Sparta rozhodla na Slovácku ve druhé půli, rozhodčí rozdal dvanáct žlutých karet

25. 2. 2024 20:23
Fotbalisté Sparty zvítězili ve 22. kole první ligy na Slovácku 3:1 a vedou tabulku o čtyři body před pražským rivalem Slavií, s níž se příští týden utkají v domácím poháru i v nejvyšší soutěži.
Radost fotbalistů Sparty.
Radost fotbalistů Sparty. | Foto: Milan Kammermayer

Obhájce titulu v Uherském Hradišti poslal do vedení v 11. minutě Martin Vitík, chvíli nato vyrovnal Pavel Juroška, ale Veljko Birmančevič a střídající Lukáš Haraslín po přestávce rozhodli o deváté ligové výhře hostů za sebou.

Sparta v nejvyšší soutěži zvítězila na hřišti Slovácka po třech zápasech. Tým z Uherského Hradiště prohrál potřetí za sebou a jako jediný celek v jarní části sezony nezískal ani bod. Sice dál drží čtvrté místo, ale na třetí Plzeň ztrácí už deset bodů.

Sparťanský trenér Priske udělal v základní sestavě oproti čtvrtečnímu vítěznému duelu s Galatasarayem Istanbul v Evropské lize (4:1) hned osm změn. Kromě brankáře Vindahla začali dnes od začátku pouze obránci Vitík a Wiesner. V domácí sestavě se při absenci zadáků Kadlece, Daníčka a Reinberka postavil na post stopera univerzál Kalabiška.

Než si obranná trojice hostů stačila na sebe zvyknout, utekl jí v šesté minutě Juroška a postupoval sám na Vindahla, dánský brankář ale jeho tutovku zlikvidoval. Uspěl i o dvě minuty později ve velmi podobné pozici, do níž se dostal Petržela.

Spartě stačila k vedení první vážnější útočná akce. Birmančevičův přímý kop propadl šestnáctkou k Vitíkovi, který nedůslednost domácí obrany potrestal gólovou hlavičkou do protipohybu brankáře Heči.

Ve 20. minutě Heča "namazal" chybnou rozehrávkou Karabcovi, který ovšem luxusní nabídkou pohrdl, naopak po dlouhém nákopu se z další rychlé akce domácích prosadil Juroška a střelou podél vybíhajícího gólmana Sparty vyrovnal.

Slovácko mělo v dalším průběhu první půle mírnou převahu, které chyběla finální fáze. Dobrým presinkem navíc znemožňovalo Pražanům rozehrávku i kombinaci a tím pádem je ofenzivně eliminovalo.

Sparta po přestávce směrem dopředu výrazně přidala. Ve 46. minutě Wiesner ještě tvrdou střelou k tyči nepřekvapil Heču. V 55. minutě Karabec bleskově rozehrál standardku z vlastní poloviny, dlouhý pas zpracoval Birmančevič a ten už tvrdou ranou poslal Spartu do vedení svým sedmým gólem v ligové sezoně.

Inkasovaná branka vyburcovala domácí k větší aktivitě, s Kohútovou střelou si však poradil Vindahl a další náznaky šancí obrana Letenských už bez větších potíží uhlídala.

Klíčová pro vývoj duelu byla 75. minuta. Nejprve se domácí dožadovali penalty po akci střídajícího Sinjavského, rozhodčí Szikszay ale nechal ve hře pokračovat a z protiútoku se po pohledné individuální akci prosadil Haraslín, jenž zaokrouhlil svůj počet ligových gólů v ročníku na deset. Na vedoucího Šulce z Plzně ztrácí v tabulce kanonýrů jeden zásah.

Slovácko se sice snažilo o korekci skóre, jenže místo šancí muselo spíše hasit nebezpečné situace po brejcích soupeře. Sparta prohrála jediný z posledních 22 venkovních ligových zápasů.

22. kolo první fotbalové ligy:

1. FC Slovácko - Sparta Praha 1:3 (1:1)

Branky: 20. Juroška - 11. Vitík, 55. Birmančevič, 75. Haraslín. Rozhodčí: Szikszay - Hrabovský, Volf - Kocourek (video). ŽK: Trávník, Cicilia, Doski, Juroška - Vydra, Krejčí, Birmančevič, Vindahl, Sörensen, Sadílek, Ryneš, Priske (trenér). Diváci: 8000 (vyprodáno).

Sestavy:

Slovácko: Heča - Blahút, Hofmann, Kalabiška, Doski - Trávník, Havlík - Petržela (68. Sinjavskij), Kohút (68. Kim sung-pin), Juroška (81. Vecheta) - Cicilia (81. Kvasina). Trenér: Svědík.

Sparta: Vindahl - Vitík, Vydra (46. Panák), Krejčí - Wiesner, Solbakken, Sadílek (79. Kairinen), Zelený (66. Ryneš) - Karabec (66. Haraslín), Birmančevič - Tuci (66.Olatunji). Trenér: Priske.