Židovský klub hrál poprvé v historii Německý pohár. Skončilo to debaklem

Rudolf Černík Rudolf Černík
15. 8. 2023 13:19
Přelomový moment zažilo o víkendu Německo. Poprvé v historii si totiž v tamním domácím poháru zahrál židovský klub. Makkabi Berlín podlehl před pěti tisícovkami diváků bundesligovému Wolfsburgu vysoko 0:6, za vítěze nastoupil i český reprezentant Václav Černý.
Sestřih utkání Makkabi Berlín - Wolfsburg | Video: Asociated Press

Makkabi se hlásí jako nástupnický klub k odkazu týmu Bar Kochba, který v německé metropoli vznikl už na konci 19. století a byl součástí jedné z největších židovských organizací na světě.

Ve 20. letech minulého století hrál klub dokonce nejvyšší tehdejší soutěž, po nástupu nacismu v Německu ale byly židovské kluby ze všech klání vyloučeny, musely hrát separátně, a v roce 1938 byly zcela zakázány.

Makkabi byl pak založen v roce 1970, pohyboval se i ve čtvrté a třetí lize, pak se ale potácel v nejnižších patrech, prošel několika fúzemi a loni si vybojoval postup do šesté nejvyšší soutěže.

Navíc letos ovládl Berlínský pohár, čímž se kvalifikoval do celostátní soutěže a jako první židovský klub v historii si zahrál Německý pohár.

A hned se dočkal velkého svátku, los mu totiž přiřkl bundesligového soupeře Wolfsburg. Makkabi tak přesunulo duel 1. kola ze svého stadionku Juliuse Hirsche na patnáctitisícový Mommsenstadion, kde sídlí kdysi slavný tým TeBe Berlín a který při mistrovství světa v roce 2006 používala jako tréninkový německá reprezentace.

Před návštěvou pěti tisícovek fanoušků udržel outsider čisté skóre jen osm minut, vzápětí inkasoval znovu. Po poločase 0:2 dostal ve druhém dějství další čtyři góly.

Do 60. minuty u toho byl v základní sestavě "Vlků" i český ofenzivní záložník Václav Černý, letní posila klubu z nizozemského Twente Enschede.

Slavná chvíle Makkabi mohla přijít po gólu Kanta Fitiavany Voahariniaina, který však nakonec kvůli ofsajdu neplatil.

Mimochodem Makkabi je sice židovským týmem, proti Wolfsburgu za něj nastoupili ale třeba i Turek Serkan Tokgoz, Kalilu Conteh z Gambie, Senegalec Diallo Diop i Izraelec Doron Bruck.

 

Právě se děje

Další zprávy