Zahraniční soutěže: Hložek dal v poháru dva góly. Kane začal v Bayernu debaklem

Aktualizováno 12. 8. 2023 22:51
Útočník Leverkusenu Adam Hložek se v 1. kole Německého fotbalového poháru dvěma góly a asistencí podílel na vysoké výhře 8:0 nad účastníkem čtvrté nejvyšší soutěže Teutonií Ottensen. V německém Superpoháru porazilo Lipsko 3:0 Bayern, jemuž nepomohla ani rekordní posila Harry Kane. Londýnský Arsenal začal nový ročník anglické Premier League těsnou výhrou 2:1 nad Nottinghamem.
Harry Kane v dresu Bayernu při německém Superpoháru proti Lipsku
Harry Kane v dresu Bayernu při německém Superpoháru proti Lipsku | Foto: Reuters

Český reprezentant Hložek nastoupil v dresu Bayeru do utkání Německého poháru v 70. minutě.

Po pěti minutách na hřišti se prosadil poprvé, za dalších šest minut přihrál na gól nové posile z Mönchengladbachu Hofmannovi.

V 90. minutě pak přidal Hložek druhou trefu.

Napodobil páteční výkon jiného bývalého sparťana Tomáše Čvančary, který při soutěžní premiéře v dresu Mönchengladbachu přispěl rovněž dvěma zásahy k vítězství 7:0 na hřišti Bersenbrücku z páté nejvyšší soutěže.

Další útočník Leverkusenu Patrik Schick je po operaci přitahovačů do října mimo hru.

Olmo jasně zastínil Kanea

Fotbalisté Lipska poprvé vyhráli německý Superpohár. Vítězové domácího poháru porazili úřadujícího jedenáctinásobného šampiona bundesligy jednoznačně 3:0 díky hattricku španělského záložníka Daniho Olma.

Za Bayern od 63. minuty nastoupil za stavu 0:2 anglický útočník Harry Kane, který dnes dokončil očekávaný přestup z Tottenhamu, ale k obratu v zápase obhájcům nepomohl. Lipsko oplatilo soupeři loňskou porážku v souboji o první trofej sezony 3:5.

Olmo, který dal za celou minulou sezonu v dresu Lipska pět soutěžních gólů, odstartoval svou kanonádu už ve 3. minutě. Po trestném kopu si naběhl na odražený míč a otevřel skóre.

Těsně před přestávkou se obtočil kolem dvou obránců Bayernu a zvýšil na 2:0. V 68. minutě zpečetil výhru Lipska z penalty nařízené za ruku Mazrávího.

Bayern našel v Superpoháru přemožitele po třech letech a nerozšířil svou rekordní sbírku deseti triumfů. Lipsko po dvou vítězstvích v Německém poháru získalo třetí trofej v klubové historii.

Na Emirates zlobily turnikety

Londýnský Arsenal v 1. kole anglické ligy zdolal na domácím hřišti Nottingham 2:1 díky brankám Nketiaha a Saky.

Výkop utkání byl o 30 minut opožděn kvůli problémům s turnikety na stadionu Emirates. Když se všech téměř 60 tisíc fanoušků dostalo na svá místa, byli svědky herní dominance domácích, která vyvrcholila gólem Nketiaha v 26. minutě.

O šest minut později se trefil krásným obstřelem na zadní tyč Saka. Překonal brankáře Turnera, který do Nottinghamu přestoupil před třemi dny právě z Arsenalu.

Domácí byli lepším týmem i v druhém dějství, ale další branku nepřidali. Posila z West Hamu za 100 milionů liber Rice nastřelil tyč. Sedm minut před koncem předvedli hosté ukázkový brejk a Awoniyi upravil na konečných 2:1.

V sestavě Arsenalu si ligovou premiéru odbyly všechny tři letní akvizice - Rice, Havertz a Timber, který v 50. minutě střídal vinou zranění.

West Ham, v sestavě s českými reprezentanty Tomášem Součkem a Vladimírem Coufalem, remizoval v Bournemouthu 1:1.

Do vedení šel v 51. minutě, když Součkovu přihrávku využil Bowen. Hosté ještě dvakrát trefili brankovou konstrukci - nejprve Souček v prvním poločase a podruhé v závěru zápasu Paquetá.

O vyrovnání se postaral v 83. minutě Solanke. Nový trenér Bournemouthu Andoni Iraola díky tomu ve svém první zápase v Premier League bodoval.

Za domácí hrál od 60. minuty Justin Kluivert, který se stal teprve druhým fotbalistou, jenž nastoupil v šesti předních evropských soutěžích. Nizozemský útočník hrál dříve za Ajax, AS Řím, Lipsko, Nice a Valencii. Prvním hráčem byl Dán Christian Poulsen (Schalke, Sevilla, Juventus, Liverpool, Évian, Ajax).

Newcastle doma deklasoval Aston Villu 5:1. Skóre otevřel v 6. minutě Tonali, který v létě přestoupil do Newcastlu z AC Milán. Vedení však domácím vydrželo jen pět minut, za Aston Villu se trefila letní posila z Leverkusenu Diaby. Aktivní úvodní čtvrthodinu završil svou trefou Isak. Stejný hráč zvýšil na 3:1 krátce po pauze, o zbylé dva góly se postarali střídající Wilson a Barnes.

