Je mi z toho zle. Bývalý americký reprezentant vyzval ke zpřísnění zákonů o zbraních

ČTK ČTK
5. 7. 2022 21:49
Bývalý americký reprezentant Sacha Kljestan v emotivním projevu po zápase fotbalové MLS vyzval americkou vládu ke zpřísnění zákonů o zbraních.
Sacha Kljestan
Sacha Kljestan | Foto: Reuters

Záložník Los Angeles Galaxy reagoval na střelbu na předměstí Chicaga, kde při pondělím průvodu ke Dni nezávislosti jednadvacetiletý muž zabil šest lidí a minimálně třicet zranil.

"Dneska to bude krátké a na otázky o zápase odpovídat nebudu. Nedělám si legraci," zdůraznil šestatřicetiletý Kljestan na úvod tiskové konference po výhře 4:0 nad Montrealem.

"Z toho, co se stalo v Illinois je mi neskutečně zle a myslím, že musíme začít mluvit o kontrole držení zbraní. Vy si klidně pište o zápase, ale mně je teď upřímně u pr…e," přidal dvaapadesátinásobný reprezentant.

Kljestan poté vyzval americkou vládu, aby už konečně zakročila. "Tyhle zvrácenosti se opakují pořád dokola a my s tím nic neděláme. Je mi z toho zle. Jestli tohle uvidí kongresmani, senátoři: Už něco udělejte," uvedl.

"Střílí do našich dětí a my se za ně pomodlíme, řekneme, že jsme v myšlenkách s nimi, a to je vše. Řešíme to na sociálních sítích a to je také k ničemu. Vláda nic nedělá a pak zase někoho někde zastřelí. To je zvrácené," dodal.

"Štve mě to a pořád na to musím myslet. Nevím, co s tím. Nejsem politik, ale mám děti a mám o ně strach, když jdou do školy. A to mě štve. A koho to neštve nebo nechce přísnější zákony o zbraních, tak není normální," prohlásil Kljestan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Skupina Rage Against the Machine v Praze nevystoupí, zpěvák si poranil nohu

Americká rocková kapela Rage Against the Machine zrušila evropské turné včetně koncertu, který měla odehrát 19. září v pražské O2 areně. Informaci potvrdila česká pobočka pořádající agentury Live Nation. Důvodem je indispozice dvaapadesátiletého zpěváka Zacka de la Rochy. Poranil si nohu a poslední koncerty musel absolvovat vsedě. "Lékaři mu doporučili, aby v srpnu a září nepokračoval v turné po Velké Británii a Evropě. S velkým zklamáním šňůru musíme zrušit," uvedli hudebníci.

Po vystoupení 14. srpna v newyorské Madison Square Garden frontman zamíří domů, aby se rehabilitoval. "Moc se omlouváme všem, kteří na nás roky čekali," dodává sestava. Ta vznikla roku 1991, dále ji tvoří kytarista Tom Morello, baskytarista Tim Commerford a bubeník Brad Wilk. Rage Against the Machine v uplynulé dekádě osm let nekoncertovali. Znovu se dali dohromady u příležitosti současného turné. To mělo začít roku 2020, kvůli pandemii však bylo dvakrát odložené.

Vstupenky na pražský koncert zaplacené online budou v plné výši automaticky refundovány na účet, ze kterého proběhla platba. Peníze za lístky zakoupené v kamenných prodejnách pořadatelé začnou v místě zakoupení vracet 18. srpna.

před 4 hodinami

Trump využil u prokuratury práva nevypovídat. Bez odpovědi zůstalo 400 otázek

Bývalý americký prezident Donald Trump využil svého práva nevypovídat více než 400krát, když ve středu předstoupil před generální prokurátorku státu New York Letitii Jamesovou v rámci vyšetřování praktik jeho rodinné firmy. S odvoláním na zdroje obeznámené s průběhem dotazování to uvádí některá americká média. List The New York Times (NYT), že Trumpovy dvě nejstarší děti se při svých setkáních s vyšetřovateli na pátý dodatek americké ústavy neodvolávaly.

Jediná otázka, na kterou prezident z let 2017 až 2021 prokuratuře pod přísahou odpověděl, byla ta ohledně jeho jména, řekl Trump televizei NBC News jeho právník Ron Fischetti. Podle informací NYT následně předvolaný oznámil, že dál nebude spolupracovat a Jamesovou, která seděla ve stejné místnosti, označil za "odpadlickou prokurátorku". Následovalo prý více než 400 otázek, na něž Trump reagoval slovy "stejná odpověď" na znamení toho, že využívá práva nevypovídat.

NBC News informovaný zdroj sdělil, že Trump toto právo uplatnil více než 440krát. Prokuratura po několikahodinovém setkání potvrdila, že exprezident skutečně odmítal odpovídat, nicméně nespecifikovala, kolikrát se tak stalo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy