Válka o tabulky zuří i na Maltě. Vzpouru vedou fotbalisté

Adam Sušovský Adam Sušovský
7. 1. 2015 12:01
Přestupní tabulky sportovců nejsou záležitostí jen České republiky. Do boje proti nim vstupují i na Maltě, druhé země v Evropě, kde se obchoduje i s volnými hráči.
Fotbalisté Malty doufají, že vedení tamního fotbalu zruší tzv. tabulkové odstupné.
Fotbalisté Malty doufají, že vedení tamního fotbalu zruší tzv. tabulkové odstupné. | Foto: Reuters

Praha - Češi už v tom nejsou sami. Tuzemské sportovce, kteří loni rozpoutali válku za zrušení tzv. tabulkového odstupného, může těšit podpora z jihu. Za zrušení přestupních poplatků se bojuje i v jiné zemi Evropské unie. Na Maltě vedou vzpouru fotbalisté.

Malta je s Českou republikou a Slovenskem jedinou zemí, ve které sportovní kluby obchodují i s hráči, které neváže s oddílem žádná smlouva, a neuznávají tak tzv. Bosmanovo pravidlo.

Proti zrušení tabulkových hodnot hráče zatím nejhlasitěji vystoupili Češi. Česká asociace fotbalových hráčů vedená právničkou Markétou Haindlovou totiž neuspěla se žádostí na změnu u Výkonného výboru FAČR, a tak celou záležitost předala Evropské komisi s tím, že tabulkové odstupné hrubě porušuje práva Evropské unie.

Fotbalisté Malty: Tabulky jsou ilegální a nemorální

Fotbalisté, hokejisté a další sportovci v Česku jsou totiž osoby samostatně výdělečně činné a vadí jim, že jim tzv. tabulky brání vykonávat svou práci ve chvíli, kdy o ně původní klub ztratí zájem. Částky se ve fotbale a hokeji pohybují v řádech statisíců a mnohdy překračují i jeden milion korun.

Případ Bosman. Čím změnil evropský fotbal?

Už je to téměř dvacet let, co průměrný belgický fotbalista Jean-Marc Bosman změnil fotbalovou Evropu. Bosman byl hráčem belgického klubu RFC de Liége, a když mu tam v roce 1990 skončila smlouva, dohodl se na angažmá s francouzským USL Dunkerque. Tam však přestoupit nemohl, protože RFC tehdy jeho přestup zastavilo. V té době totiž platilo to, co v Česku nyní - tedy že měl původní klub, i když kontrakt s hráčem vypršel, nárok na odškodné.  

Belgický fotbalista se cítil poškozen a obrátil se na Evropský soud. Ten se táhl pět let, ale nakonec mu dal za pravdu. Od prosince roku 1995 jsou v zemích Evropské unie fotbalisté bráni jako zaměstnanci a po skončení jejich smlouvy jim nesmí býti bráněno v odchodu jinam, navíc kluby po skončení smlouvy nemají nárok na žádnou finanční kompenzaci, takže hráči mohou odejít kamkoliv zadarmo. S novým klubem se na smlouvě mohou takto dohodnout až šest měsíců před koncem platné smlouvy, což je v Evropě běžná věc. Například před rokem takto zadarmo přestupoval z Borrusie Dortmund do Bayernu Mnichov kanonýr Robert Lewandowski.

Známy jsou i případy, kdy kvůli tomu museli sportovci ukončit svou kariéru. Naposledy například hokejista Martin Podlešák (více zde), se kterým Hradec Králové odmítl prodloužit smlouvu a zároveň ho odmítl uvolnit jinam zadarmo, od jiných klubů vyžadoval dle přestupního řádu ČSLH odstupné ve výši 900 tisíc korun, které si za Podlešáka nikdo nemohl dovolit zaplatit.

Teď podobně jako Češi postupují i fotbalisté na Maltě, kteří na konci roku vyzvali tamní fotbalovou autoritu ke změně přestupního řádu. "Nadešel čas, aby i maltští hráči měli nárok na to, získat status free agent. Tabulkové hodnoty a další nucené přestupní poplatky poté, co jim skončí smlouva, jsou ilegální a nemorální,“ tvrdí v oficiálním prohlášení Maltská fotbalová hráčská asociace (MFPA), obdoba té české vedené právničkou Haindlovou.

Maltským fotbalistům nejvíce vadí poplatek, kterému na Maltě říkají parameters system. Je to systém obdobný českým tabulkám, díky kterému mají kluby za hráče i po skončení smlouvy nárok na odstupné ve výši až 50 tisíc eur (cca 1,4 milionu korun).

Hráči se bouří kvůli navýšení počtu cizinců v týmu

Toto pravidlo se přitom netýká cizinců, kteří na Maltě přestupují bez omezení. V praxi to na Maltě vede k tomu, že tamní kluby místo svých hráčů podepisují nové fotbalisty z ciziny. Situace se na ostrově vyostřila v momentě, kdy vedení maltského fotbalu oznámilo, že od příští sezony počítá se zvýšením kvóty pro cizince. Na hřišti bude moct v jednu chvíli hrát až osm cizinců, přičemž další tři budou moct být na střídačce.

„Vůbec nechápeme, proč by se počet zahraničních hráčů v našich klubech měl ještě zvýšit. Jedná se o diskriminaci mladých hráčů, kteří nemají šanci se dostat na špičkovou úroveň. Už takhle je počet kandidátů pro reprezentaci zoufale omezený," tvrdí MFPA. 

 

Právě se děje

Další zprávy