23. 2. 2010 23:55
1. Rakousko, 2. USA, 3. Německo
Mario Stecher se raduje z vítězství
Mario Stecher se raduje z vítězství | Foto: Reuters

Praha - Rakouští sdruženáři obhájili olympijské prvenství v závodu družstev. O jejich vítězství rozhodl až závěrečný sjezd na stadion, ve kterém se jejich poslední člen Mario Stecher přehnal přes Američana Billa Demonga a vedení udržel až do cíle.

Na třetím místě skončili stříbrní z Turína Němci.

Česká čtveřice Aleš Vodseďálek, Miroslav Dvořák, Tomáš Slavík a Pavel Churavý skončila po běžecké části na osmém místě, které jí patřilo už po skoku.

Do běžecké části vyráželi Finové, kteří skokanskou část vyhráli, jen s dvousekundovým náskokem na Američany. Na druhém úseku závodníky obou týmů dojeli Rakušané, Japonci, Francouzi, Němci a Norové.

Američan Todd Lodwick. Druhý Američan však zvýšil tempo, kterému stačili Rakušan Kreiner a Němec Edelmann. Ten ale záhy upadl a ztratil s vedoucí dvojicí kontakt.

Felix Gottwald pak na třetím úseku získal pro Rakušany stejně jako v Turíně mírný náskok, mistr světa z Liberce Demong však na čtvrtém úseku Stechera dojel a zdálo se, že se mu i utrhne.

Stecher však jeho náporu odolal a v závěrečném sjezdu získal snadno na vyčerpaného Demonga rozhodující náskok.

Po vyrovnaných skocích prvních třech členů českého družstva - Vodseďálek (123 metrů), Dvořák (124) i Slavík (125,5) vylepšil jejich výsledek lídr týmu Churavý, když doletěl do vzdálenosti 132 m a posunul český tým na osmou pozici.

Češi tak vbíhali na trať 4x5 kilometrů se ztrátou 1:06 minuty na vedoucí Finy. Na třetí Rakušany ztráceli přesně půlminutu.

Jenže místo toho, aby Češi ztrátu stahovali, nabírali další manko a na třetím úseku se na ně dotáhli po skoku devátí Švýcaři. Slavík však Tommymu Schmidovi ujel a Churavý v poklidu dotáhl české družstvo k osmému místu.