval ještě třikrát, nejprve jej po výjezdu zpoza branky překonal Skinner, poté po Eberleho sólu snadno skóroval Duchene a o chvíli poté se v přesilovce trefil do prázdné brány Giroux.

Norové popáté inkasovali hned v úvodu druhé třetiny, když se trefil Hall, poté ale Kanaďané zvolnili, díky čemuž mohli Norové zaznamenal v půlce zápasu čestný úspěch zásluhou Kena Andreho Olimba.

Třetí třetina však už byla opět v kanadské režii, ve 45. minutě se trefil Stamkos, skóre pak svou druhou brankou v zápase zkompletoval Hall.

Dánové vyhráli boj o záchranu

Důležitý krok k záchraně v elitní skupině MS udělali hokejisté Dánska. Seveřané porazili v duelu dvou ohrožených celků Slovinsko 3:2 v prodloužení a připsali si ve stockholmské skupině první dva body.

Přitom to byli Slovinci, kdo v normální hrací době dvakrát vedl. V obou případech se trefil Tičar. Dánové však vždycky dokázali odpovědět, podruhé v přesilovce Madsen.

Pro oba týmy důležitý zápas tak dospěl do prodloužení, v němž prémiový bod trefil Dán Green.

Skupina A (Stockholm):

Slovinsko - Dánsko 2:3 v prodl. (1:0, 1:1, 0:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Tičar (Gregorc, Robar), 35. Tičar (Robar, Gregorc) - 24. K. Staal (M. Lauridsen, Madsen), 46. Madsen (K. Staal, Jesper B. Jensen), 62. Green (Larsen). Rozhodčí: Baluška (SR), Olenin - Šeljanin (oba Rus.), DeHaen (Fr.). Vyloučení: 2:2. Využití: 1:1. Diváci: 1051.
Slovinsko: Kristan - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, G. Kopitar - Pance, Mušič, Goličič - Bašič. Trenér: Matjaž Kopitar.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, O. Lauridsen, Jesper B. Jensen, M. Lauridsen, Mads Boedker, R. Nielsen - Starkov, Green, Hardt - Christensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Storm, Jesper Jensen, Poulsen - Björkstrand, K. Staal, Madsen. Trenér: Per Bäckman.

Kanada - Norsko 7:1 (4:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 5. Ladd (Stamkos), 14. Skinner (Stamkos), 17. Duchene (Eberle, Robidas), 19. Giroux (Schultz, Stamkos), 23. Hall (Eberle), 45. Stamkos (Giroux, Brodie), 53. Hall (Duchene, R. O'Reilly) - 31. K. A. Olimb (Bastiansen, M. Olimb). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Brüggemann - Schrader (oba Něm.), Dahmen (Švéd.). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:0. Diváci: 3678.
Kanada: Dubnyk - Robidas, Dillon, Schenn, Campbell, Schultz, Harrison, Brodie - Ladd, Giroux, Stamkos - Read, E. Staal, Simmonds - Hall, Duchene, Eberle - Skinner, J. Staal, R. O'Reilly. Trenér: Lindy Ruff.
Norsko: Volden - Holös, Bonsaksen, Trygg, Ödegaard, Sörvik, Solberg - Skröder, Hansen, Thoresen - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Rosseli Olsen, Forsberg, Röymark - Spets, Ask, Roest - Martinsen, Dahlström. Trenér: Roy Johansen.

1. Švýcarsko 3 2 1 0 0 11:6 8
2. Kanada 3 2 0 1 0 12:5 7
3. Švédsko 3 2 0 0 1 6:5 6
4. Norsko 3 2 0 0 1 7:10 6
5. Česko 3 1 0 0 2 5:7 3
6. Bělorusko 3 1 0 0 2 5:7 3