Martin Jůzek, maj
30. 9. 2008 10:00
Trenér Lavička: Trefit branku, to je velký problém
Gólová radost Sparty? V poslední době se vidí zřídkakdy
Gólová radost Sparty? V poslední době se vidí zřídkakdy | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Liberec - "Byla to krutá lekce," říkal po pondělním zápase s Libercem trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Měl pravdu. Pražané na severu Čech vyhořeli. Třikrát inkasovali, a co je možná ještě horší, žádný gól se jim nepodařilo vstřelit.

Kdyby to byla otázka jednoho nepovedeného střetnutí, zřejmě by sparťanský kouč mávl rukou. Jenže tak tomu není. Letenští se neprosadili v útočné fázi již ve třech důležitých utkáních v řadě. Nedali branku v Záhřebu, v Teplicích a teď pod Ještědem.

"Chtěli jsme prolomit střeleckou neefektivitu. To jsme nedokázali, a navíc se objevily mezery v naší defenzivě," podotkl Lavička.

Zatímco před pondělní dohrávkou osmého kola se mluvilo hlavně o útoku, po ní je tu staré známé téma: obrana a stoperská dvojice. Hostující kouč poslal na hřiště vedle Tomáše Řepky po delší pauze Štěpána Kučeru - a to byl velký omyl.

Navrátilec do sestavy propadl, byl u všech inkasovaných branek a ani v dalších situacích si nevedl zrovna s přehledem.

"Do dnešního utkání jsme inkasovali dvě branky, v Liberci za devadesát minut tři. Zápas musíme zanalyzovat, vyhodnotit a rozhodnout se pro ideální složení sestavy pro utkání se Záhřebem," vysvětlil Lavička, který před Spartou působil i v Liberci.

Severočechy nyní vede Ladislav Škorpil a se Spartou má více než dobrou bilanci. Sice na konci sezony Liberec prohrál ve finále poháru, ale v zakončení sezony ji doma porazil 4:3.

Míč častěji na kopačkách? K ničemu

Teď už to byla střelnice jen na jedné straně. "V prvním poločase jsme měli množství střel a náznaků šancí. Ve druhé půli jsme poslali na hřiště ofenzivní hráče, opět jsme měli územní převahu, množství střeleckých pokusů, ale trefit branku je pro nás v poslední době velký problém," dodal kouč Sparty.

Těžko říct, kde je chyba. V útoku se bije snaživý forvard Miroslav Slepička, který si na podzim vysloužil i pozvánku do reprezentace. Po zápase v Severním Irsku jako by ale šla jeho forma dolů - už se nedostává ani do šancí, které by (ne)proměnil.

Když se po zranění vrátila dvojice Matušovič - Kisel, měla to být pro Spartu jasná posila ofenzivních řad. Po posledním slušném zápase v Brně se však oba vytratili. Ani další středopolař Hušek nepředvedl dobrý výkon.

"Za naši nekoncentrovanost jsme zaplatili hned v úvodu utkání, kdy jsme Liberci hrubým nedůrazem dovolili jít do vedení. Domácí hned získali vyšší sebevědomí a přestože jsme poté měli míč častěji na kopačkách, k ničemu to nevedlo," uvedl Lavička.

Byla to opravdu lekce, která však přišla v nejméně vhodnou chvíli. Na jednu stranu by sparťany mohla první ligová porážka v sezoně probudit, na druhou stranu je však už ve čtvrtek čeká hodně důležitý zápas s Dinamem Záhřeb.

A v něm se musí fotbalisté v rudých dresech ukázat v úplně jiném světle.

Každopádně musí vstřelit branku, pokud chtějí postoupit do základní skupiny Poháru UEFA. Vzhledem k tomu, že nedávno Letenští porazili Frýdek-Místek v domácím poháru až na penalty, mohou zřejmě fanoušci očekávat pořádné drama.

Čtěte dále: Spory před Spartou. BBB Dinama žádají hlavu trenéra