Vacek: Začněme u sebe, Lavička za porážku nemůže

Václav Rojík
7. 10. 2008 19:00
Vacek: Rozhodla neproměněná šance Kisela
Sparťanští příznivci očekávali od svého týmu po sérii porážek a neúspěšných remíz výhru v derby na domácím hřišti. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dal v derby Slavii krásný gól, ale slávu rozhodně nesklízí. Jedenadvacetiletý sparťan Kamil Vacek kritizoval po porážce 1:4 výkon svého týmu i fanoušky.

Sparťanští fotbalisté se nechtěli po derby s novináři vůbec bavit, jeden z mála, kdo našel odvahu, byl právě Vacek.

Po jeho gólu na 1:2 po půlhodině hry se Sparta nadechla a pár minut Slavii přehrávala, jenže v závěru první půle neproměnil Karol Kisel velkou šanci a to podle Vacka rozhodlo.

Po tak kruté porážce asi prožíváte veliké zklamání…
Co vám mám na to říct. Nechali jsme si dát dva rychlé góly. Prostě jsme to nezvládli a je to pro nás hodně těžké.

Hráči Slavie Praha se radují z druhého gólu, který Spartě vstřelil Mickael Tavares (vlevo). | Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Na Spartě hrozila defenestrace. Kdo spasí slavný klub?

Nebyl největší problém v hlavách hráčů?
Nezvládli jsme to po všech stránkách. Ty první dva góly nebyly o fotbalovosti. Udělali jsme zkrátka individuální chyby a Slavia je hodně rychle potrestala.

Čím to, že vás Slavia drtivou většinu zápasu přehrávala?
Souvisí to s těmi prvními góly. Když vedete dva nula, hraje se vám lépe. To všichni ví. Slavia měla navrch a my jsme ten zápas nezvládli.

Ke konci první půle se Sparta zvedla. Co vám řekl kouč Lavička o přestávce?
O přestávce trenér Lavička hodně zvýšil hlas a snažil se nás povzbudit. Chtěl, abychom pokračovali tak, jak jsme skončili tu poslední patnáctiminutovku. Jenže přišli jsme na druhý poločas a bylo to od nás zase bez pohybu. Zkrátka to teď není ono.

Křičel trenér o přestávce nejvíc za dobu, co je ve Spartě?
Pan Lavička není ten typ, co by moc křičel. Má na to jiné metody. Dneska udělal všechno pro úspěch. Vina je na nás a ne na trenérovi. Každý si musí sáhnout do svědomí a vědět, co pro ten zápas udělal a co ne.

Každý musí začít u sebe

Váš gól Spartu hodně nakopl. Cítil jste po něm šanci na zvrat?
Myslel jsem si, že nám ten gól pomůže. Byla hrozná škoda, že Karol Kisel nedal tu velkou šanci. Kdyby to bylo po poločase 2:2, hrálo by se úplně jinak. Tohle byl asi klíčový moment zápasu.

Lavička se omluvil za výkon Sparty: Je to potupa
Šmicer potupil Spartu, Slavia na Letné koncertovala

Spartu moc nepodrželi ani vlastní fanoušci. Co jste říkal na jejich skandování?
Když jsem na hřišti, nerozumím většinou tomu, co fanoušci skandují. Jenže pak jsem byl posledních deset minut na lavičce a tam jsem vše slyšel a bylo to hodně nepříjemné. Na to se těžko hledají slova, nerozumím tomu.

Místo podpory se dočkali sparťané od fanoušků jen nadávek a volání po demisi šéfa klubu Křetínského. | Foto: Ondřej Besperát

Neměli by ale příznivci v krizové chvíli svůj tým spíše podržet?
To si přesně myslím taky. Na konci první půle jsme měli navrch my. Podle mě se s tím dalo ještě něco dělat a byla škoda, že se alespoň fanoušci nechytli.

Sparta jako tým propadla: Jak byste ohodnotil svůj výkon?
Osobně si myslím, že jsem na hřišti nechal všechno. Ale tohle není otázka pro mě.

Sparta zažívá v posledních dnech velké rozčarování. Jak se srovnáváte se dvěma ligovými debakly?
Nezvládli jsme poslední týden. Ten byl pro nás hodně krutý. Jsem mladý, ale tohle jsem ještě nezažil. Takovéhle tři výsledky, to je hodně špatné. Jak říkám, musíme začít každý sám u sebe, makat dál a snažit se z toho zvednout.

Může na neúspěchy doplatit trenér Lavíčka?