Vzpomínka na Horníka. Čínský sudí zfixloval hod mincí

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
21. 12. 2011 12:00
Chuang Ťün-ťie podváděl v zápase Manchesteru United

Hongkong - Pamatujete si na tento úryvek z divadelní hry Ivánku, kamaráde? "Je třeba pořešit los, Milane, abysme se na tom hřišti stihli rozkoukat." "Jasně, draku."

Úsměvný přepis nahrávky rozhovoru mezi někdejším sportovním manažerem Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem a bývalým prvoligovým rozhodčím Milanem Šedivým by mohl mít další verzi.

Někdejší čínský rozhodčí Chuang Ťün-ťie se před soudem přiznal mimo jiné k tomu, že v roce 2007 podváděl při hodu mincí před exhibičním duelem mezi místním Šen-čenem a Manchesterem United.

Chuang Ťün-ťie podle agentury Reuters zmanipuloval los za 100 tisíc hongkongských dolarů (asi 250 tisíc korun). V zápase, v němž rozehrával domácí tým, však jednoznačným poměrem 6:0 zvítězili United.

Čtěte také:
Polsku hrozí korupční skandál, vyšetřován i šéf svazu

Fotbalový sudí se také přiznal k tomu, že vzal úplatky za ovlivňování domácích i mezistátních zápasů, za což si měl vydělat v přepočtu asi 4,8 milionu korun.

Celkem zmanipuloval Chuang Ťün-ťie, který byl v roce 2009 v nominaci na cenu pro nejlepšího čínského rozhodčího, dvě mezistátní utkání a šest duelů v čínských soutěžích.

Z korupce je obviněn i jeho kolega Čou Wej-sin, který mu měl úplatky zprostředkovat.

Chuang Ťün-ťie i Čou Wej-sin vypovídali u soudu kvůli rozsáhlé korupci v tamním fotbale. Ještě tento týden bude před soudem vypovídat více než dvacet bývalých funkcionářů a rozhodčích, včetně exviceprezidenta čínské federace Jang Ji-mina či Lu Tuna, který rozhodoval zápasy na mistrovství světa v roce 2002.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

Senát navzdory kritice umožnil zmrazení platů ústavních činitelů

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na loňské úrovni. Rozhodl tak ve čtvrtek na návrh ODS navzdory doporučení svých výborů, podle nichž je novela protiústavní vzhledem ke snížení příjmů soudců. Novelu, kterou zástupci justice zřejmě napadnou u Ústavního soudu, tak nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Ten už v neděli oznámil, že návrh podepíše a nebude jej vetovat.

Senát využil ústavní možnosti novelou se nezabývat, tedy dovolit její přijetí bez možnosti ji například upravit. Pro návrh předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry hlasovalo 45 ze 62 přítomných senátorů, 14 se zdrželo a jen tři byli proti.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy