V Turecku obvinili tři Čechy z korupce

ČTK
22. 7. 2006 13:16
Praha - Čeští fotbalisté Jiří Homola, Jiří Mašek a Zdeněk Šenkeřík čelí v Turecku obvinění, že za úplatu ovlivnili závěr tamní ligy.

Podle listu Hürriyet si každý z hráčů nechal slíbit sto tisíc eur (téměř tři miliony korun) za to, že v posledním kole vypustí v barvách Malatyasporu zápas s Gaziantepsporem, aby pomohli k záchraně Denizlisporu.

Karol Csonto z firmy Sport Invest, která fotbalisty zastupuje, v deníku Blesk obvinění českého tria odmítl jako nesmyslné.

"Prověřujeme to jako provokaci proti našim hráčům. Podnikneme právní kroky na jejich ochranu," řekl Csonto Blesku.

Hlavní prokurátor města Denizli Selami Hatipoglu v sobotu prohlásil, že se informacemi deníku Hürriyet začne zabývat a s výsledky vyšetřování seznámí Tureckou fotbalovou federaci.

"Jsem z toho pěkně rozhozený, ale u Turků už mě nic nepřekvapí. To je jen třešnička na dortu všeho, co jsem tam zažil. Prostě to hodili na cizince, pro ně nejjednodušší cesta," řekl dnes ČTK Mašek, který nyní hraje za rakouský Innsbruck. Potvrdil, že se hodlá nařčení bránit. 

Malatyaspor v posledním kole turecké ligy prohrál 0:1 a sestoupil, zatímco Denizlispor se o bod zachránil. Jeho šéf Ali Ipek prý nabídl českým hráčům úplatek prostřednictvím podnikatele Özcana Koreho žijícího v Praze.

Jeho bratr Gökmen Kore, který hrával fotbal v Česku, podle Blesku působil jako tlumočník českých hráčů v Malatyasporu.

Do aféry má být zapleten ještě Maďar Balázs Tóth, který stejně jako všichni tři Češi v zápase nastoupil. Funkcionáři Denizlisporu obvinění odmítli.

V Malatyasporu už působí pouze Šenkeřík, Homola se z hostování vrátil do Sparty a Mašek přestoupil do Innsbrucku. "Už jsem mluvil s právníky a rozhodně to tak nenechám. Řešit to ale bude můj manažer, myslím, že soudní cestou," uvedl Mašek, který se již stihl spojit se Šenkeříkem.

"Ten je zcela zdrcen a vůbec neví, zda se do Turecka ještě vrátí," prohlásil Mašek. Bývalý útočník Jablonce a Teplic podepsal v lednu v Malatyasporu víceletou smlouvu, ale v létě odešel.

V Turecku neexistuje zvláštní sportovní tribunál ani zákon, který by se korupcí ve sportu zabýval. Ministr sportu Mehmet Ali Sahin však v reakci na zveřejněné informace prohlásil, že vláda bude uvažovat o ustavení speciální komise pro boj proti korupci. Prvním krokem má být jeho schůzka s ministrem spravedlnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy