Jágra oslovím po Vánocích, říká Vůjtek. A v obraně máme problém nejen my, ale celá Evropa

Ondřej Kuchař Ondřej Kuchař
Aktualizováno 30. 10. 2015 16:29
Ptali jste se v online rozhovoru trenéra českého národního týmu Vladimíra Vůjtka, jehož příští týden čeká první akce s reprezentací, finský turnaj Karjala.
Chat: Ptali jste se Vladimíra Vůjtka, trenéra reprezentace
Rozhovor skončil
15:05
Přečíst si rozhovor

Praha - Už déle než čtyři měsíce je Vladimír Vůjtek starší trenérem české hokejové reprezentace, ale první ostré duely jej čekají až příští týden. Národní tým, který na květnovém domácím šampionátu ještě pod vedením Vladimíra Růžičky obsadil čtvrté místo, čeká turnaj Karjala.

Proč nominoval na finský turnaj spíše mladší hráče a opomněl třeba Zbyňka Irgla? Koho vidí jako budoucí lídry týmu? Co podle něj chybělo Čechům na posledních dvou šampionátech k medaili? A bude ještě přemlouvat Jaromíra Jágra k návratu do reprezentace?

Odpovědi na tyto i další otázky čtěte v přepisu online rozhovoru, který v pátek vedl se čtenáři Aktuálně.cz

Chat: Ptali jste se Vladimíra Vůjtka, trenéra reprezentace

Rozhovor skončil
30. 10. 2015
Ptá se: Kryštof

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, co říkáte na českou extraligu. Jakou má úroveň třeba oproti slovenské? A je nějaký trend, který v posledních letech sleduje? Jde nahoru, dolů? Díky za odpovědi. Kryštof

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Česká extraliga má dobrou úroveň, srovnal bych ji s ligami ve Finsku či Švédsku. Česká liga je rychlejší, přímočařejší, důraznější.

30. 10. 2015
Ptá se: Tom

Dobrý den. Chci se zeptat zda budete podnikat inspekční cestu do NHL a podle jakého klíče budete vybírat hráče (statistiky, věk, jméno)? Existuje šance, že se na MS již na dalším mistrovství objeví hráči jako Pastrňák, Šustr, Jaškin či Nestrašil? Děkuji

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Máme v trenérském týmu rozdělené úkoly a do Ameriky poletí dvakrát Jarda Špaček a Sláva Lener. Já pojedu do Finska a Švédska, pak samozřejmě sleduji KHL. Samozřejmě šanci na nominaci mají všichni hráči, ale vše bude záležet na nich samých a na postavení klubu v NHL.

30. 10. 2015
Ptá se: Pavel Král

Dobrý den, mám otázku týkající se Martina Rewaye. Měl jste s ním někdy vy, ještě jako trenér slovenského týmu, problém? Jaký je to člověk mimo led?

Díky za odpověď a přeji hodně zdaru u českého nároďáku.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Martin Reway je velice kvalitní hráč, který dle mé zkušenosti ještě nedorostl do zodpovědnosti dospělého člověka. Děkuju za přání.

30. 10. 2015
Ptá se: Карел

Dobrý den pane Vůjtku, .. otázka:....co uděláte pro to, aby nás na dále reprezentoval pan Jágr????, bez jeho účasti je každý výběr pouze "B" tým.
Díky...

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Jarda je velezkušený hráč, který se umí ohodnotit a který ví, kdy má formu, aby mohl kvalitně reprezentovat Českou republiku. V jeho případě vše závidí na jeho soukromém rozhodnutí.

30. 10. 2015
Ptá se: Petr

Zdravím vás. Zajímalo by mě jestli mají šanci na reprezentaci i hráči kteří působí převážně v AHL?typu(Faksa,Frk,Stránský).

Ještě bych se chtěl zeptat jaký máte osobní názor na Radka Gudase?

Co si myslíte o situaci obránců v NHL (českých).
Díky :D

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Tím, že hrají AHL, jejich šance klesá. Vše bude záležet na tom, kolik hráčů přijede z NHL. Radko Gudas je kvalitní trvdý, nekompromisní obránce, který je v poslední době bohužel často zraněný, což ho logicky limituje.

