Češi zdolali Rusko, do čtvrtfinále jdou z prvního místa

8. 5. 2011 19:00
Česko - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Tomáš Plekanec zvyšuje z trestného střílení na 3:1 pro Česko.
Tomáš Plekanec zvyšuje z trestného střílení na 3:1 pro Česko. | Foto: Reuters

Bratislava - Český národní tým vyhrál i svůj pátý zápas na světovém šampionátu na Slovensku. Češi porazili v dramatickém zápase Rusko 3:2 a s předstihem si zajistili první místo v osmifinálové skupině E.

Naopak Rusové jsou po druhé porážce až čtvrtí a reálně jim hrozí, že ve čtvrtfinále narazí na Kanadu, nebo Švédsko.

Branky české reprezentace vsítili Jakub Voráček, Jaromír Jágr a Tomáš Plekanec z trestného střílení. Právě centr prvního útoku byl po zásluze vyhlášen nejlepším českým hráčem zápasu.

HOKEJ ŽIVĚ Česko - Rusko 3:2. Češi vyhráli skupinu
Zákeřný Arťjuchin řádí, zranil Michálka a Rachůnka

Rusové zařadili poprvé do sestavy svou největší hvězdu Alexandra Ovečkina, ten ale v zápase prakticky nic nepředvedl. Český tým se do tradičního soupeře od  první minutě zakousl a byl lepší.

Brankáře Barulina, který nahradil zraněného Nabokova, v prvních minutách ohrozili Eliáš, Rolinek i Havlát. Na druhé straně se vytáhl fantastickým zákrokem Ondřej Pavelec, který brilantně zlikvidoval tutovku Zaripova.

Pak už dominovali Češi. V 15. minutě při signalizovaném vyloučení jednoho z Rusu skóroval důsledný Jakub Voráček. O 112 vteřin později už to bylo 2:0, když se svým typickým gólem prosadil Jaromír Jágr.

Druhá třetina byla především ve znamení nepochopitelného představení obrovitého útočníka Arťuchina, který dvěma údery ramenem na hlavu nepříjemně zranil Milana Michálka a Karla Rachůnka.

Zranění poněkud ovlivnila semknutý výkon Čechů, čehož Rusové využili a snížili. V přesilové hře se trefil Těreščenko.

Ruskou snahu o vyrovnání naštěstí ve 44. minutě uťal Tomáš Plekanec. Jeho únik překazil hozenou holí Nikulin, a tak nemohlo následovat nic jiného než trestné střílení.

Centr první útočné formace předvedl povedený blafák a zvýšil na 3:1.

Pavelec opět předvedl několik důležitých zákroků, přesto ho pět minut před koncem pokořil Zaripov. Český tým ve zbylém času nepřipustil komplikace a těsné vítězství udržel.

Zatím nejlepší tým šampionátu tak může v pondělním závěrečném zápase osmifinálové skupiny proti Německu nastoupit v klidu, první místo v tabulce už mu totiž nikdo nevezme.

Mistrovství světa v ledním hokeji - osmifinálová skupina E v Bratislavě:

Česká republika - Rusko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 15. Voráček (Rolinek, Škoula), 16. Jágr (Plekanec), 44. Plekanec z trest. střílení - 32. Těreščenko (Arťušov, Radulov), 56. Zaripov (Kalinin). Rozhodčí: Sterns (USA), Reiber - Arm (oba Švýc.), Děďulja (Běl.). Vyloučení: 4:8. Využití: 0:1. Diváci: 9308.

Česká republika: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Havlát, Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Frolík, Novotný, Průcha - Hubáček. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.

Rusko: Barulin - I. Nikulin, Bělov, Aťjušov, Tjutin, Kornějev, Kalinin, Jemelin, Kulikov - Morozov, Zinovjev, Zaripov - Radulov, Těreščenko, Kovalčuk - Afinogenov, Gorovikov, Ovečkin - Kuljomin, Arťuchin, Kajgorodov. Trenér: Vjačeslav Bykov.