Čechy zradily fauly. Ztratili vedení a s Finy prohráli

29. 4. 2009 22:46
Finsko - Česko 4:3
Niko Kapanen právě střelil první branku utkání.
Niko Kapanen právě střelil první branku utkání. | Foto: Reuters

Kloten - Čeští hokejisté utrpěli na mistrovství světa ve Švýcarsku první porážku, když proti Finsku ztratili dvoubrankový náskok a zejména kvůli častým vyloučením nakonec prohráli 3:4.

Středeční porážkou zakončili základní skupinu, z níž si do další fáze odnášejí tři body za výhru nad Nory. Ve čtvrtek čeká Českou republiku souboj s Kanadou.

Obě mužstva začala hlavně zodpovědně z defenzivy a úvod zápasu byl chudý na přímé střely na bránu.

Zápas jsme sledovali on-line

Úvodní oťukávání skončilo po deseti minutách hry, kdy brankář Jakub Štěpánek po fatální hrubce české obrany poprvé na šampionátu inkasoval.

Rozsíval Česko na MS neposílí. Růžičkovi se omluvil
Češi znají příští soupeře. Kdo jim stojí v cestě dál?

Na vítkovického gólmana se řítili hned dva Finové. Miettinen rychle přiťukl na Samiho Kapanena, jenž měl před odkrytou branku už snadnou úlohu.

Hrozivé hrubky se však nevyvarovali ani Finové a inkasovali dokonce ve vlastní přesilovce, když na trestné lavici seděl Barinka.

Češi srovnali v oslabení

Dobře postavený český obranný val odolával finským pokusům o průnik do pásma tak dlouho, až Marek využil zaváhání v rozehrávce a nastartoval rozjetého Tomáše Rolinka. Tomu sice zakončení nevyšlo, ale puk nakonec  skončil za zády překvapeného brankáře Rinneho.

Uplynulo jen něco přes tři minuty a Češi už otočili skóre zápasu.

Jágr svým typickým způsobem odjel od mantinelu k brance, periferně viděl rozjetého Miroslava Blaťáka, který z mezikruží po parádním pasu od hvězdy Omsku nedal brankáři Rinnemu šanci.

Zápas nabíral obrátky a českému týmu pomohlo k udržení vedení i štěstí, když Finové nastřelili tyč a vzápětí prokázal Jakub Štěpánek skvělou formu při Hagmanově dorážce.

Úvod druhé třetiny vyšel výběru Vladimíra Růžičky skvěle a tentokrát se prosadil v krátké přesilové hře.

Finové trochu zaváhali při střídání, čehož využil tvrdou ranou od modré Aleš Kotalík, jenž prvním gólem na šampionátu poslal Českou republiku do vedení 3:1.

Pak začala vyloučení

Ve druhé třetině však začal seriál českých oslabení, z nichž se Finové poprvé prosadili dvaačtyřicet sekund po Kotalíkově gólu.

Při Klepišově vyloučení měl Štěpánek trochu zakrytý výhled a Ville Koistinen od modré prostřelil vše, co mu stálo v cestě.

Hned následné Polákovo vyloučení málem potrestal Kapanen, jehož teč Štěpánek zlikvidoval.

Puk v lapačce Jakuba Štepánka.
Puk v lapačce Jakuba Štepánka. | Foto: Reuters

Pak ale zase hrozili Češi. Hemského kličkování i Vašíčkovu šanci Finové uhlídali. Málem ale neuhlídali únik Olesze, jenž byl však ve velké šanci atakován a nedokázal ideálně zakončit.

Pak ale rozhodčí poslali český tým velmi přísně do tří a soupeř dvojnásobnou přesilu využil.

V přesilovkové kombinaci našel Miettinen před brankou volného Nika Kapanena, který střelou pod horní tyč vstřelil druhý gól zápasu a srovnal na 3:3.

Na úvod třetí třetiny mohl znovu poslat Čechy do vedení Kotalík, ale ve velké šanci trefil jen boční tyč.

Deset minut před koncem však Růžičkův tým vystrašila dorážka Timonena, kterou zastavil Štěpánek betonem přesně na brankové čáře, což musel potvrdit videorozhodčí.

Finové však přebírali aktivitu a nakonec se dočkali vítězného gólu.

Po přečíslení se Nikolas Hagman rozhodl zakončit sám a se štěstím překonal Štěpánka, jemuž puk pod rukou propadl do branky.

V závěru zápasu ještě Češi hráli přesilovku, ale ta jim vůbec nevyšla. Hru bez brankáře pak zhatilo Vašíčkovko vyloučení.

MS v ledním hokeji - skupina D:
Česká republika - Finsko 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)
Branky a nahrávky:
11. Rolinek (Marek), 14. Blaťák (Jágr, Čajánek), 24. Kotalík (Hlinka) - 10. N. Kapanen (Miettinen, Hagman), 24. Koistinen (N. Kapanen, S. Kapanen), 39. N. Kapanen (Miettinen, Hyvönen), 52. Hagman (N. Kapanen, Koistinen). Rozhodčí: Looker (USA), Persson - Sabelström (oba Švéd.), Feola (USA). Vyloučení: 11:5. Využití: 1:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 6456.
Česko: Štěpánek - Židlický, Barinka, Rachůnek, Čáslava, Polák, Blaťák, Němec - Jágr, Čajánek, Klepiš - Hemský, Vašíček, Plekanec - Červenka, Marek, Rolinek - Kotalík, Hlinka, Olesz - Irgl. Trenéři: Vladimír Růžička,Josef Paleček a Ondřej Weissmann.</p>
Finsko: Rinne - Kukkonen, M. Lehtonen, Salmela, Koistinen, Jaakola, Niinimaa - Miettinen, N. Kapanen, Hagman - Hyvönen, Immonen, S. Kapanen - Pihlman, Hytönen, Kerman (21. Komarov) - Santala, J. Ruutu, Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.