30. 10. 2015
Ptá se: Jarda

Dobrý den, ...MS v Praze je za námi, myslím, že by konečně mohla nastat doba, kdy v národním týmu budou reprezentovat kluci (mladíci), kteří sice možná na nejbližším turnaji nezískají medaile, ale zase cenné zkušenosti, které nás právě na dalších MS posunou výše....i v NHL hrají v prvních pětkách dvacetiletí hoši...co vy na to? ....hrát na tutovku o tzv. 4-8 místo, je dle mého postupná cesta dolů

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Já si myslím, že na MS mají hrát nejlepší hráči té dané země a dívat se na věk je až druhořadé. Družstvo by jistě mělo být vyvážené, mělo by mít silnou střední generaci, ale i několik průbojných mladíků.

30. 10. 2015
Ptá se: Mirek

Dobrý den,
líbí se mi nominace na turnaj Karjala. Jen mě trochu překvapilo, že mezi brankáři dostal přednost Kovář před Salákem, který má zatím v této sezóně výrazně lepší všechny statistiky. Můžu znát důvod?
Děkuji a přeji hodně úspěchů.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Teď dostal přednost Kovář, Saša Salák pojede příští turnaj. Díky.

30. 10. 2015
Ptá se: Tomáš

Dobrý den, chci se zeptat na situaci ohledně Vladimíra Emingera, poté co se uzdravil, hraje velmi dobře, je šance, že dostane příležitost?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Šanci má hodně hráčů, kteří teď na Karjalu nejedou, mezi nimi je i Eminger. Je třeba, aby svou dobrou výkonnsot potvrdil dlouhodobě.

30. 10. 2015
Ptá se: Jan Osicka

Jak Vladimíre vidíte situaci českého hokeje, po ukončení reprezentační kariéry Jaromíra Jágra? Budeme moci patřit mezi top týmy? Popř. koho Vy osobně vidíte jako našeho nového vůdce?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Jaromír Jágr je samozřejmě výjimečný, rozdílový hráč, ale hokej je kolektivní sport, který hraje 22 hráčů. Podle mého rozhoduje týmová práce, ne jednotlivec. Myslím si, že pořád máme na to, abychom patřili mezi TOP 6 týmů světa. Nástupce Jágra si tipovat nehodlám.

30. 10. 2015
Ptá se: Ondra

Dobrý den,

často vás vídám v Třinci, kam dojíždíte sledovat utkání extraligy. Z kádru Ocelářů jste na Karjalu nominoval Milana Douderu a Vláďu Rotha. Doudera hraje výborně, ale nominace Rotha, který se po návratu z Ruska teprve dostává do tempa, mně trochu zaskočila. Proč zrovna on?

Dále bych se chtěl zeptat na Jirku Polanského, který v Třinci stabilně podává skvělé výkony, patří mezi nejlepší nahrávače v extralize, v reprezentaci ale devět let chybí.
Můj poslední dotaz směřuje na Zbyňka Irgla, proč on v nominaci chybí? Je to tím, že takového hráče není potřeba zkoušet na turnajích EHT a raději vezmete mladé, ne tolik ostřílené hráče?Děkuji za odpovědi.Přeji hodně zdraví a štěstí nejen u repre, ale také v osobním životě!

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Rotha jsem sledoval v ruské KHL a ve svém klubu hrál velice dobře. Je to jeden z velmi perpektivních obránců a proto dostal příležitost.

V lize je hodně hráčů, kteří patří k oporám svých týmů, ale na mezinárodní hokej to nestačí. Mezi tyto hráče bych zařadil i Polanského.

Zbyňka Irgla všichni známe a víme, co je v něm. Budeme ho sledovat i v dalším období a před závěrečnou přípravou před MS se rozhodneme, zda ho povoláme do týmu či ne. Děkuju!

30. 10. 2015
Ptá se: Petr Kavka

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat s kolika hráči počítáte do vašeho výběru než se rozhodnete pro ten rozhodující a kolik by jste chtěl hráčů s NHL,má nějaký hráč jistotu účasti na MS pokud bude zdráv.
Přeji mnoho úspěchů u reprezentace.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Těžko vyčíslit, ale řekl bych, že je to zhruba 50 hráčů z Evropy. Momentálně nevíme, kolik hráčů bude k dispozici z NHL, to je vždycky neznámá. Každý stavitel národního mužstva s tím mám problémy. Existují hráči, kteří kdyby byli zdraví, vždy bychom je vzali.

