Předchozí výzkumy během mezinárodních fotbalových turnajů objevily narůstající počet infarktů, zvláště pak ve dnech vypjatých zápasů.
V nové studii zadané Mezinárodní fotbalovou federací FIFA výzkumníci obdrží krevní vzorky obětí infarktu v Německu, které utrpěly srdeční záchvat během sledování fotbalového zápasu. Budou v nich pátrat po stopách stresových hormonů, jež mohou srazit krev.
Lékaři rovněž prověří krevní vzorky od každého, kdo zkolabuje na stadionu během šampionátu. Jejich krev může odhalit vyšší hladinu hormonů než u těch fanoušků, kteří sledují utkání doma.
"Pacienti jsou podrobně dotazováni, co dělali, když k infarktu došlo. Zda sledovali fotbal v rozhlase či v televizi nebo pouze poslouchali hodnocení expertů po zápase," vysvětluje agentuře Reuters David Leistner z mnichovské univerzity Ludwiga Maximiliana.
Více vypjatých zápasů, více infartků
"Zatím dostáváme mnohem více krevních vzorků, když hraje Německo," informuje Leistner.
Studie z roku 1998 prokázala, že v den, kdy Anglie prohrála s Argentinou na penalty na MS 1998 a dva dny poté, vzrostl počet infarktů o 25 procent.
Badatelé ve Švýcarsku rovněž zjistili, že případy infarktů stouply o 60 procent během fotbalového MS 2002 v Japonsku a Koreji, a to přesto, že Švýcarsko na turnaji nehrálo.
Tato zjištění podnítila volání, aby na portugalských stadionech, kde se mělo odehrávat Euro 2004, bylo umístěno lékařské vybavení pro případ srdečních záchvatů.
"Jestliže opravdu platí, že vyšší hladina stresových hormonů zvýšuje riziko infarktu, pak může návštěva fotbalového utkání znamenat ohrožení zdraví," říká Leistner.
Lékaři doporučují těm fotbalovým fanouškům, kteří mohou mít potenciálně větší problémy se srdcem kvůli obezitě, cukrovce či vysokému cholesterolu, aby se alespoň během šampionátu vyvarovali přemrštěné konzumace alkoholu.