Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
6. 5. 2011 22:30
Česko - Slovensko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Vítězný gól vstřelil Patrik Eliáš (vpravo), který se raduje s Janem Markem
Vítězný gól vstřelil Patrik Eliáš (vpravo), který se raduje s Janem Markem | Foto: Reuters

Bratislava - Čeští hokejisté zvítězili v derby nad Slovenskem v osmifinálové skupině E na mistrovství světa 3:2 a postupují do čtvrtfinále.

Všechny tři české góly zařídil útok Patrika Eliáše, který jeden gól dal a na oba zbývající přihrál. Slovákům k zisku bodu nepomohlo ani snížení v 58. minutě.

Slováci tak opět prodloužili čekání na výhru nad českým týmem na velkém turnaji. Jedinou výhru si připsali na mistrovství světa v roce 2003 v boji o třetí místo.

ONLINE reportáž ze zápasu si přečtěte ZDE

Slováci házejí ručník do ringu. Jágr nás rozbije!
Deset důvodů, proč porazíme Slováky. A jak to vidí oni
Slováci bojují o naději. Češi ale nebudou mít slitování
Kanaďané porazili v nájezdech USA, vyhráli i Švédové
Finové porazili po nájezdech Němce. Ti poprvé prohráli
Ovečkin přijede na šampionát. Hrát bude už proti Čechům

Zatímco Češi během čtyř zápasů neztratili na šampionátu jako jediní ani bod, Slováci už potřetí prohráli a postup do čtvrtfinále už nemají ve svých rukách.

Protože nemají ve skupině ani bod, musejí ve zbývajících zápasech porazit v normální hrací době Finsko i Dánsko a čekat, že Finové nevyhrají v zápase s Ruskem.

Díky české výhře se z postupu do čtvrtfinále mohou radovat i hokejisté Německa a Ruska.

Zatímco v předchozím zápase proti Finsku byli Češi pod tlakem svého soupeře a za výhru mohli děkovat především brankáři Ondřeji Pavelcovi, tentokrát v utkání dominovali.

V závěru první třetiny se také ujali vedení, když nepovedenou střelu Eliáše tečoval v přesilové hře za záda brankáře Jaroslava Haláka obránce Marek Židlický.

Zatímco ve druhé třetině už Češi svého soupeře doslova drtili, paradoxně se z vyrovnání zásluhou nahození Ladislava Nagyho radovali ve 23. minutě Slováci.

Ve třetí třetině však svěřenci Aloise Hadamczika už svůj tlak zužitkovali, když se nejdříve po nahození z takřka nulového úhlu trefil Martin Havlát a po jeho dalším nahození skóroval z dorážky Eliáš.

Slováci sice ještě zápas zdramatizovali, když v 58. minutě překonal Pavelce Tomáš Surový, Češi sehráli závěr i při power play soupeře bez obtíží.

Výsledek:

Česká republika - Slovensko 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
18. Židlický (Eliáš, Marek), 42. Havlát (Eliáš), 45. Eliáš (Havlát) - 23. Nagy (Višňovský, Stümpel), 58. Surový (Radivojevič, Cibák). Rozhodčí: Burchell (USA), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 9313.
Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava- Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Hubáček (41. Průcha). Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Slovensko: Halák - Jurčina, Baranka, Podhradský, Štrbák, Majeský, Višňovský - Marián Hossa, Handzuš, Bartečko - Surový, Marcel Hossa, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Nagy - Gáborík, Demitra, Zedník - Cibák. Trenér: Glen Hanlon.