Zahraniční ligy: Barák ukončil gólový půst, Jurásek má první minuty v bundeslize

Aktualizováno 11. 2. 2024 23:32
Fotbalisté Fiorentiny rozdrtili ve 24. kole italské ligy nováčka Frosinone 5:1. Od začátku roku vyhráli poprvé po čtyřech zápasech a v neúplné tabulce se posunuli na šesté místo. Antonín Barák vyběhl na hřiště až na posledních osm minut, ale ještě stihl přispět ke kanonádě svým prvním ligovým gólem v této sezoně.
Antonín Barák, Fiorentina
Antonín Barák, Fiorentina | Foto: Reuters

Skvěle se uvedl bývalý reprezentační útočník Belotti, který přišel do Florencie na konci ledna na hostování z AS Řím. Nastoupil poprvé v základní sestavě a potřeboval jen 16 minut na vedoucí gól.

Někdejší obávaný střelec s více než stovkou branek v Serii A se v Římě trápil, za půldruhého roku se trefil jen třikrát a doufá, že se mu ve Fiorentině podaří restartovat kariéru, v níž nechybí zlato z mistrovství Evropy v roce 2021.

Druhý gól přidal už o tři minuty později Francouz Ikoné. Argentinec Martínez pak po rohovém kopu poslal hlavičku do břevna, míč se sice odrazil zpět do pole, ale Jestřábí oko ho vidělo už za čarou. Po změně stran se mezi střelce zapsal další Argentinec González. Mazzitelli z přímého kopu odrazem od zdi jen zmírnil porážku.

Barák od konce prosince sbírá starty v Serii A jen po minutách. V závěru utkání zasáhl hlavou nepovedený odkop obrany hostů a pátým gólem zpečetil nejvyšší ligovou výhru Fiorentiny v této sezoně. Frosinone bylo snadným soustem, venku získalo ve 12 zápasech jen tři body za remízy.

Boloni se na jejím stadionu daří, má tam s devíti výhrami a jedinou porážkou spolu s Interem Milán nejlepší bilanci ze všech týmů v soutěži. Tentokrát to odneslo Lecce čtyřgólovým debaklem, po němž se domácí vrátili na páté místo. Dvěma góly na tom měl největší podíl nejlepší střelec Boloni Orsolini.

Čtvrtá Atalanta Bergamo vyhrála v Janově 4:1, ovládla už pátý zápas v řadě včetně pohárového triumfu nad AC Milán. A znovu v tom měl prsty Belgičan De Ketelaere, který je v klubu na hostování z Milána a od začátku letošního roku dal už šest branek. V Janově otevřel skóre parádní střelou z hranice šestnáctky. Dva góly vítězů padly až během čtrnáctiminutového nastavení.

Jurásek má prvních osm bundesligových minut

Fotbalisté Stuttgartu porazili v 21. kole německé ligy Mohuč 3:1 a díky třetí výhře v řadě si upevnili třetí místo v tabulce. Na vedoucí Leverkusen, s nímž před týdnem prohráli, však ztrácejí dvanáct bodů.

Hoffenheim hrál doma s Kolínem nad Rýnem 1:1, zůstává už sedm kol bez vítězství a pohárové příčky se mu vzdalují.

Na poslední půlhodinu se ve Stuttgartu poprvé od prosincového zranění vrátil na trávník guinejský útočník Guirassy, druhý nejlepší střelec bundesligy. Osmnáctý gól nedal, ale jeho spoluhráči ho zastoupili. Předposlední Mohuč vzdorovala skoro celý poločas, v jeho nastavení však dvakrát kapitulovala. Po změně stran ji dorazil čtrnáctým gólem v soutěži Undav.

Hoffenheimu se na domácím stadionu vůbec nedaří, v deseti zápasech tady získal jen deset bodů. Dnes moc nechybělo, aby vyšel naprázdno. Hostům zajistil vedení svým prvním ligovým gólem devatenáctiletý obránce Finkgrafe a až v nastavení zachránil bod Chorvat Kramarič.

Pavel Kadeřábek odehrál za domácí 68 minut, David Jurásek si po lednovém příchodu z Benfiky Lisabon připsal prvních osm bundesligových minut.

