Čeští hokejisté remizovali s Finy

ČTK
9. 5. 2006 21:38
Riga - Čeští hokejisté remizovali ve svém třetím vystoupení na mistrovství světa s Finskem 3:3 a ve skupině A obsadili druhé místo.
Tuomo Ruutu sráží Jana Bulise
Tuomo Ruutu sráží Jana Bulise | Foto: Reuters

Do osmifinále, kde se utkají s Norskem, Kanadou a USA, si přenesli dva body. O výhru svěřence trenéra Aloise Hadamczika, kteří dnes v Rize dvakrát vedli o dvě branky, připravil v předposlední minutě přesnou střelou obránce Petteri Nummelin.

Lepší vstup do utkání si český tým ani nemohl představit. Již po 48 vteřinách fauloval Miettinen Michálka a úřadující mistři světa jeho prohřešek proti pravidlům využili. Na přesnou Eratovu střelu nedokázal Niittymäki zareagovat. O 23 vteřin později vedlo Česko již 2:0. Hlinka našel volného Balaštíka, pro kterého nebyl problém trefit odkrytou finskou branku.

Kouč Westerlund si okamžitě vzal oddechový čas a podařilo se mu jeho svěřence probudit. Hnilička sice prvních několik šancí soupeře zlikvidoval, když vyrazil střelu Nummelina i Hentunena, čisté konto však dlouho neudržel. Michálek zastavil finský nápor jen za cenu faulu a soupeř toho po šesti vteřinách využil ke snížení českého vedení.

Hadamczikův výběr se do hry vrátil v početních výhodách. Hned dvakrát mohl překonat finského brankáře Philadelphie dokonce při převaze pěti proti třem. Celkově 78 vteřin dlouhou výhodu ale nevyužil. Hlavně proto, že Češi prohráli prakticky všechna důležitá buly.

Na začátku druhé třetiny se hra trochu uklidnila a Hnilička i Niittymäki si mohli na chvilku odpočinout. Ne však na dlouho. Slovenský rozhodčí Jonák totiž po šesti minutách opět začal posílat na trestnou lavici jednoho hráče za druhým a o vzruch nebylo nouze. Libereckého gólmana vyzkoušel hlavně Jarkko Ruutu, svůj brejk dokonce v oslabení ale ve vyrovnání nepřetavil.

Ve 30. minutě sice Rolínek puk za brankovou čáru dostal, ale bruslí, což Jonákovi potvrdil i kolega u videa. Přesto se Česko dalšího gólu dočkalo. Výborný našel krásnou přihrávkou Hlaváče a jeden z nejzkušenějších hráčů v týmu se po roce zapsal mezi reprezentační střelce. Dramatický náboj však utkání vrátil hned v první minutě třetí třetiny Berg, který využil přesilovou hru a Krajíček se mohl na led vrátit o pět vteřin dříve.

Stříbrní medailisté z únorových olympijských her v Turíně se poté i nadále snažili tlačit před Hniličku s cílem vyrovnat, což by jim zajistilo první místo ve skupině. A to se jim nakonec podařilo. Pokusy Viuhkoly a Pirnese Hnilička vyrazil, na střelu Nummelina 72 vteřin před koncem ale nestačil. Česko tak skončilo druhé za Finskem, které nedokázalo porazit v pátém zápase za sebou, a do další časti turnaje si přenese dva body.

Výsledek - základní skupina A:
Česká republika - Finsko 3:3 (2:1, 1:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. Erat (Balaštík), 3. Balaštík (J. Hlinka), 35. Hlaváč (Výborný) - 9. Kukkonen (Lehtonen, Hentunen), 41. Berg (Nummelin, J. Jokinen), 59. Nummelin (J. Jokinen). Rozhodčí: Jonák (SR) - Oskirko (Rus.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 7:9, navíc Plekanec (ČR) 10 min. Využití: 1:2. Diváci: 6780.
Sestavy:
Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, T. Kaberle, Krajíček, Hejda, Richter, Škoula - Erat, Výborný, Hlaváč - Bednář, Plekanec, Bulis - Balaštík, Hlinka, Prorok - Tenkrát, Štefan, Rolínek, od 35. do 40. navíc Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Niittymäki - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Miettinen, J. Jokinen, Peltonen - Kallio, Viuhkola, Hentunen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Ruutu - Rita, Pirnes, Hahl. Trenér: Erkka Westerlund.