Vepřové, pivo a fotbal

Jan Šmíd
17. 6. 2006 6:00
Fotbalový deník, díl 2. - Němci jsou během šampionátu pozorní k hostům. Dokonce kvůli nim zapřou i svůj příslovečný smysl pro pořádek.

Stane se fotbal nejlepším vývozních artiklem České republiky?

Odpověď se dozvíme v příštích několika dnech. Ale novináři z listů Washington Post, L´Equipe či agentury Reuters na trénincích našeho mužstva jsou předzvěstí, že by se letos mohlo o naší zemi mluvit nejvíce právě v souvislosti s tímto sportem.

V pátek kolem jedenácté hodiny se naši sbalili, opustili golfový areál hotelu Lindner a zamířili směr Kolín nad Rýnem. Nechali tak za sebou stovky malých kluků, kteří docházeli pravidelně na jejich tréninky.

Děti v kasárnách

Němci vymysleli na své poměry nevídanou věc. Pozvali děti ze šesti zemí včetně Česka, ale třeba i Japonska, aby jim ukázali, jak trénují profesionální fotbalisté. Děti bydlí ve vojenských kasárnách, nejlevněji, jak to jde. Zároveň se tak mohou učit tradiční německé disciplíně a docházejí na tréninky. Po něm pak obvykle loví i autogramy českých fotbalistů, z nichž někteří to s ochotou podepsat se nepřehánějí a spěchají do autobusu s myšlenkami na to, jaký golfový vozík si vypůjčí. Jiní, třeba Nedvěd či Čech na malé kluky nezapomínají a vždy si před odchodem ze hřiště malou chviličku najdou.

Přečtěte si také 1. díl Fotbalového deníku

"Pokud se stanete mistry světa, zvu vás do svého pivovaru, kde můžete vypít všechny sudy," prohlásil Heiner Schneider, majitel pivovaru Westerwald-Brauerei v Hachenburgu, kam pozval české novináře, aby si po oficiálním "produktu" mistrovství světa z pivovaru Anhauser Busch trochu spravili chuť.

Američané koupili šampionát

"Americké peníze si koupily šampionát," láteřil majitel a ujistil, že na Budvar nenechá dopustit. Jeho hněv byl oprávněný. Ve výrobě piva jsou Němci mistři světa a každoročně ho na hlavu vypijí sto čtyřicet litrů. V každém malém městečku je pivovar a pivo z něj je zpravidla vynikající, obvykle se tady pijí výrobky z regionálních pivovarů spíše než z těch velkých.

Němci se snaží, abychom se u nich cítili jako doma a po fotbalovém zápase s českými novináři připravili grilování, kde jsem se znovu ujistil, že třeba po krátkém životě ve Francii může být německá kuchyně šokem. Se všemi těmi uzenkami, vepřovým kolenem, rostbífem či vepřovou pečení. Ale jak jsem to tady poznal, Němci by bez svého masíčka nemohli existovat.

Pryč s německou čistotou

Kdo žije v představách o německé čistotě a pořádku, musí být návštěvou Bad Marienburgu, kde bydlí čeští novináři, či Westerburgu - tam se usídlili fotbalisté - mírně zklamán. Okolí každého domečku je hezky upraveno, ale veřejná prostranství zarůstají trávou, bodláky a vypadají jak u nás před revolucí.  Nebo že by nám chtěli tady chtěli udělat radost a nechali tu některá místa hezky zarůst, abychom se tu cítili jako doma?

A nebo už mají plné zuby těch posměšků o sterilitě, disciplíně a smyslu pro pořádek, kterými je častují jejich francouzští sousedé, a rozhodli se je během šampionátu překvapit...

Jan Šmíd je zpravodajem Českého rozhlasu a exkluzivně pro Aktuálně.cz píše svůj německý fotbalový deník. Další díly vám nabídneme příští týden v pondělí, středu a pátek.

 

Právě se děje

Další zprávy