30. 10. 2015
Ptá se: mb

Jak se, pane Vůjtku, těšíte na kanadský/světový pohár ... a myslíte, že český team bude konkurenceschopný ???

děkuji ....

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Já mám smlouvu jen do MS, takže momentálně pro mě Světový pohár, není příliš aktuální.

30. 10. 2015
Ptá se: Michal Bobek

Dobrý den, už jste se byl podívat na mladé talentované hráče v kádru znojemských orlů?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Nebyl.

30. 10. 2015
Ptá se: rosta

Jak se těšíte na okamžik, kdy při hraní národních hymen budete při tónech té české poprvé stát na lavičce českého týmu? Bude to pocitově a emočně hodně jiné, než když jste zažíval takovou chvíli na lavičce slovenské reprezentace?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Samozřejmě každý člověk rád reprezentuje svoji vlast, a já nejsem výjimka. Rozdíl to pro mne bude v tom, že jsem na straně své země.

30. 10. 2015
Ptá se: Roman

Dobrý den. Několik let jste úspěšně působil v KHL, jak by jste srovnal tamní úroveň a zázemí s naší extraligou?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Když jsem přišel do Ruska, byl sjem velmi překvapený podmínkami, které byly v klubu vytvořeny pro hráče i trenéry. Tamní zázemí bylo výborné. Hokej se tam hraje více technicky a vybavení hráčů je na vysoké úrovni. Kombinační akce jsou častější a kvalitnější, než v naší lize. Celkově se však tyto styly hry srovnávají.

30. 10. 2015
Ptá se: Jiří

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, proč nedat šanci starším hráčům, kterým se už nějakou sezonu náramně daří. Kdyby takovou šanci dostával třeba Nedvěd. Proč ji nemohou dostat další?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Samozřejmě, že pokud budou lepší než mladí hráči, šanci mohou dostat, ale teď je zbytečné je vozit po turnajích. Jejich čas by případně přišel až v závěrečné nominaci.

30. 10. 2015
Ptá se: Martin

Dobré odpoledne,
rád bych se zeptal, jak byste svými slovi popsal svoji úlohu v národním týmu, kam reálně to chcete dotáhnout? Jakou cítíte morální odpovědnost za "hokejový národ"?
Díky za odpověď.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Každý trenér chce cnést do mužstva svůj systém, své metody. Pokud se bavíme o výsledcích, musíme si dávat vysoké cíle. Chce se porvat o medaili.

30. 10. 2015
Ptá se: Pavel M.

Dobrý den trenére :)
Mám 2 otázky a to co říkate na práci a celkové uspěchy našich mladých hokejistů. Zlepšila se prace s němi a jsou konkurece schopí i v zahraničních ligách? A druhá otázka neuvažoval jste že by jste do kádru aspoň na přípravný zápas vzal na zkoušku Jirku Polanského z Třince je to tahnoun mužstva, který ovádí spoustu práce a ješte jsem ho neviděl v reprezentaci Děkuji za odpovědi a přeji mnoho úspěchů :)

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Práce s mládeží šla u nás nahoru, je na dobré úrovni. Vyrostlo nám zde v poslední době hned několik talentovaných mladých hráčů, kteří se prosazují i v NHL. Zatím se bohužel jedná spíše o jednotlivce.

30. 10. 2015
Ptá se: Jan otrel

Jak vidite budoucnost narodniho tymu a jake mate s nim plany a jak vidite spolupraci s jaromirem jagrem v reprezentaci dekuji a moc vam drzim palce

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Myslím si, že stále patříme mezi světovou špičku, ale jak jsem již říkal, musíme si nadále stavět medailové cíle. Pokud vím, tak se Jaromír Jágr po minulém MS vzdal reprezentace. Samozřejmě ho po Novém roce oslovím, zda nezměnil svůj názor.

30. 10. 2015
Ptá se: Ondra

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, kdo je podle Vás nejlepší bruslař v lize? Díky za odpověď

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Loni by to byl Martin Ručinský, letos na to nedokáži odpovědět. Mně se momentálně třeba líbí Dominik Kubalík, který se v Plzni prosazuje hlavně právě díky bruslení a dravosti.

