Ronaldo se hattrickem přiblížil Bicanovu rekordu, podle FIFA už ho dokonce překonal

12. 3. 2022 15:27
Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo zařídil hattrickem výhru Manchesteru United 3:2 nad Tottenhamem a podle FAČR ho od absolutního střeleckého rekordu Josefa Bicana dělí už jen 14 gólů. Podle statistik FIFA, které citují v zahraničí, už dokonce Bicana překonal.
Cristiano Ronaldo.
Cristiano Ronaldo. | Foto: Reuters

Liverpool se po vítězství 2:0 na hřišti Brightonu přiblížil v neúplné tabulce vedoucímu Manchesteru City na rozdíl tří bodů. Brentford i díky asistenci Christiana Eriksena, jenž se vrátil k soutěžnímu fotbalu po loňských potížích se srdcem, porazil Burnley 2:0.

Sedmatřicetiletý Ronaldo, který v minulém utkání proti městskému rivalovi City (1:4) kvůli zranění chyběl, otevřel skóre ve 12. minutě dalekonosnou ranou. Tottenham vyrovnal díky Kaneově penaltě, ale Ronaldo ještě do přestávky vrátil domácím vedení. "Spurs" znovu srovnali v 72. minutě po vlastním gólu Maguirea, ale ani tentokrát nerozhodný stav neudrželi. Devět minut před koncem si Ronaldo naskočil na rohový kop a rozhodl.

Hvězdný útočník zaznamenal devětačtyřicátý hattrick v klubové kariéře a 807. brankou se přiblížil nejúspěšnějšímu střelci všech dob Bicanovi. Tomu komise pro historii a statistiku Fotbalové asociace ČR spočítala v oficiálních zápasech 821 branek. Počty nastřílených gólů jsou ale kvůli neúplnosti zdrojů stále předmětem debat.

Podle statistik FIFA, které dnes citují zahraniční média, dokonce Ronaldo svým sobotním zápisem Bicana už překonal, neboť FIFA česko-rakouskému střelci připsala "jen" 805 branek, zatímco FAČR jich počítá 821.

Fotbalisté United vyhráli doma na Old Trafford 400. zápas v Premier League a jsou v tabulce čtvrtí, Tottenham sedmý.

Liverpool bodoval v lize naplno poosmé za sebou a napříč všemi soutěžemi vyhrál 13 z posledních 14 soutěžních zápasů. Skóre v Brightonu otevřel v první půli kolumbijský útočník Díaz, který do týmu "Reds" přestoupil letos v lednu za 45 milionů eur.

Hosté pokračovali v aktivitě a vidět byl hlavně útočník Salah. Proti jeho průniku zasáhl na konci úvodní části Sánchez a po přestávce zastavilo jeho tečovanou střelu břevno. Po hodině hry se však egyptský reprezentant dočkal, když proměnil pokutový kop po Bissoumově ruce. Vstřelil tak 20. gól v tomto ročníku Premier League a jubilejní 2000. branku Liverpoolu. Více tref zaznamenali jen hráči Manchesteru United (2176).

Salah, jenž metu dvaceti branek překonal počtvrté z pěti sezon v anglické lize, utkání nedohrál. V 64. minutě jej musel kvůli zranění vystřídat Jota. "Věřím, že to nebude vážné, ale mohli jste vidět, že si sedl na trávník, takže stoprocentní také ne. Asi se zranil v předchozí situaci, kdy se snažil vystřelit, ale byl zablokovaný a noha se mu trochu přetáhla," řekl klubovému webu kouč Jürgen Klopp.

Brentford uspěl v lize podruhé za sebou. Vedle Eriksena, který má první asistenci po srdečním kolapsu na loňském mistrovství Evropy, byl hrdinou také autor dvou branek Toney. Anglický útočník v posledních dvou zápasech dal pět gólů a celkem osm z posledních devíti svého týmu. Brentford je patnáctý. Burnley, v jejichž sestavě chyběl kvůli vykloubenému lokti Matěj Vydra, patří sestupová osmnáctá příčka.

Anglická fotbalová liga - 29. kolo:

Brighton - Liverpool 0:2 (19. Díaz, 61. Salah z pen.), Brentford - Burnley 2:0 (85. a 90.+3 z pen. Toney), Manchester United - Tottenham 3:2 (12., 38. a 81. Ronaldo - 35. Kane z pen., 72. vlastní Maguire).

1. Manchester City 28 22 3 3 68:18 69
2. Liverpool 28 20 6 2 73:20 66
3. Chelsea 27 16 8 3 56:19 56
4. Manchester United 29 14 8 7 48:40 50
5. Arsenal 25 15 3 7 41:29 48
6. West Ham United 28 13 6 9 46:35 45
7. Tottenham 27 14 3 10 42:35 45
8. Wolverhampton 28 13 4 11 28:23 43