Johannesburg - Jižní Afrika se momentálně stala epicentrem světového fotbalu.
Hostí špičkově obsazený pohár FIFA, chystá se na MS a také představuje světu originální fotbalovou kulturu.
Není to ani brazilská samba, ani české „kdo neskáče není Čech. Hop, hop, hop", ani nejde o anglické či italské chorály.
Jihoafričané mají zcela podle úsloví "jiný kraj, jiný mrav" odlišný způsob fandění. Na první pohled a poslech zarazí Evropana hned dvě věci.
První je určitě kontinuální zvuk hlasitých trubek. Ten může na nejednoho evropského fanouška působit dost rušivě až protivně a mnohého diváka u televize možná i přinutí zkontrolovat naladění přístroje.
Ovšem místní fanoušci jsou na troubení z "rohů" zvyklí. A když jim jejich používání zakázali při populárním rugby, užívají si oblíbenou činnost alespoň na fotbale.
Vyhrává ten nejnápadnější
Druhým fenoménem je barevná exploze, která při každém utkání poháru FIFA v hledišti propukne. Každý místní fanoušek má totiž na sobě svébytný pestrobarevný kostým, v drtivé většině doma vyrobený.
Jednou z jeho součástí jsou i různě upravené důlní helmy, které zdobí hlavy fanoušků.
Vzhledem k tomu, že většina chudých Afričanů pracuje právě v dolech, je tento předmět v každé domácnosti běžný, a tedy i využitelný.
Na helmy se tak malují barvy oblíbených týmů, přilepují rohy a vlaječky a tak dále, aby bylo dosaženo co nejoriginálnější výzdoby.
Místo agresivních výpadů, často vídaných při fotbale na severní polokouli, totiž Afričané soutěží v tom, kdo zaujme největší pozornost.
Čtěte také: Brazílie přejela USA a má blízko do semifinále
Ať už je jde o pořádné zadutí do trubky, nebo co nejeextravagantnější oblečení, hlavní je ohromit všechy v dohledu a doslechu.
Koneckonců k tak extrovertnímu sportu jako je fotbal podobná kultura nepochybně patří. A to i v hledišti.