30. 10. 2015
Ptá se: Tonda

Dobrý den, v neděli hraje sparta s plzní fotbal, budete někomu fandit? Nebo vůbec tenhle psort nesledujete?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Fotbal sleduji a líbí se mi obě dvě mužstva. Myslím si, že hodně posunuli úroveň české kopané nahoru. Důkazem toho budiž jejich výsledky na evropské úrovni. Není náhoda, že trenér Vrba postavil kostru národního mužstva na hráčích těchto dvou týmů.

30. 10. 2015
Ptá se: Karel Louda

Co říkáte na tabulkové odstupné? Není to lotrovina?!!!

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Pravidlo, pokud vím , platí mnoho let. Žijí z toho malé kluby, které vychovávají mladé hráče, které se jim pak daří alespoň touto cestou zpeněžit. Částky to jsou však podstatné pro jejich další činnost.

30. 10. 2015
Ptá se: Radek Vích

Dobrý den pane Vůjtku, působíte velice klidným dojmem při vyrovnaných zápasech na střídačce,je to pravá tvář ,nebo jen pro hráče,aby se mohli spolehnout na Vaše rady? Věřím, že právě Vy, člověk s morálním kreditem a zkušenostmi, jste muž na správném místě! Hodně štěstí pane Vůjtku

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Každý trenér má své způsoby vedení mužstva a své vystupování. Osobně se pavužuji za klidného kouče, ale jsou i vypjaté zápasy, kdy je to spíše maska. To podstatné se pak děje po zápase v kabině. Mockrát děkuju.

30. 10. 2015
Ptá se: Lemur

Zdravím, jak přísnou vyžadujete disciplínu na reprezentačních akcích? Dovolíte hráčům pivo? Co večerka? Stravování? Manželky? Díky za odpovědi

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Pracuji v týmu s vyspělými hráči, kteří jsou profesionálové, kteří vědí, co si mohou dovolit a co ne. Hráče přímo nekontroluju, ale připorušení životosprávy vyvozuji důsledky. Pivo v malé toleruji, zvláště například po zápase je blahodárné. Manželky obvykle přijíždí za týmem na světových akcích až na finálové zápasy, jinak se nezúčastňují.

30. 10. 2015
Ptá se: Pekelník

Dobrý den, jak spolupracujete s trenéry mládežnických reprezentací? Máte nějaké pravidelné mítinky? A je možné, že si vezmete někoho z MS juniorů i do áčka? Hodně zdaru přeju

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Pravidelné meetingy nemíváme. Z mládežnických trenérů spolupracuji zejména s kouči dvacítky. Tam jsou hráči nejblíž A týmu. Pozorně budu sledovat jejich MS a poté se rozhodneme, zda některý z hráčů má na to, naskočit i do velké šampionátu.

30. 10. 2015
Ptá se: Jirka C.

Dobrý den.
pane Vůjtku,myslíte si, že by se mohl v budoucnu natrvalo prosadit v repre obránce Bohumil Jank.
minulý rok se mi jeho hra celkem líbila, i když letos trochu polevil.
Díky a přeji mnoho úspěchů.
J.C.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Obránce Jank letos nepředvádí takové výkony, jako loni. Stále však o něm víme, ale jeho výkony se musí dostat minimálně na úroveň minulé sezony. Díky!

30. 10. 2015
Ptá se: Jolanda

Dobrý den, kdo podle vás letos vyhraje extraligu? Díky, Jolanda

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Ten nejlepší. Kandidátů je více.. Sparta, Plzeň, Liberec, Brno či Třinec. Mezi těmito týmy bych hledal vítěze extraligy.

30. 10. 2015
Ptá se: Daniel Šerák

Dobrý den, pane Vůjtku,

plánujete zkoušet i další hráče z naší ligy, starší ročníky jako je J. Hlinka, popř. Huebl a další? Jsou na špičce bodování ligy.

Děkuji za odpověď, hodně úspěchů.
D. Šerák

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Typy těchto hráčů v lize sledujeme. Pokud prokáží svou výkonnost i v konci extraligy a v play-off, je možné, že se některý z nich v nominaci objeví.

30. 10. 2015
Ptá se: Dalibor

Pane Vůjtek,pamatuji Vás jako vynikajícího hráče vítkovic v útoku: Černík Vůjtek Janiurek ! Najde se i v nároďáku taková skvělá trojka ? Přeji Vám i celému týmu hodně štěstí a dobrou volbu při sestavování národního týmu!

