Česko-slovenští hokejoví amatéři si plní sen. V Kanadě odehrají mistrovství světa na rybníku!

Lukáš Caha Lukáš Caha
28. 1. 2017 7:03
Mistrovství světa v hokeji na rybníku. Něco takového je možné snad jen v Kanadě a vůbec poprvé se na tomto tradičním turnaji objeví i česko-slovenský výběr.
World Pond Hockey Championship se koná na rybníku u kanadského městečka Plaster Rock. | Video: World Pond Hockey Championship

Praha – Partě amatérských hokejistů z České republiky a ze Slovenska se splnil dětský sen. V únoru totiž odcestují na mistrovství světa do Kanady. Že se tam letos žádný šampionát nekoná? Ale ano. Městečko Plaster Rock v provincii Nový Brunšvik bude v polovině února hostit Mistrovství světa v hokeji na rybníku!

Vůbec poprvé se zde objeví i česko-slovenský tým, který se kvalifikoval díky divoké kartě pořadatele. Příhodně tak nese název 1. Československá hokejová legie.

V týmu obkladač, kuchař či právník

"Je to splněný sen. Pro Kanaďany jsme pravděpodobně jako Evropané dostatečně exotický tým, proto nás vzali na divokou kartu," řekl v rozhovoru pro deník Metro Gabriel Staroň, jeden z členů výběru. 

Celkem je tým složen z šesti amatérských hokejistů z České republiky a ze Slovenska. Nalezneme v něm mj. softwarového inženýra, právníka, obkladače či kuchaře.  

World Pond Hockey Championship, jak zní originální název šampionátu, má v Kanadě obrovskou tradici. Ač se jedná o amatérskou záležitost, loni turnaj zahajovala hokejová legenda Wayne Gretzky. Letos se jej zúčastní okolo sto dvaceti mužstev z celého světa. 

Parta kluků, hokejových nadšenců, kteří se rozhodli splnit si svůj hokejový sen - zahrát si hokej na světové úrovni.
Parta kluků, hokejových nadšenců, kteří se rozhodli splnit si svůj hokejový sen - zahrát si hokej na světové úrovni. | Video: Hithit.cz

A jaká jsou pravidla? Hraje se čtyřmi hráči v poli bez brankáře. Na ledě nenaleznete žádné červené ani modré čáry, branky jsou daleko menší než v klasickém hokeji a mantinely jsou vytvořeny z odhrnutého sněhu. Samotní hokejisté si pak vystačí s bruslemi, hokejkou a dresem. Hraje se bez rozhodčích, takže se spoléhá na fair play. Za každý faul se připíše gól ve prospěch soupeře. 

Česko-slovenská parta plánuje o své cestě na šampionát natočit krátký dokument, ovšem potřebuje k tomu sehnat finanční prostředky. Vyhlásila tak veřejnou sbírku, na jejímž kontě je momentálně necelých 15 000 Kč. K dosažení cíle potřebuje 160 000 Kč. Podpořit ji můžete zde. Odvysílání dokumentu přislíbila Česká televize. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Bezpečnostní informační služba postupovala podle zákona, rozhodla kontrolní komise

Bezpečnostní informační služba postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně úkolů od prezidenta Miloše Zemana v souladu se zákonem. Po čtvrtečním jednání komise to řekl novinářům její předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Komise se zabývala z vlastní iniciativy tvrzením prezidentské kanceláře z konce srpna, podle kterého pověřený ředitel civilní kontrarozvědky Michal Koudelka neodpověděl na prezidentův dotaz, zda služba při použití odposlechů na Zemanovy spolupracovníky zjistila konkrétní bezpečnostní rizika.

Komise zasedla v sídle BIS a projednala podle Bělobrádka stanoviska, dokumenty a informace, které Koudelka k výhradám prezidentské kanceláře předložil. "Na základě předložených dokumentů včetně právní analýzy (komise) konstatuje, že BIS postupovala v souladu se zákonem o BIS," citoval z usnesení Bělobrádek.

Jde podle něho o to, co může prezident vyžadovat, protože podle právního rozboru i v tomto případě platí zákon o utajovaných skutečnostech. Prezident nemůže dávat úkoly a nemůže vyžadovat informace nad rámec zákona, dodal předseda komise.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Hokejisté začnou olympijský turnaj v Pekingu 9. února proti Dánsku

Čeští hokejisté vstoupí do olympijského turnaje v Pekingu ve středu 9. února ve 14:10 SEČ proti Dánsku. O dva dny později čeká svěřence trenéra Filipa Pešána v základní skupině B od 9:40 SEČ souboj se Švýcarskem a v sobotu 12. února ve 14:10 SEČ nastoupí proti Rusku. Program dnes zveřejnila Mezinárodní hokejová federace na kongresu v Petrohradu, jehož součástí bude v sobotu i volba nového prezidenta. Mezi pěti kandidáty na nástupce Reného Fasela je také český zástupce Petr Bříza.

Duel českých hokejistů s Dánskem bude druhým v pořadí turnaje. Předcházet mu bude v National Indoor Stadium v Pekingu od 9:40 souboj Ruska se Švýcarskem. O den později se odehrají první duely skupiny C Švédsko - Lotyšsko (5:10 SEČ) a Finsko - Slovensko (9:40) a program uzavře ve 14:10 SEČ vystoupení domácí Číny proti Spojeným státům americkým také v National Indoor Stadium pro 18.000 fanoušků. Kanadu také v "áčku" čeká první zápas ve stejný čas ve Wukesong Sport Centre s kapacitou ještě o tisíc míst vyšší.

Základní skupiny skončí 13. února a po dnu volna budou v úterý 15. února následovat kvalifikační zápasy předkola play off. Již den poté přijde na řadu čtvrtfinále, do něhož postoupí přímo vítězové skupin, nejlepší celek z druhých míst a lepší celky z předkola. Po dalším dni volna se uskuteční semifinále. O bronz se bude hrát v sobotu 19. února od 14:10. Nový olympijský vítěz bude znám v neděli 20. února, finále se odehraje od 5:10 SEČ.

Zdroj: ČTK
Další zprávy