Trest za rasismus: i vyloučení z ligy

Reuters, ČTK, SportPlus
22. 3. 2006 11:30
Curych/Madrid  - FIFA vytáhla do boje proti rasismu ve fotbale opravdu razantně. Ještě ve čtvrtek říkala, že přísná pravidla postihující kluby za rasismus odebíráním bodů  a v krajních případech i vyloučením z ligy, zavede co nejdřív. V pátek již její předseda Sepp Blatter hlásal: "Nová pravidla jsou okamžitě aplikovatelná a jsou platná bezprostředně."

Rasismus poslední dobou přerůstal FIFA přes hlavu. K stále častějším projevům docházelo nejen na národní, ale i mezinárodní úrovni.  Mezinárodní fotbalová federace chce proto uplatnit přísné sankce i na nadcházejícím mistrovství světa v Německu. Přestupky má řešit disciplinární komise. "Již před dvaceti lety jsem říkal, že máme problém s chuligánstvím, a lidé kolem fotbalu mi říkali, že by se něco mělo dělat, ale že k tomu nemají nástroje. Teď jsme jim je dali a oni můžou problém s chuligány řešit," vyjádřil se k užití sankcí na šampionátu Blatter.

V pondělí měly dostat detailní rozpisy nových nařízení národní asociace. Brát je na lehkou váhu by se jim mohlo vymstít. Jestliže  tato opatření nepřijmou a  nebudou se jimi řídit, i jim hrozí sankce. A rozhodně nejsou malé. Mohly by dokonce být vyloučeny z mezinárodního fotbalu až na dva roky.

Mezi velké zastánce přísného tažení proti rasismu na fotbalových stadionech patří i francouzský obránce tmavé pleti, Lilian Thuram, momentálně ve službách Juventusu Turín. "Velmi věřím ve vzdělání, ale na vzdělávání některých lidí je již příliš pozdě. Finanční sankce nemají efekt. Odebírání bodů klubům určitě zastraší víc. Přijít o titul kvůli chování vašich fanoušků, to může být pořádně účinné," domnívá se.

Fanoušci chilského fotbalového klubu Unversidad de Católica vítají svoje miláčky při utkání s aregentinským celkem Boca Júniors v zápase Jihoamerického pohráru.
Fanoušci chilského fotbalového klubu Unversidad de Católica vítají svoje miláčky při utkání s aregentinským celkem Boca Júniors v zápase Jihoamerického pohráru. | Foto: Reuters

Souhlasíme, ale...

Na záměr FIFA reaguje většina národních fotbalových asociací pozitivně. Předseda Francouzské fotbalové federace Jean-Pierre Escalettes se vyjádřil jasně: "Z rasismu je mi špatně. Naše federace podporuje FIFA stoprocentně."

Rozhodčí v Nizozemí měli již dříve možnost přerušit zápas kvůli rasistickým projevům. Této možnosti již také využili. Utkání PSV Eindhoven proti ADO Den Haag bylo přerušeno v 80. minutě  poté, co haagští fanoušci skandovali rasistická hesla.

Opatření vítá i chorvatská federace.  Zdejší výkonný výbor již  před časem odsouhlasil přísné sankce za rasismus.

FIFA má však i své oponenty. Je jím například manažer Arsenalu Arsene Wenger. Nemá nic proti záměrům, nýbrž proti způsobu jejich provedení: "Nemůžete zodpovídat za 50 tisíc lidí, že se mezi nimi nenajde pět hlupáků. Důležité je trestat jedince, a  když je dopadnete, nesmíte je nechat vrátit se zpátky."

Očekává se, že nejvíce problémů s dodržováním protirasistických pravidel se vyskytnou ve východní Evropě, Itálii a Španělsku.

Foto: Reuters

Španělsko v čele boje proti rasismu

Právě Španělsko chce být průkopníkem přísných opatření. V těchto dnech vláda navrhla zákon, podle něhož hrozí za rasismus  na fotbale vysoké pokuty (u jednotlivců až 650 tisíc eur, u klubů maximálně 90 tisíc eur), odebírání bodů a ve vážných případech i  vyloučení fotbalového klubu.

"Doufám, že tento zákon nebudeme muset nikdy použít. Nicméně je dobré ho mít jako varování pro všechny, že může být použit," domnívá se španělský ministr sportu Jaime Lissavetzky. Zákon by měl vejít v platnost do šesti měsíců.

V čele španělského úsilí vymýtit rasisty z fotbalových stadionů má stát Zaragoza, kterého se dotkla zatím poslední rasistická aféra.  Fanoušci tak dlouho pokřikovali na Samuela Eto´a, až se tento borec z FC Barcelona rozhodl opustit hřiště. Nakonec mu to rozmluvil jeho trenér Frank Rijkaard.

Zaragoza nebyla zdaleka jediným španělským klubem, jenž platil pokutu za rasistické chování fanoušků. V posledních dvou letech pykaly  i Atletico Madrid, Malaga, Getafe či Real Betis.

Barcelonský záložník Oleguer boj proti rasismu sice vítá, ale varuje:  "Mohlo by být nebezpečné trestat skupiny za akce jednotlivců."

Internetové diskuse mezi českými fotbalovými fanoušky poukazují na jinou možnou mezeru v nařízení: Jak se pozná, ke kterému klubu hřešící fanoušci skutečně náležejí? A nešlo by těchto regulí zneužít? Například  se přestrojit za fandy soupeřova týmu, dopouštět se rasistických urážek a připravovat ho o body?

 

Právě se děje

Další zprávy