Američané zajistili Česku play-off

ČTK, SportPlus
13. 5. 2006 21:48
Riga - Čeští hokejisté mají díky výhře USA nad Lotyšskem jistou účast ve čtvrtfinále mistrovství světa v Rize.
Yan Stastny z USA (v modrém) se snaží vyzrát na lotyšského gólmana Sergejse Naumovse. | Foto: Reuters

Reprezentace USA v sobotním osmifinálovém utkání porazila domácí tým 4:2 a svěřenci trenéra Aloise Hadamczika tak mají jistotu, že z postupující čtveřice už nevypadnou. Lotyšsko a Norsko jsou naopak ze hry o medaile definitivně vyřazeny.

Úvod zápasu vyšel lépe Američanům, lotyšští hokejisté měli totiž stejně jako v předešlém duelu proti Kanadě problém s nečistou hrou a slovenský rozhodčí Jonák jim proto v úvodních osmi minutách vyloučil tři hráče. Američané však nebyli ze začátku ani zdaleka tak produktivní jako jejich předchůdci, kteří v této herní situaci dali domácím hráčům deset branek.

Díky přesilovkám se hra poté i vyrovnala, na trestnou totiž začali putovat také zámořští hráči. Brankář Anderson byl však stejně pozorný jako jeho protějšek Naumovs. Na první gól tak musela čekat zaplněná Arena Riga až do začátku druhé třetiny. K nelibosti fanoušků se jako první trefili Američané. Dazinš ale dokázal na Maloneův gól odpovědět za pouhých 73 vteřin.

Zámořským hokejistům se v 35. minutě podařilo získat vedení zpět na svou stranu, když Brown využil přesilovou hru. O chvilku později to mohlo být již 3:1, avšak Komisarkova střela se odrazila od dvou tyček Naumovsovy branky.

A Američané toho krátce po začátku třetí třetiny litovali, ale jen krátce. Na Sejmonovsovo vyrovnání totiž odpověděl O'Sullivan, který do Rigy přiletěl teprve dnes. Pojišťovací čtvrtý gól přidal Suter, který tak využil již třetí početní výhodu v zápase.

Bělorus Andrej Skabelka (č. 16) se snaží překonat Ukrjainského gólmana Konstantina Simčuka. Přihlížejí Vjačeslav Zavalňuk a Andrej Grabovsky. | Foto: Reuters

Bělorusové deklasovali Ukrajinu 9:1 a přiblížili se k postupu do čtvrtfinále. V osmifinálové skupině F se posunuli díky lepšímu skóre s čtyřmi body na třetí místo před Švýcarsko a k postupu jim stačí remíza se Švýcary či zaváhání Slovenska, které má s dvěma zápasy do konce jen jediný bod. Ukrajině naděje na vyřazovací boje zhasla.

Třemi brankami a jednou asistencí se na úspěchu Bělorusů podílel útočník Dynama Moskva Michail Grabovskij, který má údajně namířeno do týmu zámořské NHL Montreal Canadiens. Dokonce pět bodů za gól a čtyři přihrávky zaznamenal Andrej Skabelka.
V sestavě Ukrajiny se už objevil obránce Sergej Klimentěv, jemuž direktoriát IIHF snížil disciplinární trest za potyčku s Italem Anthonym Iobem ze dvou na jeden zápas. Jednatřicetiletý zadák při incidentu v koridoru před šatnami nebyl podle verdiktu iniciátorem, pouze se bránil.

Bělorusové se ujali vedení v 11. minutě, kdy Grabovskij využil přesilovou hru. Na začátku druhého dějství po jeho přihrávce zužitkoval další výhodu Kosťučenok a hned za 26 sekund zasadil další ránu Ukrajině Antoněnko.

Grabovskij potom trefil tyč, ale v 36. minutě se v další početní výhodě přece jen dočkal druhé trefy v utkání. Při protestech gólmana Simčuka si ji nechal sudí Schütz nechal potvrdit videorozhodčím.

Ukrajinci se dočkali snížení 13 sekund před koncem druhé části, ale v závěrečné části je Bělorusové deklasovali pěti góly. Dvakrát se trefil Dudik, jednou Skabelka, Kopat a hattrick dovršil Grabovskij. Nervózní závěr okořenily potyčky, především Kosticyna a Srjubkem.

Výsledky - osmifinálová skupina E:
USA - Lotyšsko 4:2 (0:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky:
21. Malone (Cullen, Brown), 35. Brown (Kessel), 43. O'Sullivan (Cullen), 50. Suter - 23. Dazinš, 41. Semjonovs (Daugavinš). Rozhodčí: Jonák - Novák (oba SR), Takula (Fin.). Vyloučení: 12:11. Využití: 3:1. Diváci: 10.500.
USA: Anderson - Suter, Gill, Komisarek, Meyer, Corvo, Orpik, Alberts - Malone, Brown, Kessel - O'Sullivan, Kesler, Stastny - Cullen, Park, Hilbert - Hall, Slater, Stafford - Reasoner. Trenér: Mike Eaves.
Lotyšsko: Naumovs - Rekis, Saviels, Jass, Tribuncovs, Galvinš, Pujacs, Jerofejevs - Cipulis, Sprukts, Pantěljejevs - Semjonovs, Daugavinš, Tambijevs - Redlihs, Niživijs, Širokovs - Vasiljevs, Štals, Dazinš - Blinovs. Trenér: Pjotr Vorobjov.

Osmifinálová skupina F:
Bělorusko - Ukrajina 9:1 (1:0, 3:1, 5:0)
11. Grabovskij (Skabelka), 23. Kosťučenok (Grabovskij, Kosticyn), 23. Antoněnko (Skabelka, Zadělenov), 36. Grabovskij (Kosticyn, Zadělenov), 46. Dudik (Skabelka), 47. Skabelka (Antoněnko), 57. Kopat (Zadělěnov, Skabelka), 58. Grabovskij (Kosticyn), 58. Dudik (Michalev) - 40. Guňko (Bobrovnikov). Rozhodčí: Schütz (Něm.) - Garsjo (Nor.), Zatta (It.). Vyloučení: 7:14, navíc Guňko (Ukrajina) 10 min. Využití: 5:0. Diváci: 2732.
Bělorusko: Mezin - Makrickij, Denisov, Svito, Jerkovič, Kopat, Kosťučenok, Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Kosticyn, Zadělenov, Grabovskij - Kurilin, Meleško, Čupris - Kukuškin, Antoněnko, Skabelka - Jesaulov. Trenér: Glen Hanlon.
Ukrajina: Simčuk - Guňko, Klimentěv, Ostrouško, Zavalňuk, Polonickij, Srjubko, Navarenko - Šachrajčuk, Litviněnko, Kasjančuk - Bobrovnikov, Djačenko, Salnikov - Materuchin, Šafarenko, Michnov - Donika, Procenko, Oleckij. Trenér: Oleksandr Seukand.

1. Rusko 3 3 0 0 13:5 6
2. Švédsko 3 2 1 0 12:7 5
3. Bělorusko 4 2 0 1 14:9 4
4. Švýcarsko 3 1 2 0 8:7 4
5. Slovensko 3 0 1 2 6:8 1
6. Ukrajina 4 0 0 4 4:21 0