Znovu si vzpomněli na bývalého spoluhráče a kamaráda Gianluku Pessotta, který se v Turíně pokusil v týdnu o sebevraždu skokem z okna a teď v nemocnici bojuje v kritickém stavu o život.
Italové se po zápase shlukli a roztáhli před sebe vlajku s nápisem "Pessottino, jsme s tebou". Někdejší záložník a vicemistr Evropy z roku 2000 se nedávno stal novým manažerem Juventusu místo vedení, které odstoupilo po vypuknutí korupční aféry v italském fotbalu, kvůli níž hrozí slavnému klubu pád z ligy. Podle dohadů Pessottův čin s aférou souvisí.
K jeho nejbližším přátelům patří obránce Gianluca Zambrotta. Pessottův dlouholetý spoluhráč v pátek načal Ukrajinu v šesté minutě ranou z dálky, pak na brankové čáře zastavil jasný gól Ukrajiny a na další trefu přihrál Tonimu.
"Ten můj gól byl pro Pessottina. Chceme ho všichni obejmout, dal nám hrozně moc síly," řekl obránce, který společně s kapitánem Fabiem Cannavarem dokonce v úterý opustil dějiště šampionátu a navštívili kamaráda v nemocnici.
Přitom pár dní předtím to bylo naopak. Pessotto přijel za kamarády do Německa a před rozhodujícím zápasem s Českou republikou o postup, na němž byl jako divák, je uklidňoval.
Na reprezentanty toho tehdy už bylo kvůli skandálu doma i tak moc. Přesto se s tlakem vyrovnali a historikové připomínají, že i v roce 1982, kdy se "azzurri" stali mistry světa, propukla před šampionátem v italském fotbale velká aféra.
"Tenhle tým má neuvěřitelný charakter a ducha," ocenil kouč Marcello Lippi poté, co jeho svěřenci prodloužili šňůru bez prohry na 23 zápasů.
Pohled do historie nabízí další zajímavá čísla. Od roku 1970 se Italové vždycky po dvanácti letech dostali do finále mistrovství světa, naposledy v něm v roce 1994 podlehli Brazílii.
S Německem, svým semifinálovým soupeřem, se na šampionátu utkají poprvé od vítězného finále v roce 1982. Jenže v Dortmundu, kde domácí nikdy neprohráli a vždycky v tamním bouřlivém kotli excelují. Proti Italům mluví i to, že na posledních dvou šampionátech ztroskotali na týmu pořadatelské země.
S Němci se v únorové přípravě vypořádali 4:1, ale Lippi jen zopakoval slova, která pronesl tehdy krátce po zápase. "Na mistrovství světa se takový výsledek bude těžko opakovat," uvedl.
I když Italové třemi góly do ukrajinské sítě naznačili svou útočnou sílu, jejich předností zůstává hlavně obrana. V Německu v pěti zápasech inkasovali jedinkrát, a to ještě z kopačky vlastního obránce. Nic se nezměnilo ani poté, co kvůli zraněným tříslům vypadl z obrany Nesta a proti Ukrajině i distancovaný Materazzi.
Italy znovu podržel výborný brankář Buffon. Při zákroku proti Husinově hlavičce dokonce zasáhl tak obětavě, že se praštil hlavou o tyč. "Je to nejlepší gólman na světě," uvedl po zápase Andrej Ševčenko.
Jeho spoluhráči nastřelili dvě břevna, ale v době svého největšího tlaku Ukrajinci dvakrát inkasovali. "Italové hrají nesmírně inteligentně," podotkla hvězda poraženého týmu.
Pro Ševčenka to byla nadlouho poslední zkušenost s italským fotbalem, v němž strávil sedm let v barvách AC Milán. Po zápase proto přišel poděkovat před sektor italských fanoušků, zatleskal jim a uklonil se. Jeho protihráč Cannavaro mu loučení znepříjemnil, skvělým bráněním jej donutil k polovičnímu výkonu.
V ochozech sledoval prohru Ukrajinců jejich prezident Viktor Juščenko, kterého do Německa pozval Ševčenko s koučem Olegem Blochinem. Ten nazval premiéru modrožlutých na mistrovství světa "velkým úspěchem".
A odmítl se vymlouvat na smůlu. "Nic takového neexistuje. Italové prostě nepromíjejí chyby," řekl Blochin.
Ševčenko si posteskl, že Ukrajině chybí tvůrce hry. "Nemáme někoho, jako je Pirlo, to je naše velká nevýhoda," řekl. Společně s dirigentem italské zálohy je sehraný z AC Milán, ale v národním týmu mu taková podpora chybí. Blochin zase řekl, že mu schází "ukrajinský Totti".