Němci jdou do boje o medaile. Srazili Portugalsko

rou
19. 6. 2008 22:36
Portugalsko - Německo 2:3
Němec Bastian Schweinsteiger se raduje z úvodního gólu čtvrtfinálového zápasu proti Portugalsku. | Foto: Reuters

Basilej - Prvním semifinalistou evropského šampionátu jsou fotbalisté Německa.

Ti v prvním čtvrtfinálovém duelu především díky výkonu Bastiana Schweinsteigera, který úvodní gól dal a další dva připravil, vyhráli nad Portugalskem 3:2 a poslali Ronalda a spol. domů.

Zápas jsme sledovali minutu po minutě ZDE

Po počátečním oťukávání, které přineslo jen několik nebezpečných centrů, se ve dvacáté minutě před německou brankou objevil osamocený Moutinho. Ale polovysoký centr nedokázal usměrnit do sítě a zblízka mířil nad.

Eurosport zařadil Petra Čecha mezi hlupáky Eura 2008
Ballack, Toni a další zatím nezáří. Euru dominuje mládí

A hned o dvě minuty později udeřilo na druhé straně. Lukas Podolski unikl po levé straně, poslal míč do vápna a nabíhající Schweinsteiger, který se prosmýkl mezi dvěma obránci, s přehledem skóroval - 1:0.

Ještě než se Portugalci stačili vzpamatovat, zahrával volný přímý kop střelec Schweinsteiger a posadil ho přímo na hlavu Miroslava Kloseho, který z hranice ofsajdu prodloužil do sítě - 2:0!

Portugalci do poločasu snížili

Svěřenci Louise Scolariho se ihned vrhli do útoku a chtěli nepříznivý stav změnit, ale naráželi na zformovanou německou obranu. Neprosadili se ani při rychlém výpadu Ronalda, jehož centr za obranu stačili Němci odvrátit.

Portugalci zatlačili svého soupeře a po několika marných pokusech se jim přeci ještě do konce prvního poločasu podařilo snížit.

Cristiano Ronaldo, který se šikovně prosmýkl po levé straně do vápna, Lehmann sice skvěle vychytal, ale míč se dostal před Nunu Gomese, a ten ho i přes obránce propasíroval do sítě.

Dvoubrankové vedení mohl Němcům vrátit Ballack, ale jeho na bližší tyč Ricardo vyboxoval, a na druhou stranu se okamžitě hnal Ronaldo.

Německý brankář Jens Lehmann se raduje z postupu do semifinále ME po vítězství nad Portugalskem. | Foto: Reuters

Znovu oklamal obránce a zkoušel překvapit Lehmanna střelou z úhlu na vzdálenější tyč, ale svůj pokus málo zakroutil.

Druhý poločas začal velkou aktivitou hráčů z Pyrenejského poloostrova, ale Ronalda i Deca zastavil praporek pomezního, Pepe pak tečovaný centr poslal z bezprostřední blízkosti metr nad branku.

Němci udeřili znovu ze standardky

A stejně jako v první části pomohla Němcům při portugalském tlaku standardní situace. Ballack si zkušeně odstavil Ferreiru, naskočil na Schweinsteigerův přímý kop a hlavou zavěsil - 3:1.

Portugalci se snažili tlačit do útoku, ale Ronaldo ani Petit nemířili z větší vzdálenosti vůbec přesně. To Podolski po německém rohu napřáhl zpoza šestnáctky a jeho bomba skončila těsně vedle šibenice Ricardovy branky.

Ale Jihoevropané přeci jen vykřesali naději. V 87. minutě nechali němečtí stopeři osamoceného Heldera Postigu, a ten hlavičkou poslal přesný centr do sítě.

Vyrovnat už ale Portugalci nestihli, naopak mohli ještě v poslední minutě inkasovat, jenže Tim Borowski nevyřešil přečíslení dobře.

Němci, kterým se v základní skupině příliš nedařilo, tak vynikajícím taktickým výkonem zaskočili favorizované finalisty posledního Eura a mohou vyhlížet semifinálového soupeře, který vzejde z dvojice Chorvatsko - Turecko.