V Austrálii prudce roste zájem o fotbal

DPA, SportPlus
3. 7. 2006 15:30
Sydney - Následek australské fotbalové horečky během fotbalového mistrovství světa na sebe nedal dlouho čekat.

V australských parcích vyrůstají fotbalové branky jako houby po dešti, desítky tisíc mladíků provozují najednou místo ragby kopanou.

"Můžeme pozorovat důsledek úspěchu australských fotbalistů na MS v Německu," potvrzuje Sharon Dobbs, mluvčí klubu Adelaide United.

Zájem o kopanou začal v Austrálii postupně růst od roku 1974, kdy se reprezentace poprvé probojovala na mistrovství světa. Národní liga vznikla až o tři roky později.

Výkon "Socceroos" na šampionátu byl rozporuplný. Pro 44. celek na světě bylo jistě velkým úspěchem probojovat se mezi 16 nejlepších. Australané nicméně vyhráli jediný zápas, v jednom remizovali, dva prohráli, aniž by skórovali.

V osmifinále ale doplatili na to, že v kopané ještě nemají jméno, rozhodčí poslal do čtvrtfinále mnohem proslulejší Itálii odpískáním vymyšlené penalty v nastaveném čase.

Převálcuje kopaná ragby či kriket?

Zápasy proti tak proslulým celkům jako Brazílie nebo Itálie vyvolaly u diváků obrovský zájem, jenž si v ničem nezadal s tolik populárním ragby.

"Naše tržby jsou mnohem lepší než před rokem," pochvaluje si Gary Cole z klubu Melbourne Victory. "Navíc jsme podepsali smlouvu s několika Brazilci a dali dohromady nové mužstvo, takže zájem opravdu výrazně vzrostl."

Půl milionu Australanů si o víkendu obléklo fotbalový dres a hrálo za své týmy. Je to více, než čím se může pochlubit ragby a kriket dohromady.

Cole předvídá, že místní úřady brzy začnou předělávat ragbyová hřiště na fotbalová. Bude totiž přibývat mladíků, kteří si radši kopnou do kulatého nežli šišatého míče.

Australský překvapivý úspěch v Německu brzy pocítily i pokladny osmi ligových klubů. Šampioni ze Sydney FC, kteří se mohou chlubit bývalou hvězdou Manchesteru United Dwightem Yorkem, lámou rekordy v předprodeji na příští sezonu a ulovili i nové sponzory.

"Reakce byla zcela fenomenální," netají spokojenost výkonný ředitel klubu Tim Parker. Celek Sydney FC prý získal mnoho nových diváků a ty staré neztratil.

Ligová soutěž nicméně začne v srpnu, kdy již opadne euforie z mistrovství světa a členové národního týmu se vrátí do svých evropských klubů.

Trenér Austrálie na MS 2006 Guus Hiddink se možná postaral o revoluci v australském sportu.
Trenér Austrálie na MS 2006 Guus Hiddink se možná postaral o revoluci v australském sportu. | Foto: DPA

Z 23 reprezentantů budou nejvyšší místní ligu hrát jen dva. V tom také spočívá největší rozdíl mezi fotbalem a ragby v Austrálii. Nejlepší ragbysté hrají v Austrálii, nejlepší fotbalisté v Evropě.

Jak rychle a zda se tato skutečnost změní, záleží na tom, jestli nadšení ze světového šampionátu může pokračovat. Bude záležet na vybudování infrastruktury, jež by zaručila, že nejlepší malí fotbalisti z australských parků se budou moci uchytit u některého elitního klubu.

Reprezentační brankář Mark Schwarzer, jenž nastupuje za anglický Middlesbrough, se domnívá, že úspěch v Německu byl tím stimulem, který fotbal v Austrálii potřeboval.

"Pro zemi to znamená masivní vzestup. Mnoho australských dětí, které uvažovaly o jiném sportu, budou nyní chtít hrát fotbal."

Jak úspěch udržet a rozvíjet?

Nově ustavená Fotbalová federace Austrálie (FFA) tento rok prosadila, aby Austrálie hrála v asijské federaci místo v oceánské.

Znamená to pravidelná utkání proti elitním asijským týmům jako je Japonsko nebo Jižní Korea. FFA doufá že i tato změna pomůže zájmu o kopanou.

Austrálie by se navíc mohla účastnit regionální verze světového šampionátu, mistrovství Asie. Kvalifikace se účastní 24 týmů, šampionát se hraje v červenci 2007.

"Můžeme mít úspěch na mistrovství světa, ale nyní musíme zajistit, aby tento úspěch pokračoval, uvědomuje si Matt Carroll z FFA.

A to půjde obtížně. Polovina kádru z Německa 2006 bude příliš stará pro MS 2010 v Jižní Africe. A jako vždy bude mít FFA malý vliv na to, aby přiměla hvězdy týmu absolvovat dlouhou cestu domů z Evropy kvůli reprezentaci země proti takovým týmům jako třeba Kuvajt.

Je zkrátka velice těžké rozvíjet v Austrálii sport, jehož těžiště leží tak daleko od jejích břehů.

 

Právě se děje

Další zprávy