Češi se bili statečně, na Rusy to ale nestačilo

Ondřej Roubínek
20. 12. 2008 14:28
EHT: Rusko - Česká republika 5:2
Petr Vampola (vpravo) sráží k zemi Olega Saprykina, který právě zvýšil v zápase Rusko - Česko na 4:2 pro Rusy. | Foto: Reuters

Moskva - Čeští hokejisté na triumf ve druhém turnaji Euro Hockey Tour nedosáhnou. Šanci přiblížit si první místo na moskevském Channel One Cupu měli v duelu s domácím Ruskem, kterému však podlehli nakonec 2:5.

Vladimír Růžička si tak připsal po svém návratu na reprezentační lavičku první porážku v normální hrací době.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě

Češi přitom zaskočili natěšené Rusy úvodním náporem, ale brankář Barulin Vašíčkovu formaci vychytal. Domácí hokejisté se rychle oklepali a hodně práce měl brzy i Kopřiva.

Čtěte více:
Češi se hokejem konečně baví, Růžička nenašel chybu
Paráda. Irgl zničil Švédy hattrickem, Češi vyhráli 6:2

Kladenský gólman sice zlikvidoval několik ruských šancí, ale v páté minutě poprvé kapituloval. Z mezikruží nečekaně vypálil Maxim Sušinskij a prostřelil Kopřivu mezi betony.

Rusové po vedoucí brance nabrali obrátky a český brankář se musel pořádně otáčet. Tlak domácího výběru ještě podpořila přesilovka po vyloučení Květoně, ale Saprykin v největší šanci minul.

Místo vyrovnání druhý gól

Pak si mohli hru v početní výhodě vyzkoušet i svěřenci Vladimíra Růžičky, jenže žádnou výraznější šanci si nevypracovali. Vyrovnat mohl o chvíli později Květoň, který si objel branku, ale sám před Barulinem neuspěl.

A hned z protiútoku inkasovali Češi podruhé. Při nájezdu dvou na jednoho se puk odrazil od brusle bránícího hráče před branku a Zaripov do odkryté klece skóroval - 2:0.

Do druhé třetiny vstoupili Rusové v další početní výhodě, ale český tým se ubránil a hnal se za vyrovnáním. Marek však v dobré možnosti přestřelil a málem udeřilo na druhé straně.

Do šance se řítil Radulov, ale Kopřiva se stihl skvěle přemístit a stav zůstal jen 0:2. Ruský útočník si ještě neodpustil atak na českého gólmana a za jeho brankou se strhla bitka, po které se vylučovalo na obou stranách.

Klepiš nastartoval Čechy proměněným nájezdem

Ve 27. minutě mohl snížit Leoš Čermák, ale Barulin se štěstím vyrazil a Češi šli znovu do oslabení. V tom ovšem skvěle ujel Jan Marek, kterého ruský obránce fauloval a rozhodčí nařídil trestné střílení. K puku se postavil Jakub Klepiš, jehož skvělá klička do bekhendu znamenala kontaktní gól.

Ruský hokejista Alexej Michnov atakuje Leoše Čermáka v zápase Channel One Cupu.
Ruský hokejista Alexej Michnov atakuje Leoše Čermáka v zápase Channel One Cupu. | Foto: Reuters

Růžičkovi svěřenci ožili a hned dostali šanci zahrát si přesilovku. V té Rolinek našel v útočném pásmu Jana Marka, který přesně vymetl šibenici Barulinovy branky a rázem bylo vyrovnáno.

Jenže Češi se neradovali dlouho. Po necelých čtyřech minutách, ve kterých si Rusové vytvořili místy až drtivý tlak, využil závaru před brankou znovu Alexander Radulov a vrátil domácím vedení.

Další zvrat už nepřišel

Čeští hokejisté ale nesložili zbraně a znovu začali bojovat o vyrovnání. Rusové sice byli i nadále aktivnější, ale i hostující hráči se dokázali dostávat do nebezpečných šancí. Jenže žádnou z nich nedokázali proměnit, a tak šli do třetí třetiny s jednobrankovým mankem.

Začátek závěrečného dějství poznamenalo několik z českého pohledu přísných vyloučení, Růžičkův výběr se ale dokázal ubránit i půlminutové dvojnásobné přesile a jeho naděje na dobrý výsledek a tím na triumf v celém Channel One Cupu stále žily.

Přesilovku si konečně zahráli i Češi, jenže v jediné vážnější akci Irgl proti Barulinovi neuspěl a na druhé straně málem z protiútoku skóroval Radulov.

Rusové rozhodli a strhla se bitka

Deset minut před koncem hráli hosté přesilovku a v obrovské šanci se ocitl Lukáš Zíb, jenže ze dvou metrů ruského gólmana nepřekonal. Na druhé straně se ale při tutovkách Proškina a Saprykina blýskl i Kopřiva, který tak znovu podržel české akcie nad vodou.

Pěstní souboj Rusa Radulova s Karlem Pilařem v závěru zápasu.
Pěstní souboj Rusa Radulova s Karlem Pilařem v závěru zápasu. | Foto: Reuters

Vyrovnání měl na hokejce Jakub Klepiš, z dobré pozice však netrefil branku. Místo gradujícího tlaku Růžičkova týmu přišlo další oslabení, když za sekání putoval na trestnou lavici Zbyněk Irgl. Kopřivu tentokrát zachránila po střele Gorovikova tyč!

Vyloučit se ovšem nechal i Saprykin a síly na ledě se vyrovnaly. Češi se teď dostávali častěji do zakončení, ale ani Klepiš ani Hlinka Barulina nepřekonali.

A rázem přišel trest - Češi zapomněli na Saprykina vracejícího se z trestné lavice, a ten v samostatném nájezdu vyškolil Kopřivu - 4:2.

Úspěšného střelce, který se těsně před brankou zastavil, zezadu srazil dojíždějící Vampola a na ledě se strhla tvrdá bitka, po které následovalo několikeré vyloučení.

Pokračovalo se ve čtyřech, ale ne dlouho. Zíb podrazil ujíždějícího Rusa a jakákoliv naděje na zvrat padla. Navíc 39 vteřin před koncem Kuljaš dotlačil puk za Kopřivova záda, což ještě musel potvrdit videozáznam, ale branka platila.

Češi tak nakonec v zápase, ve kterém dokázali zlikvidovat i dvoubrankový náskok favorizovaných Rusů, prohráli vysoko 2:5.

Ve druhém zápase mezi Finskem a Švédskem došlo až na samostatné nájezdy, které rozhodly o vítězství Finů 2:1. Díky tomu mají Rusové jisté první místo v domácím moskevském turnaji Channel One Cup.