Fraška: Nejlepší nevyhrál. Špatný vtip, zuří sdruženáři

Martin Jůzek
26. 2. 2010 12:00
Závod v severské kombinaci ovlivnilo měnící se počasí
Sdruženáři neměli na olympiádě zrovna rovnocenné podmínky
Sdruženáři neměli na olympiádě zrovna rovnocenné podmínky | Foto: Sport

Whistler - Pavel Churavý se připravuje na skok z velkého můstku, ale mizerné podmínky mu nedovolí se rozjet.

Tato situace se po několika vteřinách opakuje podruhé a také potřetí. Až na čtvrtý pokus trenér Luděk Šablatura mávne vlajkou a asi už trochu nervózní český sdruženář může začít svůj boj o medaili...

Pokud jste neviděli čtvrteční olympijský závod v severské kombinaci, litovat moc nemusíte.

Mnozí účastníci, kteří doplatili na špatné podmínky při skokanské části, jej přejmenovali na frašku, špatný vtip a loterii.

I když... Právě český reprezentant nebyl mezi těmi, kteří si stěžovali. Ačkoliv mu na můstku počasí úplně nepřálo, předvedl více než slušný skok, z něhož potom na lyžích vytěžil výborné páté místo.

Čtěte dále: Medaile nebyla daleko. Sdruženář Churavý skončil pátý

To byla ostuda, řekl Lamy-Chappuis

Nad Whistlerem pršelo, trochu do toho začal padat sníh a hlavně foukal vítr, který měnil směr. Nepomohlo, že závod se jednou restartoval. Nejhorší podmínky pak nastaly zrovna v době, kdy na svůj pokus čekali ti nejlepší.

"Tohle nebyl olympijský závod, to byla ostuda," prohlásil francouzský reprezentant Jason Lamy-Chappuis, lídr Světového poháru, který na středním můstku vyhrál, ale tentokráte skončil až osmnáctý.

Kdo viděl skok třiadvacetiletého sdruženáře, tuší jeho rozhořčení. Favorit totiž dopadl na značku pouhých 113 metrů, přitom nejlepší Rakušan Bernhard Gruber letěl o jednadvacet metrů dál.

Před během tak byl Francouz ze hry o jakékoliv dobré umístění. A nebyl sám.

Podobně se trápili další závodnici s vysokým číslem na můstku - třeba Němci Eric Frenzel a Timo Edelmann, Rakušan Felix Gottwald a také Nor Magnus Moan.  "To je špatný vtip," utrousil nakonec patnáctý Moan.

Čtěte také: Rakouští sdruženáři obhájili zlato, Češi dojeli až osmí

Lamy-Chappuis v běhu trochu rezignoval a počkal na skupinu elitních sdruženářů s dobrým lyžařem Gottwaldem.

Čtyři roky pryč, zlobí se Gottwald

"Abych řekl pravdu, jsem pořád docela naštvaný," dodal muž, který na své první zlato nenavázal. "Je to skandál. Bylo by lepší, kdybychom ráno nevstali z postele a koupili si los," dodal francouzský kouč Nicolas Michaud.

Také další adepti na medaile se zlobili na jury, která prý chtěla mít skokanskou část co nejdříve za sebou.

"Já jsem se připravoval speciálně na olympiádu jeden rok, ale jsou tu někteří, kteří tomu věnovali čtyři roky. A oni z toho udělají závod, při kterém si sedí v teple a ty nejlepší odrovnají," nebral si servítky Felix Gottwald.

Technický delegát Günter Csar agentuře Reuters řekl, že závod byl regulérní.

"Samozřejmě, že v takových podmínkách nepředvede každý úplně perfektní skok. Jednou máte prostě štěstí a jednou ne," řekl k průběhu závodu, který nakonec ovládli Američané - první skončil Bill Demong a druhý Johny Spillane.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Po nárazu auta do stromu na Litoměřicku jsou řidička a dvě děti v kritickém stavu

Velmi těžká zranění utrpěly řidička a dvě děti při nárazu Škody Fabia do stromu. Vážná dopravní nehoda se stala dnes odpoledne u Budyně nad Ohří na Litoměřicku. ČTK to řekla ústecká mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Řidička narozená v roce 1972 havarovala před 15:00 na silnici 246 mezi Budyni nad Ohří a vesnici Nížebohy. "Z dosud nezjištěných příčin vyjela mimo komunikaci a narazila do stromu. Ve vozidle s touto řidičkou cestovaly dvě děti," uvedla Hyšplerová.

Žena i obě děti utrpěly podle krajského mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka velmi vážná zranění. "Ženu jsme převezli pozemní posádkou do ústeckého traumacentra. Pro děti vzlétl vrtulník letecké záchranné služby Ústí nad Labem a pražský vrtulník. Obě děti byly transportovány do jednoho z pražských traumacenter," dodal Voleník.

Další zprávy