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

V dnešní době hráči hodně přestupují, je těžké vytvořit takové formace, jako byli například Holíkové s Klapačem. Těžko se hledá pro národní mužstvo už z klubu sehraný útok.

30. 10. 2015
Ptá se: Richard

Dobrý den, jak se Vám líbí Petr Pohl z Eisbaren Berlín. Je to na nominaci? Děkuji, ať se daří.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Petra Pohla sledujeme, je to rychlý přímočarý hráč, který se prosazuje směrem dopředu. V obranné činnosti má však slabiny.

30. 10. 2015
Ptá se: Jaro

Dobrý den, předem bych chtěl blahopřát k trenérskemu postu. Chci se zeptat,hodláte do týmu přivést nové nápady,nový způsob hry,zkrátka trochu styl překopat nebo stavět na starých základech a rozvíjet zažity způsob hry? Děkuji a přeji mnoho úspěchů.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Chtěli bysme hrát agresivní celoplošný hokej. Až samotné zápasy ukáží, jestli naše hra bude jiná, než za mým předchůdců.

30. 10. 2015
Ptá se: samuel

Dobry den, ste este v kontakte s niekym s kym ste spolupracovali u slovenskej reprezentacie?Nemyslim len profesionalny kontakt ale aj osobny pripadne ci sa navstevujete aj s rodinamy? Mal som pocit ze s Ottom Sykorom ste si celkom sadli. Dakujem za odpoved

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Momentálně se stýkám jenom s Peterem Oremusem. Pak jsou samozřejmě nějaké telefonáty s lidmi kolem slovenského hokeje, nic víc.

30. 10. 2015
Ptá se: Jan

Dobrý den, v poslední době mě přijde, že český tým má problém s obránci. Kdo je podle vás nejkvalitnější český obránce působící v Evropě? Nebo případně, kteří mají jistou účast na MS?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Problémy na postu obránců jsou řekl bych celoevropské. K našim nejlepším bekům patří v současnosti Kempný, Kundrátek. V lize pak Jeřábek. Uvidíme, jak se prosadí na mezinárodním fóru.

30. 10. 2015
Ptá se: honza

Kdo se vam jevi jako nejzhavejsi kandidat na pozici jednicky na svetovem poharu? Co rikate na vykony Neuvirtha a Mrazka v NHL dostanou i oni sanci v repre?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

U národního mužstva mám smlouvu jen do MS, světový pohár zatím neřeším. Co se týče brankářů, nezáleží to jen na mně. Uvidíme, jak se jim bude dařit a jak na tom budou jejich týmy.

30. 10. 2015
Ptá se: Kamil

Zdravím. Jak to vypadá s repre kariérou Marka Židlického? Díky a hodně úspěchů

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Marek stále patří k top obránců. Budeme ho sledovat. Po novém roce uvidíme, jaké jsou šance pro jeho angažmá na MS.

30. 10. 2015
Ptá se: The Rock

Dobrý den. Máte nějaké informace od Jirky Hudlera a Davida Krejčího ohledně reprezentace?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Informace mám. Uvidíme jak se kolem nich vyvine situace.

30. 10. 2015
Ptá se: Jan Novotny

Dobry den.
Co Roman Červenka? Jaky na nej mate názor a má šanci pod Vámi hrát?
Dekuji za odpoved a hodne štesti.

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Každý hráč má šanci pode mnou hrát, včetně Romana Červenky.

30. 10. 2015
Ptá se: Lukas

Dobrý den. Kdo podle vás z Čechů v tomto ročníku NHL překvapí?

Odpovídá: Vladimír Vůjtek

Já bych byl rád, kdyby se vyšvihl někdo z mladších hráčů, jako jsou Pastrňák, Sekáč či Hertl.

Děkuji všem za otázky a omlouvám se těm, kterým jsem nestihl odpovědět. Snad příště

 

Právě se děje

před 23 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

před 1 hodinou

Do Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly chemikálie, v řece je pěna

Do řeky Bečvy u Valašského Meziříčí opět unikly nebezpečné látky, na místě se tvoří pěna, uvedl server iDnes.cz. U břehu zasahují hasiči, policie a odborníci na životní prostředí, kteří odebírají vzorky. K úniku došlo v místě zvaném Juřinka.

Zářijový únik kyanidu zničil život v řece mezi Valašským Meziříčím a Přerovem, zabil přes 40 tun ryb. Policie případ stále vyšetřuje.

Další zprávy