Nováček Luton, který se v nejvyšší soutěži představil po 31 letech, prohrál v Brightonu 1:4. Fulham zvítězil na hřišti Evertonu 1:0 trefou De Cordovy-Reida. Crystal Palace vyhrál 1:0 na stadionu Sheffieldu United po gólu Edouarda.

Anglická fotbalová liga - 1. kolo:

Arsenal - Nottingham 2:1 (26. Nketiah, 32. Saka - 83. Awoniyi), Bournemouth - West Ham United 1:1 (83. Solanke - 51. Bowen), Brighton - Luton 4:1 (36. March, 71. Joao Pedro z pen., 85. Adingra, 90.+5 Ferguson - 79. Morris z pen.), Everton - Fulham 0:1 (73. De Cordova-Reid), Sheffield United - Crystal Palace 0:1 (50. Edouard), Newcastle - Aston Villa 5:1 (16. a 58. Isak, 6. Tonali, 77. Wilson, 90.+1 Barnes - 11. Diaby).

Bez Neymara s Mbappém nedal PSG ani gól

Fotbalisté Paris Saint Germain v prvním kole francouzské ligy doma remizovali s Lorientem 0:0. V týmu obhájců trofeje chyběli hvězdní útočníci Kylian Mbappé a Neymar, v základní sestavě naopak premiérově nastoupila hned šestice letních posil - Milan Škriniar, Lucas Hernández, Manuel Ugarte, Marco Asensio, Goncalo Ramos a I Kang-in.

Duo hvězdných útočníků Mbappé a Neymar nefigurovalo ani v v nominaci na utkání. V případě obou fotbalistů se spekuluje o blížícím se odchodu z klubu.

Čtyřiadvacetiletý Mbappé v polovině června odmítl prodloužit za rok končící smlouvu a byl vyřazen z kádru. Francouzský mistr světa od té doby s týmem netrénoval a nezúčastnil se ani přípravného turné v Japonsku a Koreji. Údajně by měl zamířit do Realu Madrid.

Jednatřicetiletý Neymar oficiálně chybí kvůli nemoci, podle agentury AFP však v nominaci není kvůli blížícímu se odchodu z klubu. Spekuluje se o Brazilcově možném návratu do Barcelony, odkud v roce 2017 do Paříže přišel za rekordních 222 milionů eur (5,8 miliardy korun).

V nominaci na zápas s Lorientem chyběl i Marco Verratti. Rovněž budoucnost třicetiletého italského záložníka v PSG je nejistá. Letní termín pro přestupy končí 1. září.

V podvečerním utkání Marseille na domácí půdě porazila Remeš 2:1 po gólech Únahího a Vitinhy, za hosty se prosadil Ito.

Francouzská fotbalová liga - 1. kolo:

Marseille - Remeš 2:1 (23. Únahí, 73. Vitinha - 10. Ito), Paris St. Germain - Lorient 0:0.

Za Real se trefila i posila

Real Madrid v prvním kole španělské fotbalové ligy zvítězil na hřišti Bilbaa 2:0. Při soutěžním debutu skóroval Jude Bellingham.

Španělští vicemistři otevřeli skóre po necelé půl hodině hry. Carvajal ve vápně skluzem vybojoval míč pro Rodryga a ten prudkou střelou na přední tyč překonal brankáře Simóna.

Bellinghamova trefa přišla za dalších osm minut. Dvacetiletý anglický reprezentant, který přišel z Dortmundu za více než 100 milionů eur, zůstal při rohu nehlídaný a Alabův centr poslal do sítě.

Ve druhém poločase Real přišel o obránce Militaa, který pět minut po přestávce opustil hřiště v slzách kvůli zranění levého kolena.

San Sebastian doma remizoval s Gironou 1:1. Za hosty skórovala nová posila Dovbyk z ukrajinského Dnipra-1, které bude ve čtvrtek hrát odvetu 3. předkola Evropské ligy proti pražské Slavii.

Španělská fotbalová liga - 1. kolo:

San Sebastian - Girona 1:1 (5. Kubo - 72. Dovbyk), Las Palmas - Mallorca 1:1 (28. Viera z pen. - 70. Raillo), Bilbao - Real Madrid 0:2 (28. Rodrygo, 36. Bellingham).

Ronaldo získal první trofej

Portugalský kanonýr Cristiano Ronaldo získal svou první trofej v dresu an-Nasru, kam přišel letos v zimě.

Osmatřicetiletý fotbalista rozhodl dvěma góly finále Poháru mistrů arabských klubů, v němž rijádský tým porazil další saúdskoarabský celek al-Hilál 2:1 po prodloužení.

Ronaldo v 74. minutě krátce po vyloučení spoluhráče Amrího vyrovnal na 1:1 a v 98. minutě vstřelil vítěznou branku. V soutěži dal šest gólů v šesti zápasech a byl jejím nejlepším střelcem. V poháru startovaly i kluby z Kataru, SAE, Iráku, Maroka, Tuniska a Alžírska.

V minulé sezoně usiloval Ronaldo o úspěch s an-Nasrem marně. V lize skončil jeho tým druhý a v poháru i superpoháru vypadl v semifinále.