Češi po výborném výkonu otočili zápas se Švédskem

19. 12. 2010 19:05
Český tým poprvé v sezoně vyhrál za tři body
Štěpánek chytá nájezd Axelssona.
Štěpánek chytá nájezd Axelssona. | Foto: Reuters

Praha - Zřejmě nejlepší výkon v letošní sezoně předvedli čeští hokejisté v posledním utkání ruského Channel One Cupu proti Švédsku. Po první třetině sice prohrávali o gól, nakonec ale slavili vysokou výhru 4:1.

Díky výhře se v tabulce turnaje posunuli právě před Švédy a skončili druzí za suverénním Ruskem. V celkovém pořadí evropské hokejové tour jsou však Češi stále poslední.

Český tým nastoupil do posledního utkání opět s brankářem Štěpánkem v brance a mladý gólman svým výkonem opět potvrdil neochvějnou pozici současné jedničky. Do sestavy se dostali Adamský s Kovářem na úkor zkušenější dvojice Bulis - Hubáček.

ŽIVĚ: Čeští hokejisté porazili Švédsko 4:1
Bojovný výkon na Rusy nestačil.Češi opět v EHT prohráli
Kvapil zajistil proměněným nájezdem výhru proti Finsku

Zápas nezačal žádnou ofenzivní smrští, oba týmy spíše opatrně vyčkávaly. První gól vstřelili seveřané v 11. minutě. Do samostatného úniku se dostal Axelsson a Štěpánka překonal precizně provedeným blafákem do bekhendu. Češi měli v první třetině hned třikrát výhodu přesilové hry, opět ale potvrdili, že hra v početní převaze je v současné době velkou slabinou národního týmu.

Český tým se v přesilovce trefil naposledy na jaře ve čtvrtfinále Mistrovství světa. V přesilovkách Čehům zase chyběl důraz před brankou a více střel.

Druhou třetinu ale národní tým zahájil jako vyměněný, lépe bruslil a brzy se dostavil gólový výsledek. Češi sice nevyužili další přesilovku, krátce po jejím skončení ale využil kombinaci celého první útoku precizní střelou z voleje Jakub Klepiš.

Rozhodující gól Rachůnka

Pak českou reprezentaci několika zákroky podržel Štěpánek a ve 32. minutě už hráči v bílých dresech vedli. Svůj první reprezentační gól zaznamenal zlínský útočník Ivan Rachůnek a nutno říci, že předvedl brilantní akci. Na modré čáře se efektně zbavil švédského beka, prodral se před gólmana Liva a nadvakrát skóroval.

V poslední třetině český tým svůj náskok pouze navyšoval. Poprvé na turnaji se konečně prosadil v přesilovce, kdy střelu Karla Rachůnka od modré čáry pohotově dorazil kapitán Rolinek. Švédové sice hrozili, ale na Štěpánka v české brance nevyzrál ani Axelsson z trestného střílení.

V závěrečné power play Švédů pak zabojoval Josef Vašíček a střelou do prázdné branky zvýšil na konečných 4:1. Národní tým se tak v letošní sezoně dočkal vůbec první tříbodové výhry.

Český hokejový obránce Miroslav Blaťák byl stejně jako loni zvolen nejlepším hráčem na svém postu na Channel One Cupu. Vedle zadáka Ufy byli oceněni hráči suverénního vítěze turnaje Ruska. Nejlepším gólmanem se stal Vasilij Košečkin a nejlepším útočníkem Alexandr Radulov.

Česká republika - Švédsko 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 27. Klepiš (Marek, Rolinek), 32. I. Rachůnek (Lojek), 47. Rolinek (Marek, K. Rachůnek), 58. Vašíček - 11. D. Axelsson (Erixon, Persson). Rozhodčí: Olenin, Ravodin - Birin, Putilin (všichni Rus.). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 2500.

Česká republika: Štěpánek - K. Rachůnek, Blaťák, Lojek, Čáslava, Krajíček, Barinka, Nakládal - Klepiš, Marek, Rolinek - Irgl, Vašíček, Kvapil - I. Rachůnek, Vampola, Koukal - M. Růžička, Jan Kovář, Adamský. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Švédsko: Liv - Petrasek, Fernholm, Rundblad, Kronwall, Mag. Johansson, Erixon, Ekholm - Brodin, Sjögren, Zackrisson - D. Axelsson, Persson, Lindström - Danielsson, Warg, Melin - Silfverberg, Krüger, Thörnberg. Trenér: Pär Marts.

Kanadské bodování:
1. Morozov, A. Radulov oba 3 zápasy/5 bodů (2 branky + 3 asistence), 3. Kajgorodov 3/5 (1+4), 4. Mozjakin (všichni Rus.), Rolinek (ČR), Erixon všichni 3/3 (2+1), 7. Sjögren, Persson (všichni Švéd.), Zaripov (Rus.) oba 3/3 (1+2), 10. Kvapil (ČR), Čurilov (Rus.) oba 3/2 (2+0), ...12. Lojek 3/2 (1+1), 21. Irgl, Marek (všichni ČR) oba 3/2 (0+2).

Střelci:
1. Čurilov, Morozov, Mozjakin, A. Radulov (všichni Rus.), Kvapil, Rolinek (oba ČR), Erixon (Švéd.) všichni 2, 8. Klepiš, Lojek, I. Rachůnek, Vašíček (všichni ČR) všichni 1.

Nahrávači:
1. Kajgorodov 4 asistence, 2. Morozov, Radulov (všichni Rus.) oba 3, 4. Nilsson, Melin, Persson, Sjögren (všichni Švéd.), Irgl, Marek (oba ČR), Hytönen (Fin.), Zaripov (Rus.) všichni 2, 12. Čáslava, Koukal, Lojek, K. Rachůnek, Rolinek (všichni ČR) všichni 1.

Nejtrestanější hráči:
1. Vašíček (ČR), Grigorenko (Rus.) oba 27 trestných minut, 3. Jalasvaara (Fin.) 25.