Česko-slovenští hokejoví amatéři si plní sen. V Kanadě odehrají mistrovství světa na rybníku!

Lukáš Caha Lukáš Caha
28. 1. 2017 7:03
Mistrovství světa v hokeji na rybníku. Něco takového je možné snad jen v Kanadě a vůbec poprvé se na tomto tradičním turnaji objeví i česko-slovenský výběr.
World Pond Hockey Championship se koná na rybníku u kanadského městečka Plaster Rock. | Video: World Pond Hockey Championship

Praha – Partě amatérských hokejistů z České republiky a ze Slovenska se splnil dětský sen. V únoru totiž odcestují na mistrovství světa do Kanady. Že se tam letos žádný šampionát nekoná? Ale ano. Městečko Plaster Rock v provincii Nový Brunšvik bude v polovině února hostit Mistrovství světa v hokeji na rybníku!

Vůbec poprvé se zde objeví i česko-slovenský tým, který se kvalifikoval díky divoké kartě pořadatele. Příhodně tak nese název 1. Československá hokejová legie.

V týmu obkladač, kuchař či právník

"Je to splněný sen. Pro Kanaďany jsme pravděpodobně jako Evropané dostatečně exotický tým, proto nás vzali na divokou kartu," řekl v rozhovoru pro deník Metro Gabriel Staroň, jeden z členů výběru. 

Celkem je tým složen z šesti amatérských hokejistů z České republiky a ze Slovenska. Nalezneme v něm mj. softwarového inženýra, právníka, obkladače či kuchaře.  

World Pond Hockey Championship, jak zní originální název šampionátu, má v Kanadě obrovskou tradici. Ač se jedná o amatérskou záležitost, loni turnaj zahajovala hokejová legenda Wayne Gretzky. Letos se jej zúčastní okolo sto dvaceti mužstev z celého světa. 

Parta kluků, hokejových nadšenců, kteří se rozhodli splnit si svůj hokejový sen - zahrát si hokej na světové úrovni.
Parta kluků, hokejových nadšenců, kteří se rozhodli splnit si svůj hokejový sen - zahrát si hokej na světové úrovni. | Video: Hithit.cz

A jaká jsou pravidla? Hraje se čtyřmi hráči v poli bez brankáře. Na ledě nenaleznete žádné červené ani modré čáry, branky jsou daleko menší než v klasickém hokeji a mantinely jsou vytvořeny z odhrnutého sněhu. Samotní hokejisté si pak vystačí s bruslemi, hokejkou a dresem. Hraje se bez rozhodčích, takže se spoléhá na fair play. Za každý faul se připíše gól ve prospěch soupeře. 

Česko-slovenská parta plánuje o své cestě na šampionát natočit krátký dokument, ovšem potřebuje k tomu sehnat finanční prostředky. Vyhlásila tak veřejnou sbírku, na jejímž kontě je momentálně necelých 15 000 Kč. K dosažení cíle potřebuje 160 000 Kč. Podpořit ji můžete zde. Odvysílání dokumentu přislíbila Česká televize. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
Další zprávy