Trpišovský: Sezona s námi hodně zamávala, druhou hvězdu na dresu jsem si vysnil

Jiří Škuba Jiří Škuba
25. 6. 2020 0:18
Fotbalová Slavia zvládla klíčovou bitvu s Plzní (1:0) a díky trenérovi Jindřichovi Trpišovskému obhájila ligový titul. "Tenhle je ještě cennější než ten loňský, protože nás toho v sezoně postihlo strašně moc," svěřil se po zápase opěvovaný kouč Slavie.
Jindřich Trpišovský, trenér pražské Slavie.
Jindřich Trpišovský, trenér pražské Slavie. | Foto: Milan Kammermayer

Poslední krok jste zvládli, v přímém souboji jste porazili Plzeň. Ulevilo se vám?

Bylo to strašně těžké utkání. Naprosto vyrovnaný zápas, který rozhodly maličkosti. Plzeň do něj vstoupila mnohem líp než minule, naopak my jsme v první půli byli hodně nervozní, v některých situacích jsme se až báli hrát. Trochu jsme se nepoznávali. O půli jsme si vše vyříkali, a pak už jsme byli odvážnější. Možná i z toho rezultoval vítězný gól. 

I přes tu nervozitu jste byli nebezpečnější než soupeř…

Ke gólu jsme měli o malinko blíž, ale Plzeň velmi dobře kombinovala, měla výborný výběr místa, zapojovala do kombinace velký počet hráčů a nám se nepodařilo tolik je dostávat pod tlak. Nevím, jestli to bylo tíhou okamžiku, ale my měli trochu těží nohy než v minulých zápasech.

Je pro vás obhajoba cennější než první titul? Vzhledem ke koronavirové pauze nebo k odchodům řady opor?

Souhlasím, že tenhle titul je ještě cennější, protože nás toho v sezoně postihlo strašně moc. Ať už to byl koronvirus, který ale byl pro všechny stejný, nebo těžká zranění některých hráčů. Když počítám dlouhodobé marody Hovorku a Olayinku, přišli jsme o osm, devět klíčových hráčů, to by zamávalo s jakýmkoli světovým mužstvem, jež je na čele v zahraničních ligách. Obhájili jsme titul, máme teď víc bodů než loni. A v kádru je odhadem 65, 70 procent kluků, kteří tu loni nebyli. Na podzim jsme navíc jako jediný tým hráli i evropský pohár. Někdy jsem až dojatý, když vidím Zimiče (Davida Zimu), Provyho (Lukáše Provoda) nebo Petara (Musu), jsou tu pár měsíců a táhnou mužstvo v těžkých zápasech, tohle si málokdo uvědomí. Všichni mluví o nějakém náskoku, který jsme měli, ale my jsme nahrazovali hráče, kteří jsou v reprezentaci a kteří odcházeli do větších lig.

Kdy myslíte, že jste setřásli pronásledovatele z Plzně?

Jak jsme po pauze znovu vstoupili do ligy, říkal jsem, že když uděláme devět bodů, tak to bude super. Dokázali jsme, že i přes ty změny má tým svou kvalitu, charakter, mentalitu a pracovitost.

Získali jste 20. titul pro Slavii, což znamená druhou hvězdu na sešívané dresy. Co to pro vás znamená? 

To byl můj vysněný cíl už loni, měl jsem ho v hlavě strašně dlouho. O to víc, že jsme věděli, že máme mužstvo, které k tomu může dokráčet. Navázali jsme na lidi, kteří tituly vykopali před námi, na celou řadu skvělých hráčů a trenérů. Ti Pláničkové, Bicanové, Jarolímové, Ciprové, ti všichni víc jak jedno století něco střádali a jsme to my, kdo dokázali přidat na dresy druhou hvězdu. Řada lidí si řekne, že jsou důležitější věci, ale už tam budou napořád. Minimálně tedy deset let, než se někomu po nás podaří přidat třetí.

Pod rozhodující branku proti Plzni se podepsali dva hráči, kteří přišli před rokem a půl - Masopust a Ševčík. Jakou cestu ve Slavii za tu dobu urazili?

Zrovna u nich dvou jsem byl o půli nejvíc nespokojený, vyhazovali hodně míčů, nehráli tak, jak umějí. Jsem rád, že se ve druhém poločase zklidnili, Ševa se rozehrál ke skvělému výkonu, v gólové situaci oba zachovali klid. Petr je hráč na bundesligu, na velké zápasy, chybějí mu jen ty body a klid v klíčových momentech. U Lukáše je to podobné, jsou to emocionální fotbalisté, až jim je to někdy na škodu. Věřím, že po takovém zápase se uklidní.

Ve 32 ligových zápasech jste dostali jen 11 branek, byl to klíč k titulu?

Odešlo nám spoustu hráčů, kteří dělali body. Nemůžeme si myslet, že ve všech zápasech nastřílíme spoustu gólů, víme, že je naopak nesmíme dostávat. Rozdíl mezi touhle a loňskou sezonou je v Kolim (Ondřeji Kolářovi), jenž nás ve řadě momentů podržel, pochytal věci, ze kterých jsme loni inkasovali.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Německá armáda má prvního rabína za více než 100 let

V německé armádě bude po více než 100 letech sloužit vojenský rabín. Zsolt Balla, narozený v Maďarsku, byl do funkce uveden v synagoze v Lipsku. Podle agentury DPA v bundeswehru, který má na 180 000 příslušníků, působí zhruba 300 židů.

Německá vláda v roce 2019 schválila návrh Ústřední rady Židů v Německu na obnovení funkce náboženských poradců pro židy sloužící v ozbrojených silách. "Po desítky let to bylo nemyslitelné a stále to nelze brát jako samozřejmost," řekl šéf hlavní židovské organizace Josef Schuster. "Proto dnes máme všechny důvody být šťastní a vděční," dodal Schuster.

Za 1. světové války za Německo bojovalo mnoho židů a v jeho armádě vykonávaly pastorační službu desítky rabínů. Poté, co se v roce 1933 ujal moci Adolf Hitler, nacisté Židy vyloučili ze všech sfér veřejného života a později jich miliony vyvraždili.

Podle Schustera bude Balla zárukou, že židovští vojáci budou moci v armádě sloužit v souladu se svými náboženskými pravidly a že budou učit i nežidovské vojáky o židovských tradicích a svátcích, což má napomoci při odbourávání předsudků.

Dvaačtyřicetiletý rabín Balla, který byl vysvěcen v roce 2009, řekl, že pociťuje "neuvěřitelný vděk za to, že smí žít v zemi, která se vyrovnává se svou minulostí, ale také se rozhodla jít vpřed a aktivně měnit svět k lepšímu".

Židé tvoří v německé armádě malou menšinu. Zhruba polovina vojáků se hlásí ke křesťanství a muslimů je v bundeswehru přibližně 3000. Dosud v bundeswehru sloužili pouze katoličtí a luteránští kaplani a v plánu je zavedení náboženského poradenství i pro muslimy.

před 4 hodinami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy