Villa táhne Španělsko dál. Tentokrát srazil Paraguay

Ivo Pospíšil, ip
3. 7. 2010 22:22
Paraguay - Španělsko 0:1 (0:0)

Johannesburg - Překvapení (ač k němu nebylo zase tak daleko) se nakonec nekonalo, elitní čtveřici doplní na mistrovství světa úřadující evropský šampión - Španělsko.

Tým kouče del Bosqueho zopakoval úspěšný výsledek z osmifinále proti Portugalsku, udolal díky páté brance Davida Villy na turnaji defenzivně laděnou Paraguay 1:0, a v boji o finále tak vyzve (v repríze finále posledního Eura) Německo.

Krutá lekce pro Maradonu: Výprask od Němců 0:4
Tvrdá a vyhecovaná. Nadchází bitva Argentiny s Německem

Fotbal však v prvním dějství příliš záživný nebyl. Paraguay si vzala příklad ze Švýcarska a zahájila střetnutí vycházejíc z tradičně pečlivé defenzivy. Mistr Evropy tak byl rázem v nesnázích, do pokutového území tedy létaly z obou stran centry, ty však byly s železnou pravidelností odvraceny.

Gólmana Villara tak mohla vystrašit jen pohotová střela Xaviho z devětadvacáté minuty, která letěla těsně nad.

Také Paraguay občas zahrozila, v útoku zlobil zejména Nelson Valdez, jenž dokonce krátce před přestávkou rozvlnil po jednom z ojedinělých útoků síť za Casillasem, rozhodčí mu ale odmávali ofsajd, a tak radost vyšla naprázdno.

Počet střel v první půli nicméně hovořil přesně o úrovni utkání. Tuto statistiku vyhrála Paraguay, a sice 1:0.

Obléhání pokutového území Jihoameričanů pokračovalo i ve druhé půli. Efekt byl ale zpočátku stále stejný, všechny míče končily buď v zámezí nebo ještě na kopačkách bránících Paraguajců.

Poslední půlhodina ve znamení kuriozit a španělské radosti

Pořádné oživení proto přišlo až krtáce před hodinou hry. Začalo to v pokutovém území Španělů, kde zbytečně fauloval Piqué a rozhodčí Batres odpískal pokutový kop. K němu se sice postavil Oscar Cardozo, muž, který dal poslední pokutový kop v osmifinálovém rozstřelu s Japonskem. Casillas ho ale vychytal.

Tím ovšem drama nekončilo, prakticky z protiútoku zastavil zase na druhé straně nedovoleně Villu Álcaraz a penalta se pískala i ve prospěch Španělska. Zodpovědnost na sebe vzal Xabi Alonso a neomylně zavěsil.

Jenže radoval se jen pár vteřin, než mu hlavní arbitr řekl, že jeho spoluhráči vnikli do vápna dříve, než on vystřelil, což není v souladu s pravidly. Záložník Realu Madrid tak musel svůj pokus opakovat a tentokrát nedal.

Po hodině hry tedy zápas pokračoval za nerozhodného stavu, přičemž oba týmy se musely vypořádat s faktem, že neproměnily svůj pokutový kop.

Utkání navíc znovu zapadlo do průměru a zdálo se, že se neodvratně blíží prodloužení. K němu ale nakonec nedošlo.

Španělsko totiž spasil starý známý David Villa. Stejně jako proti Portugalsku byla čerstvá akvizice Barcelony ve správný čas na správném místě a tentokrát dopravil do sítě předchozí Rodriguezovu střelu odraženou od tyče.

Zatímco jeho spoluhráč mohl brankovou konstrukci proklínat, Villa ji musel poděkovat, neboť míč po jeho gólové dorážce se postupně otřel jak o pravou tak i levou tyč, než definitivně skončil za čárou.

Paraguay ale ještě měla šanci na vyrovnání, hrdinou se mohl stát jeden ze strídajících hráčů Barrios - Santa Cruz. Ani jeden ovšem v samotném závěru Casillase nepřekonali.