Barcelona doma jen remizovala s Granadou

Fotbalisté FC Barcelony remizovali v 24. kole španělské ligy doma s předposlední Granadou 3:3 a na vedoucí Real Madrid ztrácejí už deset bodů. FC Sevilla porazila Atlético Madrid 1:0 a svým fanouškům připomněla, že ještě nedávno byla obávaným soupeřem, i když dnes jí patří až patnácté místo. Hráči Getafe vyhráli nad Celtou Vigo po dramatickém průběhu 3:2. Dvěma góly k tomu přispěl pětatřicetiletý veterán Jaime Mata.

Barcelona po dva týdny staré domácí prohře s Villarrealem 3:5 připravila svým fanouškům další šok. Zápas pro ni přitom začal dobře. První gól dal šestnáctiletý Yamal, který v říjnu skóroval v prvním zápase těchto týmů a stal se tak nejmladším střelcem v historii La Ligy. Ale Granada, která v této sezoně získala venku jediný bod a dala všehovšudy osm branek, se postarala o senzaci. Alespoň bod zachránil favoritovi deset minut před koncem znovu Yamal.

Atlético v této sezoně zdolalo Sevillu v lize a před dvěma týdny i v poháru a v minulém ročníku ovládlo oba vzájemné zápasy, ale tentokrát vyšlo naprázdno. Jediný gól utkání vstřelil už po čtvrthodině hlavou domácí Romero, který pak ještě nastřelil břevno. Blízko k vyrovnání byl Francouz Griezmann, ale jeho pokus na brankové čáře se štěstím odvrátil obránce Navas.Atlético přišlo nejen o body, ale i o svého nejlepšího střelce Moratu, který opustil hřiště v slzách se zraněným kolenem.

Getafe šlo o přestávce do kabin s dvoubrankovým náskokem. Spolu s Matou se o to postaral Mayoral, který se svým patnáctým ligovým gólem přiblížil v čele tabulky střelců na dosah Bellinghamovi z Realu Madrid. Hosté po změně stran vyrovnali, ale Mata minutu před koncem strhl vedení znovu na stranu Getafe. Přitom v posledních letech je svátečním střelcem, za tři roky dal jen tři ligové branky.

Mallorka vyhrála poprvé po pěti kolech. O tři body za výhru 2:1 se v utkání s Vallecanem postaral až v nastaveném čase kosovský útočník Muriqi. Hosté prohráli potřetí za sebou, z toho podruhé gólem těsně před koncem zápasu.

Německá fotbalová liga - 21. kolo:

Stuttgart - Mohuč 3:1 (45.+1. Mittelstadt, 45.+3 Leweling, 73. Undav - 76. Ajorque), Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 1:1 (90.+4 Kramarič - 79. Finkgrafe).

Španělská fotbalová liga - 24. kolo:

Getafe - Celta Vigo 3:2 (45.+2 a 89. Mata, 41. Mayoral - 71. Larsen, 85. Allende), Mallorca - Vallecano 2:1 (48. Sánchez, 90.+2 Muriqi - 76. García), FC Sevilla - Atlético Madrid 1:0 (15. Romero), FC Barcelona - Granada 3:3 (14. a 81. Yamal, 63. Lewandowski - 43. Sánchez, 60. Pellistri, 66. Miquel).

Italská fotbalová liga - 24. kolo:

Fiorentina - Frosinone 5:1 (16. Belotti, 19, Ikoné, 43. Martínez, 53. González, 85. Barák - 66. Mazzitelli), Boloňa - Lecce 4:0 (27. a 49. Orsolini, 5. Beukema, 82. Odgaard), Monza - Hellas Verona 0:0, FC Janov - Bergamo 1:4 (51. Malinovskyj - 23. De Ketelaere, 55. Koopmeiners, 90.+10 Zappacosta, 90.+13 Touré), AC Milán - Neapol 1:0 (25. Hernández).

1. Inter Milán 23 19 3 1 55:12 60
2. Juventus Turín 23 16 5 2 36:14 53
3. AC Milán 24 16 4 4 47:27 52
4. Bergamo 23 13 3 7 43:23 42
5. Boloňa 23 10 9 4 33:22 39
6. AS Řím 24 11 5 8 42:30 38
7. Fiorentina 23 11 4 8 36:26 37
8. Lazio Řím 23 11 4 8 28:24 37